Predpovedáme Oscary 2019 – Kto vyhrá najlepší film?

Nenechajte si ujsť

Filip Scherhaufer
Filip Scherhaufer
They've done studies you know... 60% of the time, it works every time.

Predpovedáme Oscary 2019

Už túto nedeľňajšiu noc sa dozvieme výsledky prestížnych filmových ocenení s názvom Oscar. Ako už je tradíciou, ide o vyvrcholenie ako filmového roka, tak aj o ukončenie každoročného oscarového závodu. Oceňované filmy si totiž najprv prechádzajú inými ceremóniami, napríklad ako Golden Globes alebo Critics Choice Awards, ktoré vždy udajú smer Oscarovým víťazom. Nikdy však nič nie je isté a tento rok sa tu nájde hneď niekoľko kategórií, v ktorých vám jedno meno s istotou povedať nevieme. Poďme sa teda pozrieť, kto má tento rok najväčšiu výhru na Oscara, ak by sme tipovali podľa výhier na ostatných filmových cenách.

Najlepšie vizuálne efekty

Rovno začíname so zamotanou kategóriou. Tento boj však povedú len dvaja nominanti. Buď pôjde soška k First Manovi, tak ako išla v roku 2015 filmu Interstellar, ktorý bol rovnako odignorovaný akadémiou v hlavných kategóriách, alebo jasnému hitu roka, Avengers: Infinity War. Akadémia je známa tým, že špeciálne efekty udeľuje radšej menším filmom, takže First Man by sa javil ako víťaz, avšak tento rok vytvorili Avengeri vo svete taký veľký tresk, že sa na neho museli chytiť aj akademici. Navyše, sám Thanos sa môže zaradiť medzi najlepšie motion-capture výtvory posledných rokov.

Pravdepodobný víťaz: Avengers: Infinity War

Herci z Avengers: Infinity War nemajú dovolené vidieť film pred svetovou premiérou!
Zdroj: wallpapersden.com

Najlepší strih

First Man sa tu už pred pár mesiacmi javil ako jasný favorit, avšak nakoniec prekvapivo nomináciu nedostal. Medzi sebou si to teda rozdajú dva iné filmy – Bohemian Rhapsody a Vice. Vzhľadom na to, že Vice akadémiu očaril až tak, že získal 8 nominácií vrátane najlepšej réžie, scenáru a filmu, pravdepodobne soška poputuje práve k nemu. BAFTA nám navyše dáva za pravdu, keďže aj tam sa im túto cenu podarilo vyhrať. Bohemian Rhapsody by ale stále mohol prekvapiť, keďže nepochybne museli byť mnohí akademici očarení zostrihaním záverečnej scény Live Aid.

Pravdepodobný víťaz: Vice

Vice
Zdroj: washingtontimes.com

Najlepšie kostýmy

Áno, Wakandská kultúra vo filme Black Panther bola naozaj krásna, no nič neprekoná anglické róby pre kráľovnú a jej služobníčky od kostymérky Sandy Powell, ktorá je dokonca tento rok nominovaná dvakrát (aj za film Mary Poppins Returns). Navyše už má doma za The Favourite aj jednu BAFTU, takže tu si myslíme, že naozaj je len jeden favorit na výhru.

Pravdepodobný víťaz: The Favourite

the favourite olivia colman
Zdroj: news.sky.com

Najlepší make-up a vlasy

Kto z vás spoznal Christiana Balea v roli Dicka Cheneyho? Na prvý pohľad asi nikto. Tu prakticky nie je žiadna konkurencia.

Pravdepodobný víťaz: Vice

Vice
Zdroj: collider.com

Najlepšia kamera

Všetko nádherne nakrútené filmy, no len pre jeden z nich bola kamera kľúčová a patrila k hlavným dôvodom, prečo je film tak vychvaľovaný. Navyše si za ňu sadol sám režisér. Ak by to však náhodou nevyhrala Roma, prekvapivým výhercom by sa mohol stať opäť film The Favourite, ktorý zvolil zaujímavú techniku vtáčieho pohľadu.

Pravdepodobný víťaz: Roma

roma
Zdroj: netflix.com

Najlepšia výprava

Práve tu sa ukáže sila prvého nominovaného Marvel filmu. Kulisy a prostredie Wakandy boli totiž očarujúce a dychberúce. Pochybujeme, že by Black Panther v tejto kategórii neexceloval.

Pravdepodobný víťaz: Black Panther

black panther 2 záporák
Zdroj: wall.alphacoders.com

Najlepší mix zvuku

Ťažká kategória, v ktorej má každý nominovaný šancu. Ale keďže Bohemian Rhapsody očividne uchvátil akadémiu, zvuk bol rozhodne jedným z hlavných dôvodov prečo. Prekvapiť by mohol iba First Man svojím praskaním vesmírnych rakiet, ktorý divákom ponúkol klaustrofobický zážitok.

Pravdepodobný víťaz: Bohemian Rhapsody

bohemian rhapsody
Zdroj: geektyrant.com

Najlepší strih zvuku

Iba jeden z nominovaných filmov tu naozaj stál na dokonalom strihu zvuku. Tým je samozrejme horor Johna Krasinskeho, A Quiet Place. Tu by sme sa naozaj divili, keby soška poputovala niekomu inému. Opäť by mohol prekvapiť iba First Man.

Pravdepodobný víťaz: A Quiet Place

a quiet place trailer
Zdroj: imdb.com

Najlepšia pieseň

Mali ste posledných pár mesiacov zapnuté rádio? Ak áno, repetetívne ste v ňom mohli počuť pieseň Lady Gagy z filmu A Star is Born, Shallow. Táto pieseň je dôvodom, prečo bol z filmu taký hit a keďže povyhrávala zatiaľ všetky ostatné filmové ceny, pochybujeme, že by Gaga neskončila s perfektným finišom na Oscarovom pódiu.

Pravdepodobný víťaz: Shallow – A Star is Born

A Star Is Born
Zdroj: variety.com

Najlepšia hudba

Všetky ceny doteraz vyhrával Justin Hurwitz za film First Man. Prekvapivo však nakoniec nomináciu nedostal. Z nominovaných sa tu však rysuje len jeden víťaz, ktorý sošku čakal už v roku 2017, kedy mu ju vyfúkol práve Hurwitz. Teraz teda konečne nastala chvíľa na výhru pre Nicholasa Britelliho, ktorý sa postaral o hudbu k filmu If Beale Street Could Talk. Ohrozenie by mohlo prísť len zo strany Ludwiga Goranssona a jeho hudby k filmu Black Panther, avšak ten zatiaľ na svojom konte nemá žiadne ďalšie hity. Ak by teda niekedy mala ísť soška ku Goranssonovi, tento rok to nebude.

Pravdepodobný víťaz: Nicholas Britell – If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk
Zdroj: slantmagazine.com

Najlepší krátky animovaný film

Pixar je milované a veľké meno a mnohí by povedali, že práve ich nový kraťas Bao bol lepší ako celý film Rodinka Úžasných 2.

Pravdepodobný víťaz: Bao

bao
Zdroj: collider.com

Najlepší krátky hraný film

Tu sa pozeráme len na rozhodnutie kritikov, ktorí vravia, že výhercom sa stane film Skin.

Pravdepodobný víťaz: Skin

skin
Zdroj: filmthreat.com

Najlepší krátky dokument

Opäť dávame len na radu kritikov.

Pravdepodobný víťaz: Period. End of Sentence.

Zdroj: documentary.org

Najlepší dokument

Dokument RBG dlho figuroval ako favorit, no vyzerá to tak, že mu na poslednú chvíľu toto miesto vezme Free Solo, ktorý sa v odvetví dokumentu stal menším kasovým hitom. Ukradol si pre seba aj BAFTU.

Pravdepodobný víťaz: Free Solo

Zdroj: nationalgeographic.com

Najlepší zahraničný film

Dva filmy majú tento rok nominovaného aj režiséra, no len jeden ašpiruje na hlavnú cenu za najlepší film. Roma má rozhodne túto cenu v hrsti, avšak stále tu koluje teória, že akadémia možno rozdelí víťazov. Romu by zvolili za najlepší film a výhru Cold War by prenechali tejto kategórii. Každopádne, to už je možno len špekulovanie fanúšikov, takže radšej ostávame s Romou ako výhercom.

Pravdepodobný víťaz: Roma

Zdroj: awardscircuit.com

Najlepší animovaný film

Hovorí sa, že akadémia animáky ani nepozerá a volí len podľa mena štúdia. Každopádne, Spider-Man si dokázal pri svojom promovaní vybudovať ohromnú reputáciu a to aj vďaka svojej jedinečnej animácii. Scenáristi Christopher Miller a Phil Lord navyše už boli odignorovaní v roku 2015 keď nedostali za Lego príbeh ani nomináciu. Teraz je čas na zúčtovanie.

Pravdepodobný víťaz: Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Paralelné svety RECENZIA
Zdroj: polygon.com

Najlepší adaptovaný scenár

Barry Jenkins mal spočiatku túto výhru istú, avšak jeho film If Beale Street Could Talk pomalinky v sezóne upadával a nakoniec nedostal ani nomináciu. Zato BlacKkKlansman sa neustále promoval ako perfektný projekt od veterána Spikea Leeho, ktorý už niekoľko desiatok rokov čaká na svoju sošku. No a keďže vyzerá byť pozícia najlepšieho režiséra už obsadená (dočítate sa už o chvíľu), akadémia si ho uctí aspoň v tejto kategórii.

Pravdepodobný víťaz: BlacKkKlansman

BlacKkKlansman provokatívne približuje problematiku rasizmu
Zdroj: imdb.com

Najlepší originálny scenár

Tento rok tu máme dva filmy s najväčším počtom nominácií a keďže je len jeden z nich favoritom na hlavnú cenu a réžiu, ten druhý si musí zobrať cenu za scenár. V tomto prípade to bude The Favourite. Green Book síce vyhral scenár na Golden Globes, avšak tam začali chodiť sťažnosti od skutočnej rodiny hlavného hrdinu, ktorá spochybňovala pravdivosť údajov vyzobrazených vo filme.

Pravdepodobný víťaz: The Favourite

Zdroj: time.com

Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe

Päť skvelých výkonov, avšak len dve súperky. O Regine King sa rozprávalo od začiatku Oscarovej cesty, no renomé jej pokazili nenominácie na ceny SAG a BAFTU. Tam zahviezdila práve Rachel Weisz z filmu The Favourite. King má však sošku Golden Globe a Critics Choice, takže pochybujeme, že by bola výhra Weisz na britských cenách nejakým veľkým zvratom.

Pravdepodobný víťaz: Regina King – If Beale Street Could Talk

regina king if beale street could talk
Zdroj: vanityfair.com

Najlepší herec vo vedľajšej úlohe

Zobral si všetky ceny a vezme si aj tú poslednú. Jedine, že by mu to prekazili vyššie spomínané útoky skutočnej rodiny hrdinov filmu na pravdivosti príbehu. Mahershala Ali má však túto cenu prakticky istú. Prekvapením by mohol byť jedine Richard E. Grant.

Pravdepodobný víťaz: Mahershala Ali – Green Book

green book zelena kniha
Zdroj: geektyrant.com

Najlepšia herečka v hlavnej úlohe

Asi mnohí sa budete modliť za výhru Lady Gagy, avšak táto kategória má len dve súperky, z toho jedna je väčšia ako druhá. Áno, Gaga s Glenn Close remízovala na Critics Choice Awards, no nič podobné na Oscaroch nečakáme. Glenn Close má za sebou fantastickú kariéru a ešte žiadnu sošku. No a keďže bola vo filme The Wife naozaj skvelá, má túto cenu taktiež vo svojej hrsti. Druhou kandidátkou je Olivia Colman za The Favourite, ktorá taktiež dostala za svoju rolu zopár skvelých sošiek. Radšej ale budeme dôverovať hereckým cenám SAG, ktoré si za najlepšiu herečku zvolili práve Close.

Pravdepodobný víťaz: Glenn Close – The Wife

glenn close the wife
Zdroj: newyorker.com

Najlepší herec v hlavnej úlohe

Christian Bale sa tu javil ako víťaz, no nakoniec mu glóbus vyfúkol Malek. Bale znova zaútočil s výhrou u kritikov, no Malek sa vrátil do popredia na BAFTÁCH ale aj cenách SAG. Keďže teda Malek ťahal celý film Bohemian Rhapsody a je veľkým dôvodom, prečo tak dobre fungoval, veríme, že jeho púť sa skončí na Oscarovom javisku. Navyše, výhru tučného politika sme tu mali minule a Freddie je legenda pre každého.

Pravdepodobný víťaz: Rami Malek – Bohemian Rhapsody

film bohemian rhapsody
Zdroj: geektyrant.com

Najlepšia réžia

Lanthimos na Oscaroch ešte len začína. McKay si tiež ešte chvíľu počká. Pawlikowski je krásny prídavok, no na výhru to nevyzerá. Spike Lee by si to zaslúžil za celú jeho kariéru, kedy ho akadémia neustále ignorovala, ale BlacKkKlansman nie je jeho najsilnejší film (preto veríme, že mu padne aspoň tá výhra za scenár). Najlepšie zrežírovaným filmom však bola Roma, ktorá má za sebou nádherný osobný príbeh režiséra Alfonsa Cuaróna. Toto je snový projekt veľkého filmára-umelca, ktorý podľa nás už čoskoro bude držať v ruke svoju druhú režisérsku sošku.

Pravdepodobný víťaz: Alfonso Cuarón – Roma

roma
Zdroj: youtube.com

Najlepší film

A držať bude sošku aj za film. Síce sa v tejto kategórii môže stať víťazom hocikto, podľa doterajších výhier to bude práve Cuarónova Roma. S jeho posledným filmom Gravitácia sa mu síce za film vyhrať nepodarilo, no ako sme vraveli, toto je jeho vysnívaný projekt. Výhre by mu mohlo brániť jedine štúdio Netflix, ktoré akadémia moc v láske nemá. Ostatne tu však iného výhercu nevidíme.

A Star is Born totálne upadol už na začiatku Oscarovej cesty a nemá ani nominovaného režiséra. Vice má všetko potrebné na výhru, avšak doteraz sa im nepodarilo nijako zaujať. BlacKkKlansman by teoreticky tiež mohol siahnuť po výhre, no doteraz ho všetci odstrkovali na druhú kolaj. Bohemian Rhapsody sa môže pýšiť Golden Globes cenou, no keď nemajú nominovaného režiséra, nejak sa nám nechce veriť, že by mali na hlavnú výhru. Rovnako to platí aj o filme Green Book, ktorý ešte donedávna patril k favoritom celej sezóny.

The Favourite je jediný film, ktorý by relatívne mohol poslať Romu domov, avšak doteraz bodoval len u britov. No a Black Panther je tam čisto len za myšlienku a svoju popularitu, keďže nemá žiadne veľké nominácie. Je to teda Cuarón, ktorý má najvyššiu šancu ísť si po najväčšiu výhru.

Pravdepodobný víťaz: Roma

roma
Zdroj: hollywoodreporter.com

Nič však nie je isté a Oscary nám už veľakrát dokázali, že vedia byť veľmi prekvapivé. Každopádne, z tohtoročných cien sme boli prekvapení už pri nomináciách, keďže aspoň podľa nás boli v minulom roku silnejšie filmy, ktoré si nominácie zaslúžili viac. Taktiež sme sa mnohí v redakcii zhodli, že niektorí nominanti by tam byť nemali. To už je ale otázka vkusu každého z nás. Veríme, že predávanie bude skvelé, a že vyhrajú len tí správny víťazi. To sa dozvieme už túto noc z nedele na pondelok. Ceny budete môcť sledovať spolu s nami, keďže ako už je zvykom, opäť vám budeme počas celej noci prinášať naživo výsledky prostredníctvom nášho live prepisu.

Čo hovoríte na túto oscarovú analýzu? Myslíte si, že ceremónia bude nakoniec vyzerať nejak takto alebo sa máme pripraviť na veľké prekvapenia? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -