PRIESKUM: Ako veľa Slováci používajú emodži a kde sa im vyhýbajú?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Sú obľúbené, vtipné a v písanom texte lepšie vyjadrujú naše aktuálne pocity a emócie. Používame ich najmä pri bežnej online komunikácii s priateľmi a na sociálnych sieťach. Reč je o emodži, ktoré 17. júla oslavujú celosvetovo svoj medzinárodný deň. Pri tejto príležitosti sa v 365.bank pozreli na to, ako veľa Slováci používajú emodži a na aké účely.

Ako veľa Slováci používajú emodži
Zdroj: blog.emojipedia.org

PRIESKUM: Ako veľa Slováci používajú emodži?

17. júl je známy aj ako svetový deň emodži. Tento deň pripadol na 17. júla, pretože práve tento dátum je uvedený na emodži zobrazujúcom symbol kalendáru. Svetový deň emodži sa datuje od r. 2014. Aký je vzťah Slovákov k nim?

80 % z tých, čo sa stretli s emodži, ich používa vo svojej písomnej komunikácii. Najčastejšie pri písaní nepracovných e-mailov, správ, pri chatovaní (56 %) a na sociálnych sieťach (38 %). Zaujímavosťou je fakt, že v pracovnej komunikácii majú iba minimálne zastúpenie (2 %).

mobil smartfón
Zdroj: twitter.com

Okrem písomnej komunikácie sa Slováci, ktorí využívajú emodži, stretávajú s týmito symbolmi aj v článkoch prípadne v blogoch (62 %), pri zadávaní spätnej väzby (40 %) a štvrtina v prípade rôznych inštitúcií ako sú banky či operátori. Okrem využitia v rámci ich komunikácie môžu mať pritom emodži uplatnenie aj v ďalších oblastiach:

„Tak ako sú doplnkom k písanému textu, možno ich v bankovníctve využívať ako alternatívu k číslam. V tomto prípade nemusí zohrávať primárnu úlohu ich vizuálna stránka, ale bezpečnostná. Číselný PIN kód do mobilného bankovníctva možno nahradiť napr. kombináciou štyroch z celkovo 34 emodži obrázkov. Tým pádom nám vznikne heslo, ktoré je bezpečnejšie ako 4 alebo 6-miestny číselný PIN,“

približuje netradičné využitie emodži Linda Valko Gáliková, PR manažérka 365.bank.

365.bank emoji emodži
Zdroj: 365.bank

Bežnú písomnú komunikáciu by si bez emodži nevedela predstaviť tretina zo Slovákov, ktorí ich bežne využívajú. Dôvodom, prečo ich ľudia používajú je fakt, že lepšie vyjadrujú ich aktuálne pocity (77 %), vnášajú emóciu do textu (64 %), sú vtipné (61 %) a pomáhajú im vyjadriť myšlienku trefnejšie ako písaný text (42 %).

Najobľúbenejšie sú pritom smajlíky. Z ľudí, ktorí emodži používajú, využíva smajlíkov až 92 %. Nasledujú obrázky vyjadrujúce gestá (77 %), postavy (42 %) či zvieratá (37 %). Naopak, najmenšie využitie majú symboly vlajok (15 %) a miest (13 %).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

A ako veľa využívate emodži vy? V ktorých prípadoch ich píšete pomaly viac ako písmená a kde sa im úplne vyhýbate? Napíšte nám do komentárov.

Zdroj: TS 365.bank

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -