Prečo niektorí ľudia neprejavujú príznaky koronavírusu, aj keď sú v ohrození života?

Nenechajte si ujsť

Kto je Kang the Conqueror? Nový MCU záporák dokáže cestovať v čase a je silnejší ako Thanos

Kto bude nový MCU záporák? Film Avengers: Endgame ukončil jednu veľkú príbehovú kapitolu menom Infinity Saga, ktorá sa pomaly formovala od roku 2008. Prvé tri...

Vzniká nová vesmírna reality šou, ktorej víťaz poletí priamo na Medzinárodnú vesmírnu stanicu

Vesmírna reality šou Space Hero Vyzerá to tak, že herec Tom Cruise nebude jedinou televíznou hviezdou, ktorá poletí mimo planéty Zem. Po úspešnej ceste lode...

Trailer na WandaVision nám ukazuje poriadny náhľad do seriálu a sľubuje skoré vydanie

Trailer na seriál WandaVision Marvel vypustil prvý riadny trailer na chystaný seriál WandaVision. Vedeli sme, že ten príde na službu Disney+, nebol však vôbec istý...

Nemohli ste prísť na náš X-Men kvíz? Teraz máte možnosť skúsiť si, ako by ste obstáli

Pri príležitosti vydania dlho očakávaného filmu Noví mutanti a pri 57. výročí vydania prvého komiksu o X-Menoch sme si pre vás v spolupráci s...
Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 20 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Doktori pri ošetrovaní pacientov s potvrdenou nákazou COVID-19 narazili na znepokojujúcu hrozbu. Diagnóza menom hypoxia môže byť neviditeľným zabijakom – dnes sa o nej dozviete všetko, čo by ste mali vedieť. Ako je teda možné, že niektorí ľudia vôbec neprejavujú najväčšie príznaky koronavírusu, no aj napriek tomu sú v ohrození života?

Niektorí ľudia neprejavujú príznaky koronavírusu, aj keď zomierajú

Aktuálna celosvetová pandémia ochromila život v takmer všetkých krajinách sveta. Aj v štátoch, v ktorých nákaza ustupuje (ako napríklad na Slovensku) musia byť ľudia stále obozretní.

Koronavírus sa šíri pomerne ľahko. Nákaza sa prenáša najmä kvapôčkami pri kýchaní, reči, kašlaní, ale aj priamym kontaktom. Detegovať ho u potenciálnych pacientov je pritom obtiažne, keďže tie najväčšie symptómy zdieľa s bežnými ochoreniami, akým je napríklad aj obyčajná a neškodná nádcha. Jediný zaručený spôsob, ako COVID-19 u človeka zistiť, je pomocou laboratórnych testov genetického materiálu potenciálneho pacienta z výterov.

Keďže je z praktického hľadiska nereálne, že bude testovaný každý človek, prevencia ostáva základom. Stále je totižto množstvo ľudí, ktorí príznaky koronavírusu síce neprejavujú, no vírus majú vo svojom systéme a sú jeho nosičmi.

Koronavirus v rakusku
Zdroj: rt.com

Táto “neviditeľná” vlastnosť nákazy celú situáciu značne komplikuje. Ukazuje sa však, že to, čo sme si o “nosičoch bez príznakov” doteraz mysleli, už z veľkej časti neplatí. Pôvodný názor bol taký, že aj keď je človek nakazený, no neprejavuje žiadne vonkajšie symptómy, vlastne sa sám nemusí takmer ničoho báť. Poväčšine taktiež ide o mladých ľudí, ktorých telá vedia vírus pomerne jednoducho zneškodniť.

Doktori však teraz zaznamenali zvláštny fenomén. Pri prešetrovaní potenciálnych pacientov objavili aj takých, ktorých koronavírus zabíjal celkom nepozorovane. Títo ľudia sa sami cítili úplne v poriadku, no v skutočnosti si prechádzali nebezpečnou hypoxiou.

Čo je to hypoxia?

Pojem “hypoxia” označuje stav, kedy je hladina kyslíka v krvi tak nízka, že začnú zlyhávať orgány. Je dôležité si túto diagnózu nemýliť s obyčajnými dočasne zníženými hladinami kyslíka v obehu tela (angl. hypoxemia) kvôli cvičeniu, astme či vysokej nadmorskej výške. Ak hypoxia, teda akútne znížený kyslík pretrvá dosť dlho, môžu odumrieť životu dôležité orgány a tkanivá v ľudskom tele.

Nedostatok kyslíku v krvi je s koronavírusom bežne spájaný. Prejavuje sa lapaním po dychu či zníženou výdržou pri fyzickej činnosti.

Desivou novinkou sú prípady, kedy pacienti trpeli nedostatkom kyslíka v krvi, no vyššie uvedené, navonok pozorovateľné príznaky, sa neprejavovali.

“Drvivá väčšina COVID-19 pacientov so zápalom pľúc mala neobyčajne nízke úrovne kyslíka,”
komentoval v New York Times doktor Richard Levitan. [zdroj]

cinsky koronavirus
Zdroj: currency.com

Prečo sa to deje?

Priama odpoveď nie je jasná. Jedným z predložených vysvetlení je, že koronavírus nejakým spôsobom ovplyvňuje náš heboglobín (proteín, ktorý prostredníctvom červených krviniek prenáša kyslík). To by bola už ďalšia ťažko pozorovateľná hrozba nákazy, o ktorej sme od začiatku nevedeli.

Podľa Alberta Rizza z Americkej pľúcnej asociácie je tu však ak jednoduchšie vysvetlenie:

“Ak pľúca nie sú zatvrdnuté a všetko, čo sa deje, je, že tok krvi a tok kyslíku do krvi z pľúc nie sú zosynchronizované, hladiny kyslíka by sa mohli znížiť bez toho, aby to pacient pocítil, takže neprejavuje dýchavičnosť.”

Niektorí doktori, ako napríklad Richard Levitan, navrhujú ďalšie spôsoby detekcie koronavírusu práve v reakcii na “tichý nedostatok kyslíku”. Iní by však s celoplošným testovaním počkali, kým budú dostupné dáta ohľadom počtu pacientov, u ktorých sa anomália vyskytla.

Obsah kyslíku v krvi sa dá jednoducho odmerať oximetrom. Tieto zariadenia sú voľne dostupné, radovo za cenu niekoľko desiatok eur.

koronavirus priznaky
Zdroj: cnbc.com

Albert Rizzo presadzuje možnosť použitia oximetrov pri dodatočnom sledovaní pacientov s potvrdenou nákazou, ktorí sa nachádzajú v domácej karanténe. Keďže ich stav nie je 24/7 blízko monitorovaný zdravotníckym personálom, zníženie úrovní kyslíka v krvi by ich mohlo včas varovať, že ich telo prehráva boj s vírusom.

Koronavírus aktuálne na Slovensku a vo svete

V čase písania tohto článku (13. mája 2020) bolo celosvetovo potvrdených 4 380 000 prípadov COVID-19, pričom zomrelo 294 751 ľudí. Vyše 1,6 milióna pacientov sa vyliečilo.

Na Slovensku sa situácia značne zlepšila. Ako uvádza web korona.gov.sk, za posledný týždeň boli denne potvrdené v priemere 4 nové prípady koronavírusu. Celkový počet úmrtí je 27. Dodnes sa z nákazy vyliečilo už 1 060 občanov Slovenskej republiky.

Zdroj: health.com, cnn.com gizmodo.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Gunnov The Suicide Squad dostáva spin-off s Johnom Cenom. Seriál Peacemaker uvidíme na HBO Max

Očakávaná DC komiksovka The Suicide Squad dostáva vlastný spin-off seriál, ktorý sa pre HBO stáva vysokou prioritou. Novinka nesie názov Peacemaker a tešiť sa...

Pripravte sa. Čaká nás rozšírená edícia soundtrack albumu k filmu Interstellar od Hansa Zimmera

Nový Interstellar soundtrack Nahrávacia spoločnosť WaterTower Music vydá nový soundtrack album k filmu Interstellar (2014) od režiséra Christophera Nolana. Hudbu skomponoval oscarový skladateľ Hans Zimmer,...

Trailer na seriál The Haunting of Bly Manor od Netflixu odhaľuje, že sa v októbri budeme poriadne báť

Pre fanúšikov The Haunting of Hill House... Písal sa október roku 2018 a na Netflix prišiel hororový seriál The Haunting of Hill House, ktorý sa...

Tento rok neuvidíme žiaden MCU film. Presunula sa Black Widow a aj ostatné Disney filmy

Disney posúva svoje premiéry Pred nedávnom sa nám dostala informácia, že hrozí, že obrovské štúdio Disney bude posúvať svoje premiéry. Bohužiaľ sa to teraz stalo...

Kto je Kang the Conqueror? Nový MCU záporák dokáže cestovať v čase a je silnejší ako Thanos

Kto bude nový MCU záporák? Film Avengers: Endgame ukončil jednu veľkú príbehovú kapitolu menom Infinity Saga, ktorá sa pomaly formovala od roku 2008. Prvé tri...