Adekvátny spoločník na prácu i hranie? | Preview ASUS TUF Gaming Dash F15

Nenechajte si ujsť

Róbert Herda
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

PREVIEW ASUS TUF Gaming Dash F15

Do recenzovania, respektíve testovania akejkoľvek techniky sa púšťam skutočne iba výnimočne, no ponuku na preview zariadenia od spoločnosti ASUS, konkrétnejšie sa jedná o TUF Gaming Dash F15, som (po vzore legendárneho a ikonického Krstného otca) nemohol odmietnuť. Na prvý pohľad totiž šlo o atraktívny produkt, ktorý pod svojou novátorskou fasádou ukrýval solídny výkon. Ako na mňa ale laptop zapôsobil po niekoľkotýždňovom testovaní? To sa dozviete v dnešnom článku.

O tom, že tento laptop dokáže podať solídny výkon, hovoria aj samotné špecifikácie. Ostatne, pod modernou vonkajšou kostrou sa ukrývajú komponenty ako NVIDIA GeForce RTX 3070, štvorjadrový procesor Intel Core i7 alebo solídna operačná pamäť (ktorú ešte spomeniem nižšie). Aby toho nebolo málo, je pre vás pripravený jeden terabajt (alebo 512 GB) úložného priestoru na SSD, čo zaručuje svižný nástup systému i rýchle pracovanie s dostupnými programami.

Hoci nezainteresovanému a nie príliš zbehlému používateľovi podobné technické špecifikácie nič nehovoria (preto ich aj nerád používam), vedzte, že ide o slušné železo, na ktorom sa zahráte i najnovšie projekty na vysokých detailoch. Ako však jednotlivé tituly bežia a je laptop vhodný i pre pracovné používanie s množstvom súčasne zapnutých programov?

Atraktívny spoločník?

Hoci osobne zastávam názor, že pri akomkoľvek podobnom zariadení (aj pri konzolách, mobiloch, vlastne čomkoľvek) je najdôležitejší výkon a funkcie, množstvo potenciálnych majiteľov Gaming F15 si nepochybne ako prvé všimne dizajn, prevedenie a farbu. A najmä preto by som sa chcel ako prvej venovať celému zovňajšku, pod ktorým sa ukrývajú konkrétne komponenty.

Počas testovania sa mi pod ruky dostal biely variant laptopu F15, ktorý sa na prvý pohľad javí moderne, no nie opulentne. Je v podstate nenápadný a vkusne prevedený, takže sa nemusíte obávať, že by šlo o vizuálne divoké monštrum. Zariadenie síce nie je zrovna najľahšie, avšak ani desaťkilový kôň, s ktorého prenesením by ste potrebovali pomôcť. Preto tvrdím, že dizajnovo sa TUF Dash podaril a medzi ďalšou technikou sa bude pekne vynímať.

Železo na hranie?

Čo sa týka výkonu, v zásade sa nemám na čo sťažovať. V zariadení, ako som už spomenul, nájdete grafickú kartu GeForce RTX 3070 a procesor Intel Core i7-11375H, ktorým sekunduje dnes už tradičných 16 GB RAM, čo znamená, že laptop dokáže takpovediac zožrať i tie najhorúcejšie novinky ako hororový Resident Evil Village (prikladám fotky dostupné nižšie), Horizon Zero Dawn (ktoré trpelo optimalizačnými problémami) alebo dynamickú akciu opradenú mystikou od fínskeho Remedy Entertainment, Control.

Posledné zmienené beží slušne aj so zapnutou Ray tracing funkciou, i keď v masívnejších prestrelkách vykazuje určité problémy, ktoré ale s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobuje o niečo slabší procesor (ostatne, grafika je na podobné vizuálne a výkonové záťaže dobre pripravená). Následná nočná mora Ethana Wintersa už šliape ako kvalitné hodinky a naozaj som si jej prechádzanie pri maximálnom vizuále nadmieru užíval. No a lovenie mechanických monštier pri vysokých snímkach za sekundu je číra slasť pre oči i pre pocity pri hraní.

Trochu kontraproduktívne sa ale musím vyjadriť k prehrievaniu, ku ktorému príležitostne dochádza a nie som si celkom istý, čo ho vlastne spôsobuje. Stávalo sa totiž, že som mohol bez ťažkostí hrať i niekoľko hodín, no a k nijakým zásekom nedošlo (až na zanedbateľné trhnutia). Inokedy som sa venoval tomu istému titulu, avšak došlo k prehriatu, no a výkon zhruba po pol hodine, desiatich minútach alebo inom kratšom časovom horizonte začal klesať, čo sa prejavilo evidentnými vizuálnymi zásekmi a nepríjemným trhaním.

Pomohla síce kratšia prestávka a zariadenie mohlo opäť žuvať tie najtvrdšie tituly, no aj tak to považujem za jeden z najvýraznejších problémov Gaming Dash F15. Rád by som taktiež zmienil, že výkon a využívanie komponentov bolo identické. To znamená, že náročnosť hry vplyv na tieto problémy nemá a dochádza k nim autonómne (ostatne, to potvrdzuje aj fakt, že prehrievanie bolo celkom náhodné a výhradne nepravidelné).

Alebo prácu?

Nie každý je ale zanietený hráč, ktorý chce rozžuť každú práve vychádzajúcu hru. Samozrejme, medzi nami sa nájdu i možní budúci vlastníci bažiaci po malom pracovnom zariadení na cesty, do kancelárie alebo iba do vlastného domu (home office šťastlivci). Chvála výrobcovi, aj túto funkciu spĺňa aktuálny Gaming Dash takmer na výbornú.

Vďaka už zmienenému SSD sa nemusíte obávať dlhého načítavania alebo pomalého nástupu jednotlivých systémov a podsystémov. Klávesnica je dostatočne podsvietená, takže ani počas večerných pracovných seáns sa vaše prsty nestratia v čiernom poli tmy. Menším problémom môže ale byť naozaj malá klávesnica (keďže i samotné zariadenie je vzrastovo nerobustné).

Tento problém ale bez nežiadaných ťažkostí vyriešite tým, že si k zariadeniu pripojíte vlastnú klávesnicu. Upozorňujem pritom, že USB portov je k dispozícii viac ako dostatok. Tú istú vetu môžeme aplikovať na obrazovku, ktorá je predsa len menšia a nie vždy sa na ňu najlepšie pozerá. Obzvlášť ak nemáte stôl nastavený na odporúčanú výšku. Opätovne ale spomeniem, že zaobstaranie externého monitoru je jednoduchá (a cenovo dostupná) záležitosť. Tú navyše využijete i nad rámec práce s dnes preberaným zariadením.

Vziať alebo nevziať?

ASUS TUF Gaming Dash F15 je viac než solídnym zariadením, pri ktorom si prídu na svoje ako nadšení hráči, tak aj používatelia, ktorí by moderný laptop využívali výhradne na pracovné účely. Nakoľko je ľahký, efektívne prenosný a k tomu bezproblémovo funguje, ide o ideálnu voľbu. Celé prevedenie pôsobí jednoducho, avšak moderne i adekvátne atraktívne. To nepochybne ocenia odporcovia prehnane výrazných dizajnov, ktoré takpovediac bijú do majiteľových očí.

Samozrejme, preberaný laptop nie je bez chýb a najmä príležitostné prehrievanie sa pri niektorých hrách nepoteší. No okrem toho sa vám pod ruky dostane výborný kus technológie, ktorý si budete môcť zaobstarať za adekvátne nastavenú cenovku. Pochopiteľne, pri prihliadnutí na to čo všetko takto malá a ľahko uchopiteľná moderná pomôcka obsahuje.

Preto v prípade, že hľadáte vhodnú kombináciu medzi hráčskym zariadením a pracovnou pomôckou, práve ste ju našli. A aby som odpovedal na otázku z úplného úvodu celého preview, tak určite áno. Gaming Dash F15 si užijú i mladšie ratolesti, ktoré ocenia silný výkon pri prechádzaní ľubovoľných virtuálnych svetov. Ochudobnení nebudú ani postarší pracujúci, pretože na tomto zariadení je naozaj radosť vykonávať denný chleba vášho zamestnania. Inými slovami, práca s F15 je výborná a rýchla. A síce väčšinou príliš neholdujem prenosným počítačom (preferujem Desktop), tento vám môžem s čistým svedomím odporučiť.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -