Prečo Elon Musk tvrdí, že „dovolenky vás zabijú“?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Len málo žijúcich osobností dokáže inšpirovať tak ako Elon Musk. 48-ročný Juhoafričan má za sebou neuveriteľne produktívnu kariéru, vďaka ktorej je dnes opisovaný slovami ako vynálezca, vizionár, podnikateľ, inžinier či v neposlednom rade filantrop. Podpísaný je pod spoločnosti Tesla, SpaceX, SolarCity a množstvo predchádzajúcich, v ktorých už nepôsobí.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

S majetkom 22,4 miliárd amerických dolárov ho magazín Forbes v marci roku 2019 vyhlásil za 40. najbohatšieho človeka na svete. Logicky by to všetko však nikdy nedokázal, keby nežil. A keďže si Musk svoj život váži, neberie si dovolenky, pretože tie podľa neho spôsobujú smrť.

Elon Musk: „Dovolenky vás zabijú“.

V roku 1999 predal svoju prvú firmu Zip2 za 300 miliónov. Hneď nato založil X.com, ktorý sa pretransformoval na PayPal, ktorý bol v roku 2002 predaný za 1,5 miliardy.

V tom istom roku založil SpaceX a o rok neskôr, teda v roku 2003 založil Teslu. Tieto dve spoločnosti majú dnes hodnotu 33 a 57 miliárd.

Vybudovať si takéto rozsiahle impérium si vyžaduje množstvo úsilia a času, čo sú obmedzené komodity. Musk svojím časom notoricky neplýtva, čo potvrdil v roku 2018, kedy spával na zemi fabriky automobilky Tesla, aby stihol dobehnúť produkčný sklz áut Model 3. „Nemám čas ísť domov a osprchovať sa,“ povedal médiám.

tesla elon musk
Zdroj: channel4.com

V roku 2015 povedal dánskej televízii, že za posledných 12 rokov sa pokúsil vziať si týždňovú dovolenku len dvakrát. „Prvýkrát vybuchli dve rakety Orbital Sciences a Virgin Galactic,“ dodal Musk. „Druhýkrát vybuchla moja raketa [SpaceX].“ Jeho ponaučenie? Neberte si týždňové dovolenky.

Blízko smrti

Asi najhorší zážitok počas akejkoľvek dovolenky je pre Muska jeho svadobná cesta. Kvôli jeho manželke Justine to nebolo.

V decembri roku 2000 sa novomanželia vydali na 2-týždňovú dovolenku do Brazílie a Južnej Afriky. Počas toho bol nakazený najvážnejšou formou malárie.

Po dvoch návštevách rôznych nemocníc mu opakovane pridelili nesprávnu diagnózu, takže maláriu nezačali liečiť včas. „Takmer som zomrel,“ hovorí Muskknihe spisovateľky Ashlee Vance o jeho živote. „A to je moje ponaučenie ohľadom voľna z práce. Dovolenky vás zabijú.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Samozrejme, jeho averzia voči dovolenkám ako takým pramení aj z pracovitosti. Magazínu Vox dávnejšie povedal, že ak je vo firme vážna situácia, pracuje vyše 100 hodín týždenne. V prípade vyššie spomenutého problému s produkciou Modelu 3, kedy spal na zemi fabriky Tesla, údajne pracoval až 120 hodín týždenne. Keď sa situácia upokojí, vráti sa k „prijateľnému“ režimu 80 až 90 hodín týždenne.

Zdroj: kniha Ashlee Vanceovej, youtube.com, cnbc.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -