Predaje The Last of Us Part II sú fantastické. Pokrytectvo hráčov a nespokojná menšina komerčnému úspechu nezabránili

Nenechajte si ujsť

Krv, rabovanie a veľké bitky. Assassin’s Creed Valhalla v oficiálnom gameplay videu ukazuje všetko podstatné

Tentokrát Vikingovia O tom, že sa ďalší diel populárnej a finančne mimoriadne úspešnej série o ráde zabijakov presunie do obdobia Vikingov, sa špekulovalo už nejakú...

Svet Batmana s Robertom Pattinsonom dostane vlastný seriál. Na čo sa spin-off zameria?

Film The Batman od Matta Reevesa Určite vám neunikli početné informácie o tom, že režisér Matt Reeves (Vojna o planétu opíc, Cloverfield: Monštrum) pripravuje sólový...

Režisér filmu Avengers: Endgame sa vyjadril na margo Wolverina v MCU. Kedy ho uvidíme?

Mutanti v Marvel Cinematic Universe už čoskoro? Príchod členov tímov X-Men a Fantastická štvorka do filmového sveta Marvel Cinematic Universe je témou, ktorá zužuje fanúšikov...

Táto herečka preberie štafetu Black Widow po Scarlett Johansson. Akú má budúcnosť v MCU?

Film Black Widow až v novembri Celosvetové uzatvorenie kín spôsobilo, že sme už viac ako rok nevideli nový film zo sveta Marvel Cinematic Universe. Slovenská...
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Po siedmich rokoch príbeh pokračuje

Fanúšikovia čakali poriadne dlhú dobu, pokiaľ sa dozvedeli ako bude pokračovať život Joela a malej Ellie. Zdá sa pritom, že záujem zo strany verných nadšencov i príležitostných hráčov bol a stále je obrovský, nakoľko predaje The Last of Us Part II hovoria o jednom z najúspešnejších projektov terajšej generácie.

Mali by sme upresniť, že sequel jednej z najobľúbenejších a najlepšie hodnotených hier minulej generácie to vôbec nemal jednoduché. Jednak z dôvodu, že Neil Druckmann vedome odmietol nasledovať zaužívanú cestu tradičných pokračovaní, čiže sa snažil vymaniť z okov stereotypov i očakávaných žánrových klišé, čo mnohí neboli schopní pochopiť.

Ako by to ale nestačilo, unikol takmer kompletný scenár, ktorý bez hlbšieho kontextu prezrádzal mnohé informácie. Jednotlivé príbehové súčasti spustili masívnu vlnu nevôle a odporu k pokračovaniu, čo sa odráža i na takzvanom review bombingu. Platforma Metacritic hovorí jasne – hráči The Last of Us Part II z celého srdca nenávidia.

Predaje The Last of Us Part II lámu rekordy

Ešte predtým, než na záver článku spoločne zagratulujeme vývojárom z Naughty Dog, poďme sa pozrieť na “objektivituhráčskych recenzií The Last of Us Part II. K tomu by sme mohli využiť jasne dané štatistiky.

Marvel’s Spider-Man, titul určený pre mainstream hráčov, ktorý je súčasne vhodný takmer pre všetky vekové kategórie, na už spomínanom portáli ohodnotilo niečo málo pod 5000 ľudí. Open world akcia z populárneho Marvel univerza pritom vyšla takmer pred dvomi rokmi.

Veľkolepé God of War sa taktiež pozrelo na naše herné obrazovky spočiatku roku 2018, no a odvtedy ho ohodnotilo približne 14 000 ľudí. Viete koľko hráčov vyjadrilo svoje pocity, ktoré nepochybne pramenili z kompletného dohrania druhého The Last of Us? Neuveriteľných 91 000… a to ubehol týždeň od vydania hry.

Predaje The Last of Us Part II
Zdroj: Róbert Herda

Ide o niečo obdobne nezmyselné, ako v prípade Death Stranding. Áno, i pri najnovšej hre Hidea Kojimu prišlo množstvo hráčov (samozrejme, bez vyskúšania výsledného produktu) negatívne hodnotiť jeho myšlienkovo ambiciózny simulátor post-apokalyptického poslíčka, ktorý každou hodinou naberá na komplexnosti.

Vieme taktiež to, že práve prvotina Kojima Productions sa až tak dobre nepredávala. I napriek tomu ju ohodnotil trojnásobný počet užívateľov než Metal Gear Solid V: The Phantom Pain. A to pritom poslednú MGS hru priamo od Kojimu hráči milujú, velebia jej taktické možnosti a do detailov prepracovaný gameplay balansujúci na pomedzí strieľačky a stealth počinu.

Ide o pokrytectvo?

Takéto správanie opätovne podtrhuje fakt, že mnohí hráči bez problémov stratia svoju objektivitu a triezvy pohľad. Stačí, že sa dozvedia o niečom, čo im prekáža, prípadne nezapadá do ich názorového spektra.

Samozrejme, každá recenzia i dojmy sú subjektívne, avšak väčšinou by daní hodnotiaci minimálne mali poznať kompletné dielo, odohrať ho a až následne vynášať ortiele, čo sa v tomto prípade úplne očividne nedeje. Koniec koncov, ide o hru a ani preštudovanie desiatok analýz a gameplay videí nedokáže sprostredkovať zážitok z osobného kontaktu počas vlastného hrania.

The Last of Us Part II launch trailer
Zdroj: psxextreme.com

Samotné predaje pritom len potvrdzujú, že je vo svete množstvo fanúšikov, ktorých dostupné leaky príliš nezaujímajú a sú schopní legitímne zhodnotiť kvality pokračovania. Je pritom jedno, či si myslia, že ide o priemernú, výbornú, alebo fantastickú hru (hodnotenia 0 z 10 sú pri prítomných súčastiach a produkčných hodnotách čírym nezmyslom).

Aby sme však na záver prešli k presným číslam, novinke sa podarilo počas prvých troch dní predať štyri milióny kusov. Tým sa The Last of Us Part II stalo najrýchlejšie predávajúcou sa Sony exkluzivitou tejto konzolovej generácie.

Naughty Dog porazil Spider-Mana s 3,3 miliónmi predaných kópií. Pokoril i God of War (to predalo 3,1 milióna kusov za prvé tri dni). Neil Druckmann sa, samozrejme, podelil o svoje nadšenie a je rád, že mnohí o hre diskutujú a preberajú jej nastolené sociálne témy.

Nakoniec, predaje hovoria za všetko. Nemôžu síce reprezentovať kvalitu dostupného obsahu, avšak minimálne podtrhávajú pokrytectvo celosvetovej hráčskej komunity. Tá totiž týždeň pred vydaním na všetkých internetových sieťach hlásala o zrušení objednávok. A teraz jasne vidíte, ako to v skutočnosti dopadlo.

Čo si myslíte vy o predajoch The Last of Us Part II? Považujete hráčske hodnotenia za relevantné, prípadne v nich vidíte iba nespokojnú menšinu, ktorá vždy počuť najviac? Určite nám dajte vedieť prostredníctvom komentárov. 

Zdroj: vg247.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Vyšiel prvý trailer na piatu sériu seriálu Lucifer od Netflixu. Čo čaká atraktívneho diabla v ďalšej kapitole svojho života?

Seriál Lucifer na Netflixe Netflix zverejnil nový trailer na seriál Lucifer a odhalil tak, o čom bude piata séria. Čaká nás hneď niekoľko zvratov. Piata...

Gameplay trailer na Shadow Warrior 3 obsahuje toľko krvi, že schová aj Mortal Kombat

Gameplay trailer na Shadow Warrior 3 Počas tohto týždňa zverejnili herný tvorcovia z Flying Wild Hog iba niekoľkosekundovú ukážku ako teaser. Teraz, počas sobotňajšieho online...

iPhone 12 bude o drahší, ako sa očakávalo. Z akého dôvodu si priplatíme?

Už dlhšie je verejne známe, že nadchádzajúci vlajkový model iPhone 12 od Apple nebude vôbec lacnou záležitosťou. Spočiatku sme sa síce dozvedeli, že začínajúca...

Jedna z herečiek by mala nápad na scenár ku Kill Bill 3. Ako by mal vyzerať?

Kill Bill 3 podľa jednej z herečiek Kill Bill 3 je projekt, ktorý visí vo vzduchu už takmer dve dekády. Príbeh Beatrix Kiddo, ktorá bola...

Wolfman s Ryanom Goslingom našiel svojho režiséra. Ruku do diela pridá aj Blumhouse

Filmové štúdio Universal Pictures sa čoskoro pustí do nadchádzajúceho filmu Wolfman, v ktorom nechýba ani Ryan Gosling a do projektu sa po novom pridáva...