Pokračovania Avatar filmov budú mať takýto neskutočný finančný rozpočet. Rozprávame sa o miliardách?

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 22 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Celú dekádu bol na tróne finančných zárobkov film Avatar (2009) od vizionárskeho režiséra Jamesa Camerona. Štúdio 20th Century Fox podporilo filmárovu víziu na tú dobu neuveriteľným rozpočtom 237 miliónov amerických dolárov, čo sa samozrejme vyplatilo. Do kasy štúdia pribudlo celosvetovo 2,79 miliárd amerických dolárov a dlhých 10 rokov túto sumu žiaden iný film nepokoril.

Podarilo sa to až minuloročnému veľkofilmu Avengers: Endgame, ktorý ešte z väčšieho rozpočtu 356 miliónov vyčaroval 2,8 miliárd dolárov. James Cameron zablahoželal Marvelu k tomuto úspechu, no dodal, že pôvodný Avatar tento rekord ešte dokáže pokoriť. Pravdepodobne sa tak naozaj stane, keď sa štúdio rozhodne film opäť premietať v kinách pred vydaním pripravovaných pokračovaní.

Obnova natáčania filmov a seriálov
Zdroj: fiz-x.com

Pokračovanie Avatar filmov

Štúdiá 20th Century Studios a Disney aktuálne pracujú na pokračovaniach, ktoré sú vo vývoji od vydania prvého filmu. Nakrúcanie Avatar 2 a Avatar 3 prebieha súbežne a ich plánované vydanie padlo na roky 2021 a 2023. Celosvetová pandémia koronavírusu produkciu síce na chvíľu stopla, no už čoskoro sa na nich bude opäť naplno pracovať.

Premiéra sa našťastie nepresunula a tak sa pokračovania Avatar: The Way of Water dočkáme už 16. decembra 2021. Tretí film v poradí dostal taktiež decembrový dátum vydania, presnejšie 22. december 2023. V oficiálnom pláne sa nachádzajú aj filmy Avatar 4 a Avatar 5, ktoré vyjdú 19. decembra 2025 a 16. decembra 2027. Každé dva roky sa tak môžeme tešiť na nový film zo série, pokiaľ sa náhodou neodložia.

Avatar 2
Zdroj: collider.com

Neuveriteľný finančný rozpočet

Nie je žiadnym prekvapením, že sa po poslednom úspechu štúdio rozhodlo naliať do produkcie pokračovania obrovský balík peňazí. Na základe informácií z portálu Deadline budú pokračovania stáť, a teraz sa podržte, viac ako miliardu amerických dolárov. S takýmto finančným rozpočtom si predsa môžu postavať svoju vlastnú planétu Pandora.

Bohužiaľ sme sa špecificky nedozvedeli koľko filmov je do tohto rozpočtu zarátaných. Cameron síce pripravuje štyri filmy, no zatiaľ sa rozpráva len o natáčaní dvoch. Jednoduchou matematikou môžeme vypočítať, že keby do rozpočtu boli zarátané všetky štyri filmy, produkcia jedného by stála okolo 250 miliónov dolárov.

avatar 2 foto
Zdroj: Disney via variety.com

V tejto sume sa pohyboval aj pôvodný Avatar či filmy zo sérií Harry Potter, Hobit alebo Temný rytier. Ale čo ak sa táto suma vzťahuje len na prvé dve pokračovania? V takomto prípade by natáčanie jedného filmu stálo gigantických 500 miliónov.

Už v roku 2017 sme sa od predsedu a riaditeľa štúdia Fox dozvedeli, že pokračovania Avatara budú „najdrahšími filmami všetkých čias„. Filmári plánujú implementovať napríklad natáčanie pomocou technológie motion-capture pod vodou, takže niet divu, že potrebujú vysoký rozpočet. Nakrúcanie na Novom Zélande sa obnoví hneď keď padnú opatrenia kvôli pandémii.

Myslíte si, že sa tieto filmy stanú najviac zárobkovými a prekonajú aj snímku Avengers: Endgame? Vaše názory nám dajte vedieť do komentárov!

Zdroj: cinemablend.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -