Príbeh Tesseractu – Ako sa tento mocný Kameň nekonečna dostal až k Thanosovi?

Nenechajte si ujsť

Zlaté glóbusy 2021 výsledky: Posmrtné ocenenie získal Chadwick Boseman

Zlaté glóbusy 2021 boli rozdané, víťazi svoje ocenenia preberali digitálne. Najväčšími víťazmi večera sa stali filmy Krajina nomádov a Borat Subsequent Moviefilm. Oba získali...

OFICIÁLNE: J.J. Abrams pracuje na novom filme o Supermanovi. Bude prvýkrát čiernej pleti?

Filmové štúdio Warner Bros. prichádza na povrch s úžasnou novinkou. Komiksový Superman z DC dostane ďalší sólový film. Naposledy sa tak stalo v roku...

Mission: Impossible 7, Top Gun: Maverick a ďalšie Paramount filmy uvidíme online už 45 dní po premiére v kinách

Kino priemysel utržil ďalšiu ranu pod pás. Štúdio Paramount sa vydalo v stopách Warner Bros. a Universal, svoje filmy prinesú na streamovaciu službu krátko...

Poznáme oficiálny názov tretieho Spider-Mana s Tomom Hollandom. Tradične obsahuje aj slovo Home

Oficiálny názov filmu Spider-Man 3 Spider-Man patrí k najobľúbenejším superhrdinom na Zemi. Svoje o tom hovoria aj tri filmové série, pričom posledná sa tento rok...

Krištáľová kocka, ktorá v sebe ukrýva Kameň priestoru, nás sprevádza celým MCU. Je to bezpochyby jeden z najvýznamnejších predmetov celej tejto filmovej ságy. Ovplyvnila osudy nie jedného hrdinu. Ako však vyzerá príbeh Tesseractu a ako sa dostal zo Zeme až na Thanosovu rukavicu?

Zaujímavosti o Avengers: Endgame
Zdroj: medium.com, complex.com, fizidi.com

Príbeh Tesseractu

Príbeh samotného Tesseractu je dotiahnutý, narozdiel od niektorých postáv, až do konca. Prvýkrát sa s modrou kockou stretávame v potitulkovej scéne filmu Thor (2011), v ktorej sa stretáva Dr. Erik Selvig s Nickom Furym. V tejto scéne popisuje Fury Tesseract ako neobmedzený zdroj energie. Zároveň nám kocka naznačuje prioritný konflikt v Avengers (2012). My však vieme, čo sa týka reálneho času vo filme, že Tesseract sa objavil už skôr, a to v rukách Red Skull. Budeme sa teda držať (chronologického) reálneho času pre skutočný opis počiatkov vesmírnej kocky.

Zdroj: screenrant.com

Keďže Tesseract je schránka pre jeden z Kameňov nekonečna, môžeme predpokladať, že vznikol pri zrode vesmíru spolu z ostatnými “Infinity Stones.” Pre doloženie argumentu citujem Wonga z Avengers: Infinity War. Ten v scéne, kedy Dr. Strange a Wong vysvetľujú Tonymu Starkovi pôvod Kameňov nekonečna, povedal:

“Na úsvite vesmíru nebolo nič. A potom… bum! Veľký tresk vystrelil do panenského vesmíru šesť mocných krištáľov.”

Zo Strážcov Galaxie zasa vieme, keď Quill predával Zberateľovi Orb, že prvými užívateľmi mohla byť rasa Celestiálov, ktorých sa pravdepodobne dočkáme vo filme The Eternals. Od Celestiálov sa Tesseract dostal do rúk Odinovi pri jeho vesmírnom dobývaní a z pokladnice, kam ho uschoval, ho Odin premiestnil na planétu Zem do mesta Tonsberg v Nórsku, v ktorom ho mali ochraňovať ľudia veriaci na Asgarďanov.

Thorov otec Odin bol raz veľmi podobný Thanosovi!

Od Red Skulla k Mar-Vell

Prítomnosť kocky vieme potvrdiť, pretože sme to videli na vlastné oči v úvodnej scéne Kapitán Amerika: Prvý Avenger. Tu sa ho zmocnil Red Skull, hlavný zástupca Hydry. Predal ho Johanovi Schmidtovi (vedec Hydry). Schmidt vytváral za pomoci Tesseractu zbrane. Red Skull plánoval vďaka vesmírnej kocke prevziať moc aj nad Führerom a stať sa neobmedzeným vládcom celej planéty. Možno by mu to aj vyšlo, keby sa do toho nevložil Steve Rogers. Ich finálny súboj sa odohral na bombardéri Valkýra, na ktorom mal Red Skull pripravené bomby vyrobené za pomoci krištáľovej kocky.

príbeh tesseractu captain america: the first avenger
Zdroj: aceshowbiz.com

Vieme však, že Captain America namieril Valkýru smerom do Severného ľadového oceánu. Prvýkrát sme tu uzreli aj moc Kameňa priestoru, a to vtedy, keď preniesol Red Skulla, ako už teraz vieme, na planétu Vormir. Tam sa z neho stal strážca Kameňa duše. Modrá kocka zostala aj s Capom na bombardéri a spolu zamrzli v Severnom ľadovom oceáne. Nie však na 70 rokov, ako sme si pôvodne mysleli. To platilo iba pre prvého Avengera.

Hľadanie Captaina Americu bolo neúspešné iba z časti. Howard Stark, otec Tonyho Starka, síce hrdinu nenašiel, ale zato našiel Tesseract, ktorý ďalej študoval. Vďaka nemu navrhol aj oblúkový reaktor a tiež úplne nový prvok, ktorý Tony vytvoril vo filme Iron Man 2, aby nezomrel na otravu Paládiom. To totižto tvorilo dôležitú súčasť samotného jadra jeho obleku. Tonyho otec pomohol založiť projekt P.E.G.A.S.U.S. Bol spoločnou snahou S.H.I.E.L.D.-u, NASA a letectva USA. V tomto tajnom projekte bola modrá kocka bližšie skúmaná.

príbeh tesseractu howard stark
Zdroj: hero.fandom.com

Digitálne efekty – Ako z ničoho vznikol Thanos? 

Od Mar-Vell k Nickovi Furymu

Projektu sa venovala vedkyňa Wendy Lawson, infiltrovaná príslušníčka rasy Kree, skutočným menom Mar-Vell. Vďaka Tesseractu zostrojila pohon schopný letieť rýchlosťou svetla, v snahe pomôcť Skrullom nájsť nový domov. Rasa Kree ju vypátrala a počas letu stíhačkou s pilotkou Carol Danvers ich zostrelili k zemi. Wendy Lawson zomrela po páde a Carol Danvers nezasiahla zbraňou príslušníka rasy Kree, ale jadro na pohon nad svetelnou rýchlosťou. Práve týmto okamihom sa z nej zrodila Captain Marvel.

Mar-Vell ukryla kocku vo svojej vesmírnej lodi na obežnej dráhe, v ktorej sa šesť rokov skrývali aj spomínaní Skrullovia. Boli tam, kým tam neprišlo k boju medzi Captain Marvel, Skrullmi a rasou Kree. Počas tejto bitky Tesseract zožral kocúr Goose, ktorý bol v skutočnosti Flerken. Goosea si nechal Nick Fury a v potitulkovej scéne v jeho kancelárii vyvrátil modrú kocku. Práve tak sa dostala do rúk Nicka Furyho, respektíve do rúk S.H.I.E.L.D.-u.

captain marvel nick fury
Zdroj: digg.com

Z New Yorku do Asgardu

V na začiatku spomínanej potitulkovej scéne filmu Thor sa objavil Tesseract v držaní S.H.I.E.L.D.-u. Následne sa takmer okamžite na začiatku Avengers dostáva do rúk Lokiho, ktorý onedlho dostane vlastný seriál. Za pomoci vesmírnej kocky a žezla, v ktorom je Kameň mysle, sa snažil ovládnuť Zem. Skrz Lokiho činy sa sformujú aj samotní Avengeri v zložení Iron Man, Captain America, Hulk, Black Widow a Hawkeye.

Tesseractom otvoril portál a na Zem priviedol armádu Chitauriov. Síce New York poriadne zničili, no Avengerom konkurovať nedokázali. Po porážke Lokiho Thor zajme svojho brata a pomocou Kameňa priestoru sa transportujú na Asgard.

thor tesseract
Zdroj: polygon.com

Z rúk Thora až k Thanosovi a deštrukcii

Thor odovzdá Heimdallovi vesmírnu kocku. Ten vďaka nej dokázal opraviť Bifrost, ktorý Thor v svojom prvom filme zničil. Kameň priestoru vidíme až o pár rokov pri skaze Asgardu (Thor: Ragnarok), kde sa naň Loki zadíva v Odinovej pokladnici, pri vhodení Surturovej koruny do večného plameňa. Surtur zničí Helu aj s celým Asgardom a Asgarďania s Thorom i Lokim utekajú vesmírnou loďou hľadať nový domov.

Po napadnutí asgardskej lode sa Tesseractu zmocní Thanos, pričom príde o život polovica Asgarďanov, vrátane Lokiho a takmer aj Thora. Thanos zničí pôvodnú štruktúru kocky a očistený Kameň priestoru si vkladá do rukavice. Počas celej Nekonečnej vojny mu pomáha v transporte. Po vyhladení polovice všetkého života lusknutím prstov Thanos vo filme Avengers: Endgame luskne ešte raz, aby zničil Kamene nekonečna. Jeho konanie sa tak stalo “neodvratným.”

príbeh tesseractu
Zdroj: gfycat.com

Mohlo by vás zaujímať: Hrdinovia spravili na konci Endgame chybu!

Príbeh Tesseractu – Neistá budúcnosť?

Vidíme, že príbeh Tesseractu je naozaj rozsiahly, pričom je veľmi dôležitou súčasťou filmového univerza Marvel. Dovolil by som si ho zaradiť medzi tri najmocnejšie predmety tohto vesmíru, za ktoré, čisto osobne, považujem Mjolnir, Capov štít a Tesseract sám. Dúfam, že sa s ním v nadchádzajúcich filmoch ešte stretneme a objasní sa nám jeho skutočný pôvod, nakoľko ho v Avengers: Endgame znova ukradol Loki.

Je Loki zlý
Zdroj: in.com, sparkviews.com

S poslednou sme sa pozerali na ukončenie veľkolepej Infinity ságy, ktorej piliermi boli práve Kamene nekonečna. Myslíte si, že budú podstatné aj v ďalších fázach? Napíšte nám do komentárov!

Zdroj: mcu.fandom.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

VIDEO: Matt Damon, Luke Hemsworth a Sam Neill prichytení na natáčaní filmu Thor: Love and Thunder

Režisér Taika Waititi je momentálne zaneprázdnený natáčaním MCU filmu Thor: Love and Thunder, na ktorom sa spoločne s ním podieľa hneď niekoľko ďalších skvelých...

Nový iPad Pro môže byť rovnako výkonný ako najnovší Mac. Čo všetko plánuje Apple v roku 2021?

Je samozrejmosťou, že nový iPad Pro 2021 od Apple bude výkonný, ale môže byť ešte výkonnejší, ako sa pôvodne očakávalo. Najnovší únik totižto naznačuje,...

Herná mašina do vrecka pod 200 EUR? Motorola moto g9 power ťa prekvapí svojimi vlastnosťami

Si fanúšikom mobilných hier ako Call of Duty: Mobile alebo PUBG Mobile a nechceš siahať hlboko do vrecka? Tajomstvo obľúbených smartfónov na hranie videohier...

Aliens: Fireteam je nová co-op hororová survivalovka, v ktorej číha mimozemská hrozba za každým rohom

Vývojárske štúdio Cold Iron Studios si v spolupráci so spoločnosťou 20th Century Games pripravilo pre fanúšikov franšízy Votrelca novú hororovú survivalovku. Aliens: Fireteam je kvalitne...

Nahradí Henryho Cavilla prvý Superman čiernej pleti?! – RESTART #35

J.J. Abrams pracuje na novom filme o Supermanovi, Zlaté glóbusy boli rozdané a takto vyzerá marec na PlayStation Plus. Rýchly súhrn noviniek zo sveta filmov,...