Pokračovanie Avatara je v ohrození! Čo s tým má spoločné miliardová investícia Disney?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 21 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Takmer desaťročie po vydaní originálu sa pomaly pripravujeme na náš návrat na mesiac menom Pandora. Stále máme pred sebou dlhé čakanie, no väčšinu sme už prekonali. James Cameron momentálne pilne pracuje na prvej dvojici pokračovaní – filmoch Avatar 2 a 3 – pričom sa ambiciózne rozpráva aj o štvrtej a piatej časti. Túto správu sme už brali ako fakt a celkom sme sa tešili, že z najúspešnejšieho filmu všetkých čias vznikne 5-dielna séria. Teraz však zisťujeme, že možno tomu tak nebude! Ako s tým súvisí štúdio Disney?

pokračovania Avatara sú natočené
Zdroj: themarysue.com

Pokračovanie Avatara je v ohrození!

Ako sme vám dali vedieť už viackrát, spoločnosti Disney a 20th Century Fox pracujú na finalizácii mnoho-miliardovej investície. Domov Mickey Mousea pod svojou strechou privíta štúdio a jeho intelektuálne vlastníctvo, ktoré zahŕňa napríklad aj X-Menov. Nimi to však nekončí. Po dokončení obchodu bude Disney vlastniť všetky projekty Foxu, medzi ktoré patrí aj filmová séria Avatar. Práve oni tak rozhodnú o jej budúcnosti, ktorá sa teraz javí menej stabilne ako predtým.

V rozhovore s magazínom Barron’s nám hlavný výkonný riaditeľ Disney, Bob Iger, niečo málo prezradil o postoji spoločnosti k sérii Avatar. Zaujímavo nám taktiež dal vedieť, že odkúpenie Foxu sa neplánovalo až tak dlho. Disneylandy sa rozrastú aj o atrakcie zo sveta Avatara, čo je veľmi očakávaný krok. Zaujímavé však je, že práva na budovanie týchto atrakcií Disney nadobudlo ešte pred kúpou štúdia Fox. „Od Jima (Camerona) sme získali licenciu na budovanie Avatar parkov a jemu a štúdiu Fox sme za ňu zaplatili. Fakticky sa nič nemení, akurát tie peniaze idú od nás (z Disney),“ povedal Bob Iger.

Obchod medzi Disney a 20th Century Fox
Zdroj: simpsons.wikia.com

Keby spoločnosť vždy plánovala odkúpiť Fox, nepotrebovala by licenciu na budovanie Avatar atrakcií. Disney teda nie vždy tušilo, že táto séria bude patriť pod ich vlastnú strechu. Aj to vypovedá o tom, ako veľmi nevídaný je takýto „spontánny,“ 71-miliardový obchod. Za takúto sumu si Disney kupuje nielen dnešné produkcie Foxu, ale aj roky a desiatky rokov vzdialené projekty. Samozrejme, že chcú absolútnu kontrolu. To potvrdzuje aj Bob Iger, ktorý o sérii Avatar a jej budúcnosti povedal toto:

„Prichádzajú dva nové Avatar filmy, pričom v pozadí sú ďalšie dva, ktoré ešte neboli schválené.“

avatar
Zdroj: movieweb.com

Prečo Disney predstiera neistotu?

Čo sa teda zmenilo? Keď ešte bol Avatar pod štúdiom Fox a žiadnou vyššou materskou spoločnosťou, James Cameron si bol istý tým, že 5-dielna séria je realitou. Teraz to vyzerá neisto. Štvrtý a piaty film ešte neboli oficiálne schválené spoločnosťou Disney, čo môže mať viacero dôvodov. Myslím si však, že fanúšikovia nemajú dôvod na obavy.

Bob Iger je svojim postojom voči sérii veľmi entuziastický. „Nemôžem zájsť do detailov, no vývoj postáv a príbehu sú súčasťou Avatara 2 a 3,“ povedal. Malo by nás na tom niečo prekvapiť? Samozrejme, že budúce filmy budú vyvíjať veci vytvorené v originále z roku 2009. Rovnako tomu bude aj pri zatiaľ neschválených pokračovaniach Avatar 4 a 5, o ktoré sa naozaj nemusíme báť.

Prvá fotka štábu na pokračovanie Avatara! Niekoľko rokov si od seba neoddýchnu!
Zdroj: neograf.com

Pochybujem, že Disney čaká na premiéru Avatara 2 koncom roka 2020, aby uvideli, či film uspeje. Sú príliš veľkou spoločnosťou na to, aby neboli sebavedomí. Predpovedám, že skôr ide o nenápadný, no efektívny marketingový ťah, ktorý je pri projektoch tejto veľkosti skôr šachom. Disney sa teda bude tváriť, že Avatar 4 a 5 nie sú istotou, len aby mohli počas premiéry očakávaného pokračovania oficiálne oznámiť, že séria sa rozrastá o ďalšie filmy – čím narastie záujem divákov a návštevnosť v kinách.

Prečo sa Disney tvári, že budúcnosť série je neistá, je teda jasné – budujú tým očakávania. Filmy Avatar 2 a 3 si pozrieme v rokoch 2020 a 2021. Po „krátkej“ pauze si, samozrejme, pozrieme aj Avatara 4 a 5, a to v rokoch 2024 a 2025.

Zdroj: barrons.com, comicbook.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -