Vôbec po prvýkrát v 23 ročnej histórii série Pokémon sme sa dočkali hraného filmu. Presnejšie ide o filmovú adaptáciu videohry Detective Pikachu, z ktorej si film zobral koncept rozprávajúceho Pikachu. Nuž, pred snímkou Pokémon Detektív Pikachu stojí neľahká úloha.
Potrebuje zaujať ako zarytých fanúšikov série, tak aj úplných nováčikov a dokonca aj deti. Zároveň ide o videoherný film, no a tie sú za posledné roky naozaj prekliate. Dnes sa teda pozrieme na to, či dokázala novinka zo sveta Pokémon túto kliatbu zlomiť. Bude sa tento film páčiť aj divákom, ktorí nedokážu rozoznať Charizarda od Snorlaxa?
Pokémon Detektív Pikachu RECENZIA
Úplní neznalci série Pokémon sa môžu tešiť aspoň na detektívnu zápletku. Samozrejme, na knihy od Dominika Dána sa to nechytá, ale ako hlavná premisa príbehu to úplne stačí. Pozrieme sa na príbeh mladého Tima Goodmana, syna jedného z najlepších detektívov v meste.
Jeho otcovi sa však pritrafí záhadný incident, ktorý podľa všetkého prežije iba jeho partner – rozprávajúci Pikachu s čiapkou Sherlocka Holmesa. Ten si však vôbec nič nepamätá a verí, že Timov otec je stále nažive. Tim a Pikachu sa tak vydajú na cestu za pravdou, na ktorej začnú odhaľovať oveľa väčšiu záhadu…
Je to priam neuveriteľné, no v originálnom znení prepožičal svoj hlas hlavnej postave samotný Ryan Reynolds. Hrešiť ako v Deadpoolovi síce nemohol, no aj napriek tomu preniesol do filmu svoju charizmu. My sme film videli v dabovanej verzii, ktorej réžiu mal na starosti Ján „Strapo“ Strapec.
Do kože Pikachu sa vžil Dušan Cinkota, zatiaľ čo Tima Goodmana nadaboval známy hlas Jakuba Krónera. Raper Strapo mal na starosti aj dabingovú réžiu animáku LEGO Príbeh 2, ktorý sme ani nemali potrebu vidieť v originálnej verzii. Bohužiaľ, tentokrát dabing až tak nesadol a všetkým fanúšikom série odporúčame zájsť na anglickú verziu s Ryanom Reynoldsom.
Nádherný vizuál bol snom každého fanúšika
Vlastnú pieseň hrá nádherná vizuálna stránka filmu, ktorá stavila na realistické zobrazenie Pokémonov. No a snom každého poriadneho fanúšika bolo tieto príšerky vidieť vo fotorealistickej verzii. Huňatý Pikachu je na zožratie a každý z Pokémonov vyzeral naozaj zaujímavo.
Pripravovaný animák Sonic The Hedgehog by si určite mal brať príklad! Nádherne bolo zobrazené aj mesto Ryme City, ktoré kombinovalo neónové Tokyo s veľkomestami ako Londýn alebo New York. Režisér Rob Letterman v ňom nádherne zobrazil spolunažívanie ľudí a Pokémonov – víziu, ktorá sa v tomto hranom filme stala skutočnosťou.
Ako som už viackrát načrtol, Detektív Pikachu možno nie je najlepším po príbehovej stránke, no stále ide o nádherný splnený sen. Teda, platí to tak aspoň pre veľkých fanúšikov. Ja osobne som jedným z nich a preto si myslím, že by tento film mal všade dostávať dve recenzie. Jednu od milovníkov Pokémonov, zatiaľ čo tú druhú od nezainteresovaných ľudí.
Drvivá väčšina divákov možno pozná Pikachu a jeho schopnosti, no tam ich znalosť série končí. Tento film je z veľkej časti smerovaný pre ľudí, ktorí vedia pri najmenšom vymenovať aspoň 151 základných Pokémonov. Práve pre nich bude mať Detektív Pikachu najväčšiu hodnotu.
Zhrnutie
Možno nejde o majstrovské filmové dielo, čo sa týka rozprávania príbehu, scenáru či kamery – ale ani ním nepotrebuje byť. Ide o to, že fanúšikovia majú tú možnosť stráviť dve hodiny vo svete, ktorý veľmi dobre poznajú a vyrastali na ňom. Deti si film užijú aj s dabingom, no starším odporúčame zájsť na originál s Ryanom Reynoldsom, ktorý je predsa hlavným lákadlom.
Po audio-vizuálnej stránke ide o naozaj podarený počin. Od veľkého milovníka série Pokémon si film odnáša 7/10, pričom by v originálnom znení mohol dostať ešte o bodík naviac. Pokiaľ však Pokémonov nepoznáte a nevyrastali ste s nimi, film vám pravdepodobne toľko potešenia neprinesie. Určite však ide o jeden z najlepších, ak nie aj najlepší herný film vôbec!