Prešovský filmový festival POCITY Nás láka výberom filmov

Nenechajte si ujsť

Milí čitatelia, nadišiel ten čas, keď sa aj v mojom rodnom meste Prešov koná niečo zaujímavé a to od 4.10.2016 do 9.10.2016 v podobe filmového festivalu POCITY. A tak Vás s hrdosťou pozývam vychutnať si tento úžasný kultúrny zážitok so mnou.

V prvý deň festivalu POCITY, čiže 4. októbra si pripomenieme 125-minútovú japonskú rozprávku Cesta do fantázie, ktorá je podľa mňa úžasným úvodom. Diváka naplní nostalgickými emóciami a celkovo sa autor pohrá s Našimi mysľami svojou nekonečnou hravosťou a predstavivosťou. V druhý deň Nás čakajú hneď tri snímky z ktorých najzaujímavejšou je film Malí hrdinovia 3D, ktorý tu zažije svoju celoslovenskú premiéru. Ďalej Vás môže zaujať československý nemý film z roku 1927, ku ktorému si zahrá prešovská kapela Dixieland. Azda medzi najlepšiu snímku tohto festivalu bude nepochybne patriť horor Neon Demon, o ktorom bolo na Našom webe písané už tu a ktorý stojí za zhliadnutie.

POCITY

Na festivale POCITY môžete stretnúť aj známych ľudí!

Ukáže sa tu napríklad herec Boris Farkaš a spolu s Režisérom Richardom Staviarskym predstavia Andyho ženu. Film je natočený podľa poviedky z úspešnej knihy Víťa Staviarskeho, Záchytka. Príbeh sa odohráva po nežnej revolúcii a ukazuje Nám, že ak je v niečom žena, ostatné ide bokom.  „Jesc mušiš? Nemušiš… Pic? Milovac? Tyš nemušiš… Ľem umrec mušiš… A na tym mam ja postaveny biznis.“ Aj keď pre hlavného hrdinu Borisa ide biznis v pohrebníctve bokom. Prvoradá je teraz Betka, ktorá potrebuje záchranu od tyranského manžela Andyho.

Cesta do fantázie sa bude premietať 4.10 o 19:00
Cesta do fantázie sa bude premietať 4.10. o 19:00

 

Za zmienku stojí aj český filmový experimentátor Jan Kulka s projektom Kúzelná skrinka. A čo to vlastne je? Informácie čerpáme priamo zo stránky festivalu. Kúzelná skrinka je špeciálne projekčné zariadenie inšpirované výskumom subjektívnych zrakových vnemov, ktoré realizoval Jan Evangelista Purkyně v prvej polovici 19. storočia. Ide o voľnú adaptáciu niektorých jeho pokusov. Špecifické vlastnosti ručne ovládaného aparátu umožňujú projekciu pôsobiacu v hraničných oblastiach zrakového zmyslu, čím otvárajú cestu k netušeným svetom bežne sa nevyskytujúcich vizuálnych vnemov. Fotóny a zvukové vibrácie mierené do citlivých miest našich zmyslov sa môžu stať odrazovým mostíkom k nevšednému introspektívnemu výletu. Znie to naozaj priam lákavo, nemyslíte?

Neon Demon sa bude premietať 8.10 o 21:00
Neon Demon sa bude premietať 8.10. o 21:00

Ak Vás tento festival zaujal, viac o ňom sa môžete dočítať na oficiálnej stránke.  Pýtate sa či sa to oplatí? Za mňa máte jednoznačný súhlas. Spojenie obrazu a zvuku je úžasná vec ak ju viete precítiť a oceniť. Práve na to je táto akcia ako stvorená, nie? Tak teda ak máte 4. – 9. októbra čas, príďte si užiť 6 dní úžasného audiovizuálneho zážitku a spoznávania nových ľudí. Že bývate ďaleko? V Našom filmovom svete sú predsa čas a diaľka len čísla. Čísla, ktoré dokážete prekonať za pár hodín, minút, sekúnd. Príďte si oddýchnuť a ponorte sa spolu s Nami do tohto sveta kde je všetko možné. Vidíme sa!

Rozpis filmov
Rozpis filmov

 

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -