Prvý závod autonómnych formúl bol obrovská nuda. Dostávali hodiny a narážali do zvodidiel

Nenechajte si ujsť

Autonómne formule zatiaľ nepresvedčili

V uplynulý víkend sa na okruhu Yas Marina v Abú Zabí konal historicky prvý závod autonómnych formúl. Organizácia Abu Dhabi Autonomous Racing League (A2RL), ktorá preteky zastrešovala, sľubovala ukážku budúcnosti a plné odhalenie potenciálu umelej inteligencie v oblasti autonómie. To síce na papieri vyzeralo dobre, realita však bola niekde inde. Prvé preteky autonómnych žihadiel boli veľká nuda.

Ako informuje portál Verge, problémy sa začali hromadiť už pri kvalifikácii, počas ktorej mali niektoré vozidlá problém dokončiť jeden celý okruh. Formule sa na trati miestami správali úplne nelogicky – nedržali stopu, dostávali „hodiny“, z ničoho nič sa zastavovali a občas tiež narážali do zvodidiel.

Zo závodov bolo vidieť, že formula sa na trati správala úplne inak. Ani v prípade jediného vozidla sa však nedalo hovoriť o konkurovaní skutočným jazdcom. Ukázal to aj Daniil Kvjat, bývalý pretekár F1, ktorý sa počas sobotňajšieho finále posadil za volant a rozdal si to s umelou inteligenciou. Ukázalo sa, že vôbec nešlo o vyrovnaný súboj – Kvjat pohodlne zvíťazil až o 10 sekúnd a jasne demonštroval, že autonómne formule ešte majú čo doháňať.

Budú pokračovať

Férovo však treba poznamenať, že organizátori ani samotný pilot nedeklarovali, že by malo ísť o rovnocenné súperenie. Už pred závodom upozorňovali, že ide skôr o demonštráciu technologických možností a dôraz kládli na historicky prvý závod bývalého jazdca F1 a autonómnej formule, nie jeho výsledok.

Organizácia A2RL aj preto po skončení pretekov vyjadrila veľkú spokojnosť. Závod si priamo na okruh prišlo pozrieť viac ako 10 tisíc divákov, udalosť online za prvých 12 hodín sledovalo až 600 tisíc nadšencov. Organizátori preto plánujú v pretekoch autonómnych formúl pokračovať a sľubujú, že v budúcnosti sa oproti súčasnej úrovni zmenia na nepoznanie.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -