Prečo niektorí ľudia neprejavujú príznaky koronavírusu, aj keď sú v ohrození života?

Nenechajte si ujsť

Američania rozhýbali svoju vesmírnu armádu Space Force. Na čo presne ju trénujú?

K čomu bude slúžiť americká armáda Space Force? Dňa 19. februára 2019 bol ohlásený oficiálny vznik novej zložky amerických ozbrojených síl – Space Force. Ako...

Otvorenie kín: Aké budú podmienky, kedy sa kinosály otvoria a aké filmy uvidíme?

Koronavírus odstavil filmový priemysel Pandémia nového koronavírusu zužuje svet už niekoľko mesiacov, no pomaly ale isto sa dostávame do starých zabehnutých koľají. Jedným z najväčších...

Tenet Trailer #2 – Pripravte sa na zvrátenie tretej svetovej vojny v epose režiséra Christophera Nolana

Christopher Nolan späť vo vodách sci-fi Tenet Trailer #2 - Vizionársky režisér Christopher Nolan sa radí medzi elitu aktuálnej generácie filmárov. Na svojom konte má...

Diváci zvolili: Toto je najlepší originálny seriál od Netflixu. Porazil aj Stranger Things a Zaklínača

Netflix ako priekopník vo svojej brandži Streamovacia služba Netflix sa ešte pred začiatkom celosvetovej pandémie mohla tešiť viac ako stotisícke aktívnych predplatiteľov. Počas prvých troch mesiacov tohto...
Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 19 rokov, som študentom vysokej školy a verím, že tvorením sa dá zmeniť svet k lepšiemu. // Moje TOP tri najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky.

Doktori pri ošetrovaní pacientov s potvrdenou nákazou COVID-19 narazili na znepokojujúcu hrozbu. Diagnóza menom hypoxia môže byť neviditeľným zabijakom – dnes sa o nej dozviete všetko, čo by ste mali vedieť. Ako je teda možné, že niektorí ľudia vôbec neprejavujú najväčšie príznaky koronavírusu, no aj napriek tomu sú v ohrození života?

Niektorí ľudia neprejavujú príznaky koronavírusu, aj keď zomierajú

Aktuálna celosvetová pandémia ochromila život v takmer všetkých krajinách sveta. Aj v štátoch, v ktorých nákaza ustupuje (ako napríklad na Slovensku) musia byť ľudia stále obozretní.

Koronavírus sa šíri pomerne ľahko. Nákaza sa prenáša najmä kvapôčkami pri kýchaní, reči, kašlaní, ale aj priamym kontaktom. Detegovať ho u potenciálnych pacientov je pritom obtiažne, keďže tie najväčšie symptómy zdieľa s bežnými ochoreniami, akým je napríklad aj obyčajná a neškodná nádcha. Jediný zaručený spôsob, ako COVID-19 u človeka zistiť, je pomocou laboratórnych testov genetického materiálu potenciálneho pacienta z výterov.

Keďže je z praktického hľadiska nereálne, že bude testovaný každý človek, prevencia ostáva základom. Stále je totižto množstvo ľudí, ktorí príznaky koronavírusu síce neprejavujú, no vírus majú vo svojom systéme a sú jeho nosičmi.

Koronavirus v rakusku
Zdroj: rt.com

Táto “neviditeľná” vlastnosť nákazy celú situáciu značne komplikuje. Ukazuje sa však, že to, čo sme si o “nosičoch bez príznakov” doteraz mysleli, už z veľkej časti neplatí. Pôvodný názor bol taký, že aj keď je človek nakazený, no neprejavuje žiadne vonkajšie symptómy, vlastne sa sám nemusí takmer ničoho báť. Poväčšine taktiež ide o mladých ľudí, ktorých telá vedia vírus pomerne jednoducho zneškodniť.

Doktori však teraz zaznamenali zvláštny fenomén. Pri prešetrovaní potenciálnych pacientov objavili aj takých, ktorých koronavírus zabíjal celkom nepozorovane. Títo ľudia sa sami cítili úplne v poriadku, no v skutočnosti si prechádzali nebezpečnou hypoxiou.

Čo je to hypoxia?

Pojem “hypoxia” označuje stav, kedy je hladina kyslíka v krvi tak nízka, že začnú zlyhávať orgány. Je dôležité si túto diagnózu nemýliť s obyčajnými dočasne zníženými hladinami kyslíka v obehu tela (angl. hypoxemia) kvôli cvičeniu, astme či vysokej nadmorskej výške. Ak hypoxia, teda akútne znížený kyslík pretrvá dosť dlho, môžu odumrieť životu dôležité orgány a tkanivá v ľudskom tele.

Nedostatok kyslíku v krvi je s koronavírusom bežne spájaný. Prejavuje sa lapaním po dychu či zníženou výdržou pri fyzickej činnosti.

Desivou novinkou sú prípady, kedy pacienti trpeli nedostatkom kyslíka v krvi, no vyššie uvedené, navonok pozorovateľné príznaky, sa neprejavovali.

“Drvivá väčšina COVID-19 pacientov so zápalom pľúc mala neobyčajne nízke úrovne kyslíka,”
komentoval v New York Times doktor Richard Levitan. [zdroj]

cinsky koronavirus
Zdroj: currency.com

Prečo sa to deje?

Priama odpoveď nie je jasná. Jedným z predložených vysvetlení je, že koronavírus nejakým spôsobom ovplyvňuje náš heboglobín (proteín, ktorý prostredníctvom červených krviniek prenáša kyslík). To by bola už ďalšia ťažko pozorovateľná hrozba nákazy, o ktorej sme od začiatku nevedeli.

Podľa Alberta Rizza z Americkej pľúcnej asociácie je tu však ak jednoduchšie vysvetlenie:

“Ak pľúca nie sú zatvrdnuté a všetko, čo sa deje, je, že tok krvi a tok kyslíku do krvi z pľúc nie sú zosynchronizované, hladiny kyslíka by sa mohli znížiť bez toho, aby to pacient pocítil, takže neprejavuje dýchavičnosť.”

Niektorí doktori, ako napríklad Richard Levitan, navrhujú ďalšie spôsoby detekcie koronavírusu práve v reakcii na “tichý nedostatok kyslíku”. Iní by však s celoplošným testovaním počkali, kým budú dostupné dáta ohľadom počtu pacientov, u ktorých sa anomália vyskytla.

Obsah kyslíku v krvi sa dá jednoducho odmerať oximetrom. Tieto zariadenia sú voľne dostupné, radovo za cenu niekoľko desiatok eur.

koronavirus priznaky
Zdroj: cnbc.com

Albert Rizzo presadzuje možnosť použitia oximetrov pri dodatočnom sledovaní pacientov s potvrdenou nákazou, ktorí sa nachádzajú v domácej karanténe. Keďže ich stav nie je 24/7 blízko monitorovaný zdravotníckym personálom, zníženie úrovní kyslíka v krvi by ich mohlo včas varovať, že ich telo prehráva boj s vírusom.

Koronavírus aktuálne na Slovensku a vo svete

V čase písania tohto článku (13. mája 2020) bolo celosvetovo potvrdených 4 380 000 prípadov COVID-19, pričom zomrelo 294 751 ľudí. Vyše 1,6 milióna pacientov sa vyliečilo.

Na Slovensku sa situácia značne zlepšila. Ako uvádza web korona.gov.sk, za posledný týždeň boli denne potvrdené v priemere 4 nové prípady koronavírusu. Celkový počet úmrtí je 27. Dodnes sa z nákazy vyliečilo už 1 060 občanov Slovenskej republiky.

Zdroj: health.com, cnn.com gizmodo.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

iPhone jailbreak v roku 2020 sa stal realitou. Tím kóderov spravil nemysliteľné a premohol Apple

Tím kóderov unc0ver vydal jailbreak na iPhone pre rok 2020 Jailbreak pre iPhone sa stal realitou aj v roku 2020. Apple odjakživa bojuje proti kóderom...

Netflix ruší účty používateľom, ktorí si za službu platia. Čo robiť, aby ste o účet neprišli?

Netflix ruší účty neaktívnym používateľom Keď má služba skoro 200 miliónov predplatiteľov, je jasné, že sa medzi nimi nachádzajú aj neaktívni používatelia. Streamovacia platforma Netflix...

Vražda upevňuje vzťahy v novej romantickej komédii od Netflixu | The Lovebirds RECENZIA

The Lovebirds RECENZIA The Lovebirds RECENZIA - Čistokrvné komédie sú v kinách už len raritou. Preto sa presunuli na streamovacie služby. Netflix nám prináša najnovší...

Najnovšia aktualizácia Doom Eternal prinesie do hry jednu veľkú zmenu

Doom Eternal je už teraz bezpochyby jednou z najlepších hier roku 2020. Hra pokračuje v príbehu 8 mesiacov po Doom 2016. Tentokrát hráči prevezmú...

Šialeným YouTuberom sa podarilo vyrobiť skutočnú Iron Man rukavicu. Pozrite sa na ňu v akcii

Skutočná Iron Man rukavica v akcii na videu YouTube kanál Hacksmith sa venuje tvorbe vecí, o ktorých sme si mysleli, že nie sú ozajstné. Zakaždým...