Nová česká komédia Posledná aristokratka oznamuje príchod do kín. Prečo ju musíte vidieť?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 21 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Diváci sa už dnes (24. októbra) môžu tešiť na film Posledná aristokratka, vtipný príbeh o rodine, koreňoch a o tom, ako sa dá s nadhľadom a s tými správnymi ľuďmi zvíťaziť aj v zdanlivo vopred prehraných bitkách. O čom vlastne bude?

Posledná aristokratka prichádza do kín

Film sa odohráva v roku 1996-1997, kedy je Františkovi Kostkovi, vďaka svojim šľachtickým predkom, navrátený zámok Kostka, ktorý bol v reštitúcii. Rodený Newyorčan Frank s dcérou Máriou a temperamentnou ale srdečnou ženou Vivien podniknú na tento novonadobudnutý zámok Kostka výlet. Ich predstavy o zámku a Čechách, kde nikdy neboli, sú tak idealizované a romantické, že už samotný stret s českou realitou prinesie veľa zábavných situácií.

Film Posledná aristokratka je nakrútený na motívy rovnomenného románu Evžena Bočka, ktorý vyšiel v roku 2012, stal sa bestsellerom a dočkal sa niekoľkých pokračovaní. Zvíťazil na prvom ročníku Ceny Miloslava Švandrlíka pre najlepší humoristický román. Toto o ňom povedal režisér a scenárista filmovej adaptácie Jiří Vejdělek:

„Když jsem si Poslední aristokratku přečetl, hned jsem si říkal, že by z toho mohla být dobrá komedie. Přestože jsem se tehdy dozvěděl, že autorská práva na zfilmování jsou prodaná, osudově se ke mně aristokratka vrátila.“

Samotný Vejdělek hovorí o svojom novom filme, ktorý sa už premieta aj v slovenských kinách, ako o tej „najčistejšej komédii.“ Povedal: Z mé filmografie je Poslední aristokratka skutečně asi nejčistší komedií, protože tentokrát diváky ušetřím toho, že bych nechal zemřít některou z důležitých postav. I když některé mají namále. Jediný přívlastek, který bych možná Poslední aristokratce přidal, je zimní komedie.“

Poslednú aristokratku nakrútil režisér, ktorý v minulosti priniesol film Účastníci zájazdu. Túto komédiu podľa úspešnej knihy Michala Vieweghla videlo v kinách cez 800 000 ľudí, pričom herecké výkony ocenila aj porota na MFF Tribeca v New Yorku. Posledná aristokratka má byť v mnohom podobná, no zásadne odlišná v jednom dôležitom detaile:

„Zatímco Účastníci zájezdu byli komedií letní, je pro mě Poslední aristokratka komedií zimní,“ povedal Vejdělek.

Zdroj: totalfilm.cz

O hereckom obsadení a natáčaní na zámkoch

„Komedie je velice náročná disciplína a já jsem se chtěl obklopit herci, kterým důvěřuji, se kterými se mi dobře spolupracuje a kterým jsem nabídl úlohy, jež pro ně byly nové a do nichž se mohli pořádně zakousnout,“ vysvetľuje Jiří Vejdělek a dodáva: „Vedle nich jsem pak oslovil herce, které mám velice rád, kterých si vážím, ale se kterými jsem zatím neměl šanci spolupracovat.“

Trojicu hlavných postáv, rodinku, ktorej je navrátený hrad Kostka, si zahrali herci Hynek Čermák (Frank), Tatiana Dyková (Vivien) a Yvona Stolařová (Marie). Nielen oni, ale aj zvyšok obsadenia sa tešili z možnosti nakrúcať na piatich priam rozprávkových hradov v Čechách a na Morave. Komédia vznikala postupne na zámkoch Lemberk, Buchlovice, Rájec, Jaroslavice a Milotice.

„To kouzlo zámků stálo opravdu za to,“ popisuje Vejdělek nakrúcanie.

Z natáčania na rôznych historických lokalitách sa tešila aj Tatiana Dyková, predstaviteľka Vivien. „Jsem moc ráda, že jsem díky natáčení Poslední aristokratky mohla navštívit moc krásná místa v podobě zámků,“ povedala. Tiež opísala, že v posledných rokoch začala zámky navštevovať s rodinou, odkedy jej deti dorástli do veku, kedy ich to začína baviť. Začínám oceňovat historii a vážit si lidí, kteří se o památky i ten odkaz starají, dodala herečka.

Film Posledná aristokratka
Yvona Stolařová (Marie); Zdroj: Forum Film

Herecké obsadenie dopĺňajú mená ako Martin Pechlát (Josef), Eliška Balzerová (pani Tichá), Pavel Liška (Krása), Zdeněk Piškula (Max), Vojtěch Kotek (Benda), Tatiana Pauhofová (Jess), Zdenka Procházková (barónka Orssi). Potenciálnych kupujúcich zámku Kostka si zahrali Petr Nárožný, Dana Syslová a ďalší.

O titulnej piesni

Titulnú pieseň k filmu naspievala populárna slovenská kapela NO NAME. Skladba s názvom „I prokletí může býť štěstí“ je ich prvou českou piesňou a vznikla pomerne rýchlo. Autorom textu aj hudby je spevák Igor Timko, ktorý spomína, že s kolegami vyrastali na nielen českých, ale aj slovenských rozprávkach a komédiách. Práve to ovplyvnilo reč, v ktorej bola zložená:

„A protože zadání znělo jasně – česká rodinná komedie, tak text vznikl v češtině,“ vysvetľuje líder kapely Timko.

K skladbe vznikol aj videoklip, pod ktorým je podpísaný filmový strihač Ondřej Hokr. Objavuje sa v ňom kompletná zostava kapely No Namespevák Igor Timko, gitaristi Dušan a Roman Timkovci, bubeník Ivan Timko, klavirista Zoli Šallai a nový basgitarista Pavol Jakab.

Film Posledná aristokratka sa do slovenských kín dostane už 24. októbra vďaka distribučnej spoločnosti Forum Film. Tešíte sa naň? Trailer pozerajte vyššie v článku.

Zdroj: Forum Film PK

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -