Len málo žijúcich osobností dokáže inšpirovať tak ako Elon Musk. 48-ročný Juhoafričan má za sebou neuveriteľne produktívnu kariéru, vďaka ktorej je dnes opisovaný slovami ako vynálezca, vizionár, podnikateľ, inžinier či v neposlednom rade filantrop. Podpísaný je pod spoločnosti Tesla, SpaceX, SolarCity a množstvo predchádzajúcich, v ktorých už nepôsobí.
S majetkom 22,4 miliárd amerických dolárov ho magazín Forbes v marci roku 2019 vyhlásil za 40. najbohatšieho človeka na svete. Logicky by to všetko však nikdy nedokázal, keby nežil. A keďže si Musk svoj život váži, neberie si dovolenky, pretože tie podľa neho spôsobujú smrť.
Elon Musk: „Dovolenky vás zabijú“.
V roku 1999 predal svoju prvú firmu Zip2 za 300 miliónov. Hneď nato založil X.com, ktorý sa pretransformoval na PayPal, ktorý bol v roku 2002 predaný za 1,5 miliardy.
V tom istom roku založil SpaceX a o rok neskôr, teda v roku 2003 založil Teslu. Tieto dve spoločnosti majú dnes hodnotu 33 a 57 miliárd.
Vybudovať si takéto rozsiahle impérium si vyžaduje množstvo úsilia a času, čo sú obmedzené komodity. Musk svojím časom notoricky neplýtva, čo potvrdil v roku 2018, kedy spával na zemi fabriky automobilky Tesla, aby stihol dobehnúť produkčný sklz áut Model 3. „Nemám čas ísť domov a osprchovať sa,“ povedal médiám.
V roku 2015 povedal dánskej televízii, že za posledných 12 rokov sa pokúsil vziať si týždňovú dovolenku len dvakrát. „Prvýkrát vybuchli dve rakety Orbital Sciences a Virgin Galactic,“ dodal Musk. „Druhýkrát vybuchla moja raketa [SpaceX].“ Jeho ponaučenie? „Neberte si týždňové dovolenky.„
Blízko smrti
Asi najhorší zážitok počas akejkoľvek dovolenky je pre Muska jeho svadobná cesta. Kvôli jeho manželke Justine to nebolo.
V decembri roku 2000 sa novomanželia vydali na 2-týždňovú dovolenku do Brazílie a Južnej Afriky. Počas toho bol nakazený najvážnejšou formou malárie.
Po dvoch návštevách rôznych nemocníc mu opakovane pridelili nesprávnu diagnózu, takže maláriu nezačali liečiť včas. „Takmer som zomrel,“ hovorí Musk v knihe spisovateľky Ashlee Vance o jeho živote. „A to je moje ponaučenie ohľadom voľna z práce. Dovolenky vás zabijú.„
Samozrejme, jeho averzia voči dovolenkám ako takým pramení aj z pracovitosti. Magazínu Vox dávnejšie povedal, že ak je vo firme vážna situácia, pracuje vyše 100 hodín týždenne. V prípade vyššie spomenutého problému s produkciou Modelu 3, kedy spal na zemi fabriky Tesla, údajne pracoval až 120 hodín týždenne. Keď sa situácia upokojí, vráti sa k „prijateľnému“ režimu 80 až 90 hodín týždenne.
Zdroj: kniha Ashlee Vanceovej, youtube.com, cnbc.com