Žiadne hry nevlastníte. Ubisoft vymazal z knižníc legendárny titul, viac si ho nezahráte

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Legendárnu hru vymazali z knižníc hráčov

Aktualizované 13. apríla 2024: Po tom, čo Ubisoft definitívne vypol servery hry The Crew, prišiel finálny klinec do rakvy. Ako si začali všímať hráči, spoločnosť postupne maže tento legendárny pretekársky titul z knižníc na Ubisoft Connect.

Treba podotknúť, že hra už bola aj tak nefunkčná po vypnutí serverov. Naštvaní hráči (najmä v Európskej únii) aj napriek tomu tvrdia, že ide o nelegálny krok. Na ich nešťastie na to vývojár má právo – čo sa týka online hier, hráči ich v skutočnosti nikdy nevlastnia a ani vlastniť nebudú. Kúpou takéhoto titulu len dostanú možnosť využívať službu, dokým si to jej majiteľ, teda herná spoločnosť, nerozmyslí.

Môžeme to vnímať ako ďalší symbolický varovný prst nad čoraz populárnejším modelom, ktorý pretláčajú herní velikáni. Len pred pár dňami sme informovali o 50-percentnom zdražení služby EA Play. Smerujeme k budúcnosti, kedy hry (nielen tie, ktoré sú online) naozaj nebudeme vlastniť a budeme odkázaní na predplatné? Spoločnosti sa budú môcť len tak rozhodnúť naveky z neho odstrániť našu obľúbenú hru alebo zdvihnúť cenu. A, žiaľ, vyzerá to tak, že práve k takejto budúcnosti smerujeme.

Pôvodný článok

Vždy zamrzí, keď nejaká hra príde na koniec svojho životného cyklu. Ide o prirodzený posun vpred, samozrejme, že dnes sa už nehrávajú tie isté hry čo pred 10 rokmi (s výnimkou kultových titulov). Vývojári neustále pracujú na zlepšovaní herného zážitku a prinášajú pokračovania. Je preto zbytočné, aby „udržiavali pri živote“ staré tituly, ktoré už aj tak nikto nehrá. Ako som však spomínal, zamrzí to. A jedným z takýchto momentov je aj ukončenie podpory pre hru The Crew 1, ako informoval Ubisoft.

Pretekárska hra vyšla v decembri roku 2014, teda takmer dekádu dozadu. Vývojári zo štúdia Ivory Tower ju vydali v spolupráci so spoločnosťou Ubisoft a aj keď sa netešila perfektným hodnoteniam hráčov a kritikov, našla si svojich priaznivcov. Jednoznačne sa dnes zaraďuje medzi tie najznámejšie série žánra.

Po vydaní The Crew obdržala aj dve rozšírenia s názvami Wild Run a Calling All Units. Neskôr, v roku 2018, prišlo aj priame pokračovanie The Crew 2, pričom len nedávno Ubisoft vydal už tretiu časť série s názvom The Crew Motorfest (september 2023).

Na jar 2024 si ju už nezahráte

Hráči pôvodnej hry už tak vo väčšine stihli prejsť na novšie tituly, čo vývojárov doviedlo ku smutnému kroku. Počnúc dňom 14. decembra 2023 sa The Crew vytratila zo všetkých internetových obchodov a dnes už sa nedá zakúpiť. Následne budú 31. marca 2024 vypnuté servery, čo znamená, že hru si už nebudú môcť zahrať ani tí hráči, ktorí ju už majú zakúpenú. Na jar budúceho roka nastane definitívny koniec The Crew.

Samotná hra nikdy nepatrila medzi tie najlepšie pretekárske tituly. Už od začiatku ľudia kritizovali mnohé bugy, neintuitívne používateľské rozhranie a množstvo zabudovaných mikrotransakcií. Hráčom sa nepáčilo ani neustále vyžadované pripojenie na internet, čo znamená, že The Crew sa nedá zahrať offline. Aj to je dôvod, prečo hra skončí – spoločnosť musí stále prevádzkovať servery, aby sa hra vôbec dala zapnúť, čo nie je lacná záležitosť.

The Crew však znamenala významný míľnik pre vývojárske štúdio. Ako hovoria v oficiálnom vyjadrení, aj keď nešlo o najlepšiu hru v histórii, mnoho sa pri nej naučili a tieto skúsenosti dokázali využiť pri vývoji novších titulov. Tie sú ešte obľúbenejšie, podľa oficiálnych čísel totiž celá séria zaznamenala už viac ako 40 miliónov individuálnych hráčov.

Patrili ste medzi fanúšikov The Crew, alebo ste aktívnym hráčom novších pokračovaní? Mrzí vás ukončenie podpory pre originálny diel? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -