Legendárny horor Stephena Kinga a Stanleyho Kubricka dostáva pokračovanie! O čom bude?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

V roku 1980 sa do sveta dostal film The Shining (Osvietenie) od legendárneho režiséra Stanleyho Kubricka. S príbehom od Stephena Kinga sa z neho okamžite stala klasika. Dnes ho poznáme ako jeden z najlepších hororov vôbec a stále ho vidíme v rebríčkoch filmov, ktoré by mal aspoň raz vidieť každý. A čo viac, už onedlho sa k nemu pridá ďalší. Osvietenie totižto po takmer 4 dekádach dostane pokračovanie! O čom bude?

Zdroj: youtube.com

Pokračovanie filmu Osvietenie

Aj keď je založený na jeho knihe, Stephen King notoricky nenávidí filmové Osvietenie. Kubrick si ho vraj príliš privlastnil, vynechal veľa z pôvodného príbehu a kopec vecí pozmenil. Ani on však nemôže poprieť kultúrny dopad tohto hororu. Od ikonickej hlášky Jacka Nicholsona „Here’s Johnny!“ cez hrôzostrašné dvojčatá až po vlnu krvi, ktorá sa vyvalí z výťahu – Osvietenie navždy zmenilo popkultúru. Spisovateľ však neostal závislý na minulosti a príbeh opäť prevzal do vlastných rúk.

Stephen King v roku 2013 vydal knihu Doctor Sleep, ktorá je priamym pokračovaním jeho pôvodného hororového románu z roku 1977. Okamžite sa z nej stal bestseller, obdržala fantastické hodnotenia a čitatelia ju prijali ako hodného nástupcu originálu. Keď sme teda pred rokom zistili, že Doctor Sleep bude sfilmovaný, naše očakávania sa okamžite nastavili na maximum.

doctor sleep
Zdroj: youtube.com

Doctor Sleep a jeho sľubný príbeh

Štúdio Warner Bros. začalo vyvíjať filmovú adaptáciu knihy Doctor Sleep ešte v roku 2014. Na starosť ju vtedy dostal scenárista Akiva Goldsman. Projekt ale stagnoval. Teda až pokým štúdio neuvidelo masívny úspech inej adaptácie príbehu Stephena Kinga: horor To. Produkcia sa teda okamžite posunula vpred s Mikeom Flanaganom, ktorý sa stal režisérom. Okrem toho dostal za úlohu prepísať scenár, čo vôbec nie je ľahká úloha, no štúdio v neho očividne verí.

Mike Flanagan pracoval na viacerých úspešných projektoch. Nedávno to bol aj hitový Netflix seriál The Haunting of Hill House. Padá naňho nesmierna zodpovednosť a každý od neho očakáva maximum, keďže musí nadviazať na film Stanleyho Kubricka, ktorý je známy ako jeden z najlepších režisérov všetkých čias.

the shining osvietenie danny
Zdroj: hotcorn.com

O čom je príbeh?

Doctor Sleep rozpráva príbeh Dannyho Torrancea, ktorého aj v dospelosti traumatizujú udalosti z Overlook Hotelu. Nachádza síce spôsoby, ako svoje paranormálne schopnosti využívať pre prospech ostatných, no rovnako ako jeho otec prepadá alkoholizmu. Keď sa však konečne prekoná a vysporiada sa so svojou závislosťou, Dannymu sa vrátia duchovné vízie. Vtedy sa rozhodne, že ich využije na upokojovanie umierajúcich pacientov v nemocniciach.

Danny si onedlho utvorí telepatické prepojenie s dievčaťom menom Abra Stone, vďaka ktorému objavia skupinu s názvom True Knot. Jej členmi sú ľudia s podobnými schopnosťami ako Danny. Tento kult ale svoje schopnosti využíva len pre svoje dobro – cestujú naprieč svetom a kradnú silu, ktorá uniká zo zomierajúcich „osvietených“ ľudí pri bolestivej smrti.

doctor sleep ewan mcgregor
Zdroj: usatoday.com

Filmové spracovanie

Doctor Sleep dostane krvavé hodnotenie „R“, aby mohol naplno vyrozprávať tento hrôzostrašný príbeh. Titulného Dannyho si zahrá obľúbený herec Ewan McGregor. V rámci hereckého obsadenia sa k nemu pridajú hviezdy ako Rebecca Ferguson, Zahn McClarnon či Jacob Tremblay. Z pôvodného obsadenia sa síce nevráti nikto, no vrátia s ich postavy. Dannyho matku Wendy si zahrá Alex Essoe, zatiaľ čo Carl Lumbly stvárni riaditeľa Overlook Hotelu.

Film si v kinách užijeme koncom tohto roka, konkrétne 7. novembra. Predíde tým priamej konkurencii hororov počas Halloweenu. Keďže ide o pokračovanie legendárneho Osvietenia, už teraz je jasné, že zaujme milióny fanúšikov adaptácie z roku 1980. Osobne som veľmi zvedavý, čo z toho vzíde a ako úspešne bude Mike Flanagan pokračovať v Kubrickových šľapajách.

Zdroj: cdn.bloody-disgusting.com

Videli ste pôvodné Osvietenie spred takmer 40 rokov? Myslíte si, že jeho pokračovanie Doctor Sleep sa stane rovnakou klasikou? Vaše názory nám zanechajte v komentároch!

Zdroj: screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -