Preteky Red Bull 400 vyžmýkali z Tatier maximum!

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Preteky Red Bull 400 vyžmýkali z Tatier maximum

Preteky Red Bull 400 sú za nami a my poznáme víťazov extrémneho výbehu na veľký skokanský mostík na Štrbskom Plese. Štyristo drsných metrov v prudkom kopci stálo bežcov veľa odhodlania a zaťaté zuby. Dostať sa až na vrchol nebolo pri 140-metrovom prevýšení a mokrom zablatenom povrchu vôbec jednoduché. To však nikoho neodradilo a na trati padali rekordy.

red bull 400
Zdroj: Dan Vojtech / Red Bull Content Pool

Najlepším časom v ženskej kategórii bodovala Slovenka Martina Bellušová (4:52,9 min.). V mužskej kategórii všetkých súperov vo finále predbehol český bežec Tomáš Maceček (3:38,2 min.), ktorý zároveň stanovil aj nový rekord na Štrbskom PlesePre Tomáša Macečka to bola celková štvrtá účasť na Red Bull 400, minulý rok skončil v Tatrách druhý a tento rok si už prišiel po svoje prvé víťazstvo: „Dnes mi to sadlo! Aj keď sa mi pred pretekmi do toho veľmi nechcelo. Je to skvelý pocit byť na stupienku víťazov. A bol to skvelý pocit byť hore vo finále prvý.“ 

Martina Bellušová sa na preteky registrovala iba v piatok, takže jej účasť bola spontánna: „Mám rada beh do vrchu, ide mi to s prevýšením lepšie ako na rovine. Toto vyzeralo ako niečo pre mňa. Ale to, že skončím na prvom mieste, to by sa mi ani neprisnilo!“ 

red bull 400
Zdroj: Filip Nagy / Red Bull Content Pool

Účastníci zo sveta

Na Štrbskom Plese sa stretla tisícka účastníkov z celého Slovenska, ale aj z Česka, Maďarska, Poľska, Srbska, Holandska a Veľkej Británie. Muži, ženy, štafety. Tatranskú výzvu si po prvýkrát vyskúšal aj slovenský dakarista Štefan Svitko. Strmú trať skokanského mostíka si vybehol ako jednotlivec, ale aj v štafete s kamarátmi – jazdcami, s ktorými skončili na celkovom druhom mieste:

Týchto 400 metrov bolo asi najťažších v mojom živote! Ale musím povedať, že som so 43. miestom spokojný. Rovnako sme s chalanmi spokojní aj so štafetou, ale hlavne prekvapení! Nečakali sme to, mysleli sme, že budeme štvrtí alebo tretí,“ zhodnotil jeho premiéru na behu Štefan.

red bull
Zdroj: Filip Nagy / Red Bull Content Pool

Na trati si účastníci aj diváci užili aj trocha romantiky, kedy boli svedkami zásnub dvojice na vrchole mostíka, ktorá sa na týchto pretekoch stretla minulý rok. A prekvapili aj frajeri mostíka, medzi ktorých rozhodne patril hasič Milan Vyhlídal. Ten si takmer celú dĺžku vybehol s 21 kg výstrojom.

A ďalší, ktorý si vyslúžil obdiv, bol Peter Imrich. Ten bol najstarším, 69-ročným účastníkom pretekov. Na Štrbské Pleso prišiel v sobotu ráno bez toho, že by plánoval účasť. Zaregistroval sa priamo na mieste a svojich 400 metrov vybehol za 8 minút

Preteky Red Bull 400 potvrdili svoju náročnosť a strmosť. Vysoké Tatry zase ukázali nevyspytateľnosť počasia, ktoré sa dokáže zmeniť niekoľkokrát v priebehu dňa. A účastníci, tí dokázali, že trať vedúcu na veľký skokanský mostík si môžete odbehnúť v rekordnom čase, s extra ťažkým výstrojom a v akomkoľvek veku.

skokansky mostik
Zdroj: Filip Nagy / Red Bull Content Pool

Čo je to Red Bull 400

Red Bull 400 je svetová séria najťažších behov na strmých skokanských mostíkoch. Lokality, v ktorých sa preteky organizujú, podliehajú jedinému pravidlu – „štyristovka“ sa môže uskutočniť iba na kopcoch určených k zoskokom na lyžiach alebo na samotných výškových skokanských mostíkoch. V roku 20b18 sa premiérovo podarilo preteky priniesť aj do Vysokých Tatier a tento rok sa akcia vracia na rovnaké miesto. Na Štrbské Pleso, na mostík K-120 (po novom HS 136). Podujatie organizačne opäť zastreší agentúra BE COOL. 

Myšlienka využitia letných opustených skokanských mostíkov napadla v roku 2011 Rakúšanovi Andreasovi Bergerovi. Výzva bola jasná, behom čo najrýchlejšie prekonať klasickú atletickú 400-metrovú vzdialenosť na netradičnej trati skokanského mostíka. Od konca dopadu až po rozjazdovú lávku, s maximálnym uhlom sklonu 37 stupňov (75% prevýšenie).

štrbské pleso bezec
Zdroj: Richard Domos/Red Bull Content Pool

Red Bull 400 sa tak stal najkratším a najextrémnejším globálnym 400-metrovým behom. Séria sa postupne rozšírila do celého sveta a tento rok má až 20 zastávok v 17 krajinách. Okrem Slovenska aj v Česku, Taliansku, Fínsku či v Južnej Kórei.

Zdroj: TS Red Bull

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -