Príbeh najväčšej ságy všetkých čias: Epizóda II – Ako vzniklo Star Wars

Nenechajte si ujsť

Ako vzniklo Star Wars

Článok nadväzuje na predchádzajúci príspevok. Pokiaľ ste ho ešte nečítali, pred pokračovaním klikajte sem.

ako vzniklo star wars
Zdroj: youtube.com

Len málokto si pamätá hystériu a nával vzrušenia, ktoré zavládli pred takmer každým väčším americkým kinom v roku 1977. Amerika niečo podobné predtým nezažila. Ľudia postávali pred kinom v dlhých radoch čakajúc na lístky, v mnohých prípadoch aj niekoľko hodín pred premiérou. Čo vlastne vyvolalo toto nečakané šialenstvo? Samozrejme, odpoveď poznáte. Bol to najnovší film od dovtedy pomerne neznámeho režiséra Georga Lucasa.

Ako som spomenul už v prvej časti článku, cesta Georgea Lucasa za naplnením svojho sna nebola vôbec jednoduchá. Najprv ho sužovali problémy s napísaním príbehu. Och, áno, nápadov mal tento mimoriadne tvorivý chlapík viac než dosť. Napísal poriadne „tučný“ príbeh o dobrodružstvách, odohrávajúcich sa kdesi vo veľmi vzdialenej galaxii. Problém bol však v realizácii tohto príbehu ako filmu.

Nečakané hrozby a prekážky pred snom

ako vzniklo star wars
Zdroj: picjeysaer.longmusic.com

Po odmietnutí filmovými štúdiami musel Lucas svoj príbeh poriadne rozobrať, vysekať z neho len tie najlepšie časti a z nich napísať celkom nový, ale do značnej miery pôvodným scenárom inšpirovaný príbeh. Ten príbeh, od ktorého by sa dal spraviť realizovateľný a najme na tú dobu pochopiteľný scenár. Nakoniec sa to podarilo a vďaka vlastnej zaujímavej ponuke uspel u filmového štúdia Fox, ktorému hrozil krach. Všetko sa však malo čoskoro zmeniť. Ani Foxu a dokonca ani samotnému Lucasovi by ani vo sne nenapadlo, akým závratným smerom.

Samotnú produkciu filmu postihlo množstvo nepríjemností. Lucas počas nakrúcania v exteriéroch na púšti v Tunise ochorel, na pár týždňov sa tak natáčanie odložilo a dokonca aj hrozilo samotné zrušenie Star Wars. Nakoniec sa však všetko stihlo včas, film bol hotový a pripravený na premiéru. Lucas nebol v konečnom dôsledku nebol spokojný. Na naplnenie svojho sna proste potreboval viac, no na tie časy dokázal beztak veľa.

Ako vzniklo Star Wars
Zdroj: variety.com

Problémy boli spočiatku aj so samotným obsadením. Herci upísaní spoluprácu s Lucasom na natáčaní sa zhodnú na tom, že Lucas nie je typický režisér – počas natáčania prakticky mlčí, prehodí pár slov o tom, ako mu čo to vyhovuje, ale s hercami nekonzultuje, nedáva najavo svoje pocity, nie je správnym vodcom. Má predstavu o tom, čo chce, ale nedokáže to vysvetliť. Až prišla samotná premiéra filmu, od ktorého sa veľa neočakávalo, no bola to pravdepodobne posledná šanca pre Fox, ako sa uchytiť. Nevyužiť ponuku mladého „blázna“ by bolo nerozumné. Hviezdne vojny ponúkli na sedemdesiate roky ohromný filmový zážitok, z ktorého sa cez noc stala doslova púťová záležitosť.

Neuveriteľný úspech vo všetkých ohľadoch

ako vzniklo star wars
Zdroj: pholder.com

Nadšení diváci po celých štátoch neváhali prebdieť noci pred kinom, len aby mohli tento fantastický film uvidieť. Neboli to však iba na tú dobu bezchybné špeciálne triky. Bol to hlavne dovtedy nevídaný a pritom jednoduchý príbeh, ktorý každého z nich očaril. Z odpisovaného filmu a celkovo zanikajúceho žánru dobrého sci-fi sa odrazu stala legenda, ktorá na sebe začala zarábať najmä vďaka Lucasovmu marketingovému ťahu. Tým bol predaj rôznych darčekových predmetov, či uzatvorenou reklamnou zmluvou zo spoločnosťou Coca Cola.

Fox bol zachránený. Star Wars sa stal kasovo najúspešnejší film všetkých čias (mimochodom, ocenený až 6 Oscarmi), ktorý až o 14 rokov neskôr prekonal Spielbergov Jurský park. Z pôvodne rovnako odpisovaného, nezaujímavého Georga Lucasa sa stal milionár, jeden z najuznávanejších režisérov a rovnako uznávaný obchodník pre svoj „maličký“ ťah v zmluve, ktorý mu dokonalo vyšiel. A long time ago, in a galaxy far, far away…

Otázky, ktoré ľudom vŕtali v hlave

Zdroj: pic2.me

Hviezdne vojny však obostieralo až priveľa nezodpovedaných otázok. Už len začiatok filmu ostal pre mnohých nepochopený. Hneď po úvodnej znelke spoločnosti Fox nasledovala tmavá obrazovka z modrastým nápisom – Pred dávnymi časmi v preďalekej galaxii… Mnoho ľudí si týmto hlavu nelámalo. Väčšina z tých, ktorí film v roku 1977 zhliadli, ho považovala za veľmi zvláštne sci- fi. Veď uznajte sami. Dej sa neodohráva v našej galaxii, a síce sú tam ľudia, ale ani ich nie je možné pokladať za pozemšťanov. Čo tým teda Lucas myslel?

Áno, našli sa aj takí, ktorým táto otázka poriadne vŕtala v hlave. Prečo v preďalekej galaxii? A prečo preboha v minulosti, keď dej a celkové spracovanie hovorí o presnom opaku? Pri lepšej analýze Lucasovho diela však prídeme na mnohé zistenia, ktoré hrajú v prospech takéhoto formátu. V prvom rade sa George chcel oprostiť od klasického vnímania sveta. Svoj príbeh ponoril do vlastného, ktorý sa nachádza poriadne ďaleko od našej malej modrej planéty. Nechcel natočiť ďalšiu Vesmírnu odyseu alebo Star Trek, ktoré dovtedy neohrozene kraľovali vedecko-fantastickému filmu.

Odkiaľ pochádzajú Hviezdne vojny

Zdroj: screenrant.com

Áno, vo Hviezdnych vojnách nájdeme mnoho prvkov klasického sci-fi, ale príbeh sa stavia na úplne inom základe. Vynecháte slovo vedecký a ostane vám fantastický. Lucas vytvoril vlastnú galaxiu, v ktorej existuje nespočetne veľa civilizácii – základnou je ale tá ‚ľudská‘. Podotýka tým, že druh Homo Sapiens Sapiens sa mohol vo veľkej miere vyvinúť aj na iných miestach nášho vesmíru, odkiaľ mohol ďalej expandovať. Ľudské postavy v jeho filme sa tak radia k našej rase, ale z úplne inej končiny nielen galaxie, ale aj vesmíru. Navyše, príbeh sa odohráva v dávnej minulosti, rasy v jeho galaxii sú na pomerne vysokej technickej úrovni, ale či už kultúrne ale spôsobom života sa skôr blížia k našej minulosti.

V konečnom dôsledku to vytvára vskutku zaujímavý kontrast, nenapodobiteľnú atmosféru tohto vysnívaného sveta. Lucas odôvodnil zasadenie do minulosti z viacerými dôvodmi. Film má v sebe priam rozprávkovú ideu o boji dobra so zlom, sú tu statoční rytieri a princezná, pričom pri tvorbe vychádzal aj zo starých japonských filmov o samurajoch. Práve v nich si v mnohom zobral príklad pre rytierov rádu Jedi. Z týchto diel prebral nielen bojové prvky, ale najmä filozofiu, ktorá ho inšpirovala k prepísaniu prostého sci-fi na nový príbeh. Príbeh, podľa ktorého vznikli Hviezdne vojny tak, ako ich dnes poznáme.

Príbeh najväčšej ságy všetkých čias

Zdroj: youtube.com

Lucas tak vytvoril čosi, čo v mnohom spája klasickú rozprávku, dávne mystické príbehy s modernými víziami. Dá sa to pomenovať jedine ako dovtedy neznámy žáner – space opera. Lucasov plán natočiť jednoduchý príbeh, ktorý ale dokáže správne stimulovať myseľ, mu dokonale vyšiel. Necháte sa uniesť do celkom iného sveta ako je ten náš, vžijete sa s hrdinami, fandíte im a nenávidíte záporákov. Máloktorý iný film z podobného súdka toto dokáže.

Prvá časť, chronologicky však až štvrtá epizóda veľkého príbehu, sa teda stala nečakaným kasovým trhákom. Lucas sa mohol spokojne pustiť do písania pokračovania, ktoré uzrelo svetlo sveta a kinosál o tri roky neskôr. V prvotnom príbehu nie je treba hľadať rôzne posolstvá či symboliku, aj keď ju celá sága nesporne má. Je to hlavne príbeh o sebazaprení sa, uvedomení svojich cieľov a boji za slobodu proti nekonečnému zlu, ktoré číha v každom jednom z nás. A aj preto sa do histórie zapísal ako jeden z najväčších, najlepších filmov vôbec…

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -