Príbeh Tesseractu – Ako sa tento mocný Kameň nekonečna dostal až k Thanosovi?

Nenechajte si ujsť

Amidamaru, do meče! Legendárne anime Kráľ šamanov sa po 18 rokoch vracia na obrazovky

Nový Kráľ šamanov odhaľuje ukážku Ako sme vás informovali ešte počas júna, legendárne anime Kráľ šamanov chystá návrat na obrazovky. Príbeh spočiatku vznikol ako manga séria autora Hiroyuki...

AKTUÁLNE: Sony oficiálne odhalilo cenu a dátum vydania konzoly PlayStation 5

PlayStation 5 Showcase Microsoft vyložil všetky karty na stôl, takže bolo jednoznačné, že spoločnosť Sony musí skôr či neskôr dorovnať. Nová generácia konzol Xbox vyjde...

Apple Event 2020: Apple Watch Series 6, iPad Air, služba Apple One a veľa iných skvelých noviniek

Včera nám Apple odhalil zoznam nadchádzajúcich produktov a služieb, ktoré už čoskoro zavítajú na trh. Hodinový Apple Event 2020 zahŕňal naozaj bohatý program, ktorý...

Väčšia hrozba pre Avengerov ako Thanos prichádza. Marvel obsadil záporáka Kang the Conqueror

Jonathan Majors sa pripája do MCU Jonathan Majors, herec, ktorý hrá hlavnú úlohu v seriáli Lovecraft Country na HBO, sa aktuálne pripája do MCU. Do...

Krištáľová kocka, ktorá v sebe ukrýva Kameň priestoru, nás sprevádza celým MCU. Je to bezpochyby jeden z najvýznamnejších predmetov celej tejto filmovej ságy. Ovplyvnila osudy nie jedného hrdinu. Ako však vyzerá príbeh Tesseractu a ako sa dostal zo Zeme až na Thanosovu rukavicu?

Zaujímavosti o Avengers: Endgame
Zdroj: medium.com, complex.com, fizidi.com

Príbeh Tesseractu

Príbeh samotného Tesseractu je dotiahnutý, narozdiel od niektorých postáv, až do konca. Prvýkrát sa s modrou kockou stretávame v potitulkovej scéne filmu Thor (2011), v ktorej sa stretáva Dr. Erik Selvig s Nickom Furym. V tejto scéne popisuje Fury Tesseract ako neobmedzený zdroj energie. Zároveň nám kocka naznačuje prioritný konflikt v Avengers (2012). My však vieme, čo sa týka reálneho času vo filme, že Tesseract sa objavil už skôr, a to v rukách Red Skull. Budeme sa teda držať (chronologického) reálneho času pre skutočný opis počiatkov vesmírnej kocky.

Zdroj: screenrant.com

Keďže Tesseract je schránka pre jeden z Kameňov nekonečna, môžeme predpokladať, že vznikol pri zrode vesmíru spolu z ostatnými “Infinity Stones.” Pre doloženie argumentu citujem Wonga z Avengers: Infinity War. Ten v scéne, kedy Dr. Strange a Wong vysvetľujú Tonymu Starkovi pôvod Kameňov nekonečna, povedal:

“Na úsvite vesmíru nebolo nič. A potom… bum! Veľký tresk vystrelil do panenského vesmíru šesť mocných krištáľov.”

Zo Strážcov Galaxie zasa vieme, keď Quill predával Zberateľovi Orb, že prvými užívateľmi mohla byť rasa Celestiálov, ktorých sa pravdepodobne dočkáme vo filme The Eternals. Od Celestiálov sa Tesseract dostal do rúk Odinovi pri jeho vesmírnom dobývaní a z pokladnice, kam ho uschoval, ho Odin premiestnil na planétu Zem do mesta Tonsberg v Nórsku, v ktorom ho mali ochraňovať ľudia veriaci na Asgarďanov.

Thorov otec Odin bol raz veľmi podobný Thanosovi!

Od Red Skulla k Mar-Vell

Prítomnosť kocky vieme potvrdiť, pretože sme to videli na vlastné oči v úvodnej scéne Kapitán Amerika: Prvý Avenger. Tu sa ho zmocnil Red Skull, hlavný zástupca Hydry. Predal ho Johanovi Schmidtovi (vedec Hydry). Schmidt vytváral za pomoci Tesseractu zbrane. Red Skull plánoval vďaka vesmírnej kocke prevziať moc aj nad Führerom a stať sa neobmedzeným vládcom celej planéty. Možno by mu to aj vyšlo, keby sa do toho nevložil Steve Rogers. Ich finálny súboj sa odohral na bombardéri Valkýra, na ktorom mal Red Skull pripravené bomby vyrobené za pomoci krištáľovej kocky.

príbeh tesseractu captain america: the first avenger
Zdroj: aceshowbiz.com

Vieme však, že Captain America namieril Valkýru smerom do Severného ľadového oceánu. Prvýkrát sme tu uzreli aj moc Kameňa priestoru, a to vtedy, keď preniesol Red Skulla, ako už teraz vieme, na planétu Vormir. Tam sa z neho stal strážca Kameňa duše. Modrá kocka zostala aj s Capom na bombardéri a spolu zamrzli v Severnom ľadovom oceáne. Nie však na 70 rokov, ako sme si pôvodne mysleli. To platilo iba pre prvého Avengera.

Hľadanie Captaina Americu bolo neúspešné iba z časti. Howard Stark, otec Tonyho Starka, síce hrdinu nenašiel, ale zato našiel Tesseract, ktorý ďalej študoval. Vďaka nemu navrhol aj oblúkový reaktor a tiež úplne nový prvok, ktorý Tony vytvoril vo filme Iron Man 2, aby nezomrel na otravu Paládiom. To totižto tvorilo dôležitú súčasť samotného jadra jeho obleku. Tonyho otec pomohol založiť projekt P.E.G.A.S.U.S. Bol spoločnou snahou S.H.I.E.L.D.-u, NASA a letectva USA. V tomto tajnom projekte bola modrá kocka bližšie skúmaná.

príbeh tesseractu howard stark
Zdroj: hero.fandom.com

Digitálne efekty – Ako z ničoho vznikol Thanos? 

Od Mar-Vell k Nickovi Furymu

Projektu sa venovala vedkyňa Wendy Lawson, infiltrovaná príslušníčka rasy Kree, skutočným menom Mar-Vell. Vďaka Tesseractu zostrojila pohon schopný letieť rýchlosťou svetla, v snahe pomôcť Skrullom nájsť nový domov. Rasa Kree ju vypátrala a počas letu stíhačkou s pilotkou Carol Danvers ich zostrelili k zemi. Wendy Lawson zomrela po páde a Carol Danvers nezasiahla zbraňou príslušníka rasy Kree, ale jadro na pohon nad svetelnou rýchlosťou. Práve týmto okamihom sa z nej zrodila Captain Marvel.

Mar-Vell ukryla kocku vo svojej vesmírnej lodi na obežnej dráhe, v ktorej sa šesť rokov skrývali aj spomínaní Skrullovia. Boli tam, kým tam neprišlo k boju medzi Captain Marvel, Skrullmi a rasou Kree. Počas tejto bitky Tesseract zožral kocúr Goose, ktorý bol v skutočnosti Flerken. Goosea si nechal Nick Fury a v potitulkovej scéne v jeho kancelárii vyvrátil modrú kocku. Práve tak sa dostala do rúk Nicka Furyho, respektíve do rúk S.H.I.E.L.D.-u.

captain marvel nick fury
Zdroj: digg.com

Z New Yorku do Asgardu

V na začiatku spomínanej potitulkovej scéne filmu Thor sa objavil Tesseract v držaní S.H.I.E.L.D.-u. Následne sa takmer okamžite na začiatku Avengers dostáva do rúk Lokiho, ktorý onedlho dostane vlastný seriál. Za pomoci vesmírnej kocky a žezla, v ktorom je Kameň mysle, sa snažil ovládnuť Zem. Skrz Lokiho činy sa sformujú aj samotní Avengeri v zložení Iron Man, Captain America, Hulk, Black Widow a Hawkeye.

Tesseractom otvoril portál a na Zem priviedol armádu Chitauriov. Síce New York poriadne zničili, no Avengerom konkurovať nedokázali. Po porážke Lokiho Thor zajme svojho brata a pomocou Kameňa priestoru sa transportujú na Asgard.

thor tesseract
Zdroj: polygon.com

Z rúk Thora až k Thanosovi a deštrukcii

Thor odovzdá Heimdallovi vesmírnu kocku. Ten vďaka nej dokázal opraviť Bifrost, ktorý Thor v svojom prvom filme zničil. Kameň priestoru vidíme až o pár rokov pri skaze Asgardu (Thor: Ragnarok), kde sa naň Loki zadíva v Odinovej pokladnici, pri vhodení Surturovej koruny do večného plameňa. Surtur zničí Helu aj s celým Asgardom a Asgarďania s Thorom i Lokim utekajú vesmírnou loďou hľadať nový domov.

Po napadnutí asgardskej lode sa Tesseractu zmocní Thanos, pričom príde o život polovica Asgarďanov, vrátane Lokiho a takmer aj Thora. Thanos zničí pôvodnú štruktúru kocky a očistený Kameň priestoru si vkladá do rukavice. Počas celej Nekonečnej vojny mu pomáha v transporte. Po vyhladení polovice všetkého života lusknutím prstov Thanos vo filme Avengers: Endgame luskne ešte raz, aby zničil Kamene nekonečna. Jeho konanie sa tak stalo “neodvratným.”

príbeh tesseractu
Zdroj: gfycat.com

Mohlo by vás zaujímať: Hrdinovia spravili na konci Endgame chybu!

Príbeh Tesseractu – Neistá budúcnosť?

Vidíme, že príbeh Tesseractu je naozaj rozsiahly, pričom je veľmi dôležitou súčasťou filmového univerza Marvel. Dovolil by som si ho zaradiť medzi tri najmocnejšie predmety tohto vesmíru, za ktoré, čisto osobne, považujem Mjolnir, Capov štít a Tesseract sám. Dúfam, že sa s ním v nadchádzajúcich filmoch ešte stretneme a objasní sa nám jeho skutočný pôvod, nakoľko ho v Avengers: Endgame znova ukradol Loki.

Je Loki zlý
Zdroj: in.com, sparkviews.com

S poslednou sme sa pozerali na ukončenie veľkolepej Infinity ságy, ktorej piliermi boli práve Kamene nekonečna. Myslíte si, že budú podstatné aj v ďalších fázach? Napíšte nám do komentárov!

Zdroj: mcu.fandom.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Komédia MATKY predstavuje trailer a plagát. Do kín príde už v novembri

Komédia MATKY predstavuje trailer a plagát Tvorcom novej komédie Matky sa podarilo v rekordne krátkom čase zostrihať materiál natočený v lete a tak už v novembri si diváci...

Hotel Transylvánia 4, Krúdovci 2 a Baby šéf 2. Pokračovania obľúbených animákov prichádzajú

Pokračovania obľúbených animákov Naše obľúbené animované filmy sú späť. A tou najlepšou správou je, že si všetky stihneme pozrieť ešte tento a budúci rok. Presnejšie...

Prvé progaming podujatie na Slovensku prichádza – Orange Majstrovstvá Slovenskej republiky v elektronických športoch 2020!

Už túto jeseň sa začína nová éra herných turnajov na Slovensku. Vďaka podujatiu Orange Majstrovstvá Slovenskej republiky v elektronických športoch sa ešport v našej...

Tri ďalšie herné pecky zadarmo. Medzi nimi aj Watch Dogs 2 s veľkým otvoreným svetom

Vývojár videohier Epic Games plní svoj sľub a každý týždeň ponúka svojim užívateľom hry úplne zadarmo. Práve týmto spôsobom si digitálny obchod Epic Games...

Pozrite si prvé fotografie z anime Blade Runner: Black Lotus. Seriál rozšíri obľúbený sci-fi svet

Prvé fotografie z Blade Runner: Black Lotus Zaujíma vás, čo sa dialo medzi filmami Blade Runner a Blade Runner 2049? Časť z tejto 30-ročnej príbehovej...