Guillermo del Toro natočil rozprávkový príbeh pre dospelých, o ktorom sa bude ešte veľmi dlho rozprávať! | Podoba vody RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

Filmy režiséra Guillerma del Tora sú plné prevrátených a nezvyčajných významov, podobne ako bytosti, ktoré sa v nich objavujú. Aj jeho štandardy však dostali novú definíciu, keď sa svetu rozhodol predstaviť svoj najnovší počin. A že sa mu to podarilo. Film Podoba vody obdržal až 13 nominácií na Oscara, pričom bez pochýb odíde domov aspoň s niekoľkými soškami. V čom teda vyčnieva netradičný romantický príbeh, ktorý poupravil význam lásky a vášne bez hraníc?

The Shape of Water - favorit na najlepší originálny scenár
Zdroj: collider.com

Podoba vody RECENZIA

Svet, v ktorom sa tento príbeh odohráva, je „extrémne filmový“ a dokonalo fantastický. Dej nás zavedie medzi protagonistov, ktorí pracujú v tajnom vládnom zariadení, ktoré hosťuje experimenty na mysterióznych bytostiach z Južnej Ameriky. Je to miesto, kde naša hlavná hrdinka býva nad schátraným kinom – v ktorom sa premietajú zabudnuteľné, no čarovné muzikály. V svete, ktorý nám na plátne predstavil Guillermo del Toro, sa môže aj nemá žena zamilovať do monštra, ktoré sa jej zdá najľudksejšie spomedzi všetkých naokolo.

Podoba vody je v čistej podstate rozprávkovým príbehom. A tak ako klasické rozprávky z minulých storočí, aj fantastické sci-fi nás už mnohokrát presvedčilo, že môže rozprávať príbehy veľmi symbolické i politické. Píše sa síce rok 1962, no v istom zmysle nie je tak veľmi odlišný od obdobia súčasného. V pozadí nás rozptylujú hnutia za ľudské práva či hromadná občianska paranoja – my sme však svedkami skupiny sociálnych vyvrheľov, ktorí spoja svoje obmedzené sily a pokúsia sa spolu vykonať ľudský čin. V istom zmysle sú hlavné postavy Podoby vody akýmisi reprezentantmi dobrých stránok ľudskosti.

Zdroj: moviepilot.de

Ona nepočuje, on nerozpráva

Samotným centrom príbehu, ľahkej kontroverzie, všetkej debaty a atraktivity filmu je samozrejme romantický vzťah medzi Elizou (Sally Hawkins) a vodným monštrom (Doug Jones). Jeho stavba tela je síce humanoidná, no táto bytosť zreteľne patrí do vody. Samozrejme mu nechýbajú ani neatraktívne plutvy či ostré zuby. Keď však Eliza zbadá, ako s touto bytosťou zaobchádzajú vládni zamestnanci na čele so Stricklandom (Michael Shannon), s obojživelníkom nadviaže kontakt. Jediné, čo si praje, je aby sa cítil lepšie.

Tu prichádza na scénu neskutočne okatý – ale za to o nič menej efektívny – symbolizmus a kôpka metafor. Eliza do spoločnosti nezapadá nielen kvôli operácii v detstve, kvôli ktorej je nemá, ale aj jej spravodlivej povahe. To z nej spravilo dôveryhodného priateľa homosexuálneho Gilesa (Richard Jenkins), afro-americkej Zeldy (Octavia Spencer) či ruského špióna Dr. Hoffstetlera (Michael Stuhlbarg), ktorí taktiež nie sú ideálnymi príkladmi správnych občanov šesťdesiatych rokov. Keď Elizu spoznáte, pochopíte, že jej vzťah k monštru je nesmierne logický a prirodzený.

Zdroj: cozy.ge

Hororová romantika so sladkou snovou realitou

Spôsob, akým del Toro buduje tento nezvyčajný romantický vzťah, je veľmi dômyselný. Fakt, že Eliza je tak tichá, ako samotné monštrum, im paradoxne dovolí lepšie a prirodzenejšie komunikovať. Miesto ľudskej reči a jazyka jednoducho na dorozumievanie používajú činy, reč tela a hudbu – čo sú koniec koncov najromantickejšie spôsoby komunikácie. Než sa nazdáte, príbeh vás vtiahne do víru emócií a myšlienka, že by ženu priťahovala svalnatá morská bytosť, sa zdá byť absolútne prirodzená.

Podoba vody je krásnym filmom – nebude sa s vami však hrať. Je pravda, že sa pri pozeraní nasýtite množstvom snových sekvencií či scén, ktoré sú viac magické, než realistické. Nezabudnite však, že ide o počin Guillerma del Tora. Ako správny romantický príbeh je táto snímka plná násilia, krvi a krutej skutočnosti. Ako som vravel, film síce je rozprávkový, no nie je rozprávkou. Je totižto dokonalo relevantný voči dianiu v dnešnom svete, skúma morálnosť každej postavy a samozrejme dáva dôraz na toleranciu a politiku, ktorá jej oponuje. Hľadanie spojitostí so súčasným obdobím nie je veľmi ťažké.

Zdroj: flipboard.com

Nie bez chýb, ale nie bez srdca

Aby som nebol očividne absolútne očarený, musím samozrejme poukázať aj na môj najväčší problém s dejom – jeho začiatkom. Oficiálne je pod scenárom ako tvorca podpísaný samotný del Toro, spolu s Vanessou Taylor, ktorá pomáhala s prevádzaním príbehu do filmovej podoby. Je jasné, že títo dvaja odjakživa vedeli, čo chcú dosiahnuť. V konečnom dôsledku však film obsahoval možno až priveľa symbolizmu a vedľajších príbehov každej jednej z postáv, ktoré síce dodali ďalšie množstvo metafor – no malo to aj negatívne dôsledky. Tým bol predovšetkým nie až tak skvelý štart príbehu. Našťastie sa však po krátkej chvíli všetko vydá správnym smerom a dej sa rozbehne ku vynikajúcemu vyvrcholeniu, ktoré je absolútne famóznym zakončením.

Herečka Sally Hawkins si po zhliadnutí Podoby vody získala moje srdce. Neviem ako vy, ale ja som si profesionálne herectvo nikdy neskúšal. Som však presvedčený, že dokonalo a presvedčivo stvárniť takú postavu, akou je Eliza, musí byť nesmierne ťažké. Rozprávkovú a ľudskú princeznú bez hlasu, ktorá v jednom z najlepších filmov posledného obdobia masturbuje vo vani s časovačom, ktorý má nastavený tak, aby sa jej neprevarili raňajky, stvárnila so sympatickou tvárou a pózou tak skvelo, ako to len ide. Bez pochýb ide o výkon jej kariéry.

Zdroj: newschief.com

Kreatívny vrchol majstrov

Na druhej strane spektra – oproti čisto sladkej bytosti a našej protagonistke – stojí zlovestný Strickland, ktorého stvárnil Michael Shannon. Tento herec má za sebou už vcelku dlhú kariéru, pričom dúfam, že ju má ešte aj pred sebou. V snímke Podoba vody však dokázal, ako perfektne vie ovládnuť scénu a vyvolať nefalšovaný strach. Úprimne som veľmi sklamaný a zároveň prekvapený, že Akadémia tento rok prehliadla jeho výkon a nedopriala mu ani len nomináciu na Oscara.

Zdroj: screencrush.com

Len málo skladateľov vie zmysel príbehu previesť do hudobných nôt tak efektívne, ako Alexandre Desplat. Aj po kariére tak dlhej a plodnej nás však aj naďalej prekvapuje – k filmu Podoba vody zložil absolútne magický soundtrack, bez ktorého si romantický vzťah Elizy a vodného monštra ani neviem predstaviť. V podstate nám Desplat krásne pomohol lepšie pochopiť a vyzdvihnúť to, čo sa na plátne deje – čo je samozrejme cieľom skladateľa.

Zdroj: artofvfx.com

Zhrnutie

Opíšte film Podoba vody niekomu cudziemu a bude to znieť ako absolútne vysokorozpočtový film pre ľudí s fetišom na ryby. Keď si ho však zhliadnete, pochopíte a na vlastné oči uvidíte, ako veľmi je tento počin magický a vo všetkých smeroch fantastický. Nech už je to samotná premisa príbehu, úžasné herecké výkony, nádherná hudba či množstvo a množstvo symbolizmu – tento nominant na 13 Cien Akadémie to zvládol naozaj všetko – a ešte k tomu v štýle Guillerma del Tora. Pretože sme konečne mohli pochopiť, ako dýchať pod povrchom lásky, Podoba vody dostáva hodnotenie 9/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Toto nezvyčajné romantické fantasy si zaslúži každú jednu z 13 nominácií na Oscara - ide o kompletné dielo, ktoré pôsobí absolútne magicky.Guillermo del Toro natočil rozprávkový príbeh pre dospelých, o ktorom sa bude ešte veľmi dlho rozprávať! | Podoba vody RECENZIA