Odvážlivec sa pripojil k internetu cez Windows XP. Nikdy neuhádnete, čo nasledovalo

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Pripojili Windows XP k internetu, výsledok vás prekvapí

Čo zlé by sa mohlo stať, keď v dnešnej dobe pripojíte počítač s Windowsom XP na internet? Pravdepodobne si myslíte, že keď budete navštevovať oficiálne webstránky a nebudete sťahovať pochybný softvér, všetko bude v poriadku. Lenže nikdy by ste nečakali, čo sa stane naozaj. V ambicióznom experimente na svojom YouTube kanáli Eric Parker ukázal, že len po pripojení na internet počítač behom pár minút nachystal 8 vírusov. Ako je to možné?

Windows XP patrí dozaista medzi tie najviac ikonické verzie operačného systému od Microsoftu. Jeho legendárny vzhľad si budeme navždy nezameniteľne spájať s érou skorých rokov tohto milénia.

Táto verzia oslnila používateľov už od roku 2001, kedy ju Microsoft vydal. Dnes je už, samozrejme, len minulosťou a pohľad na plochu so zeleným trávnikom a modrou oblohou vzbudzuje neuveriteľnú dávku nostalgie.

softver
Zdroj: YouTube / Eric Parker

Každý 400. počítač stále beží na „XP-čku“

V obľúbenosti dnes jednoznačne dominuje Windows 10 s takmer 70 % podielom na trhu (Stat Counter). Nasleduje najnovší Windows 11 (26 %) a dokonca sa nestráca ani taktiež legendárny Windows 7 (2,8 %). Zaujímavé je, že 0,26 % počítačov stále beží na Windowse XP – čo znamená približne každé 400. zariadenie.

Väčšina z týchto ľudí sú technologickí nadšenci, ako napríklad vyššie spomínaný Eric Parker, ktorí s „XP-čkom“ dodnes experimentujú.

Parket nám vo videu na YouTube ukázal, čo sa stane, keď pripojíte virtuálny počítač s Windows XP ku internetu (dnes je už náročné zohnať fyzické komponenty, ktoré budú vhodné pre XP). Za zmienku stojí fakt, že pri inštalácii systému vypol Firewall a počítač ku sieti pripojil tak, ako to bolo bežné v skorých rokoch tohto milénia – nie cez router, ale priamo do modemu.

Útočníci okamžite vyhľadali počítač cez verejnú sieť

Po naštartovaní systému a pripojení ku internetu už bol virtuálny počítač s Windowsom XP viditeľný na sieti a tým pádom ho dokázali vyhľadať iné zariadenia a servery na internete. Bez Firewallu a moderných ochranných prvkov zabezpečenia tak netrvalo dlho, kým začali škodlivé softvéry napádať počítač, ktorý sa nedokázal brániť. Pripomíname pritom, že Parker nenavštevoval žiadne webstránky. Zariadenie len pripojil k internetu a čakal, čo sa bude diať.

windows
Zdroj: YouTube / Eric Parker

Systém nemal šancu proti moderným vírusom. Parker si v procesoch Windowsu XP všimol prvý vírus už po 10 minútach. Neskôr nainštaloval program Malwarebytes a previedol hĺbkovú analýzu.

Útočníci automaticky vyhľadali počítač na sieti a okamžite naňho zaútočili, pričom medzi vírusmi sa objavil aj škodlivý softvér, ktorý sa snažil zamaskovať ako vyvinutý spoločnosťou „Microsoft compilation“. Celkovo sa v systéme po tomto experimente nachádzalo až osem jednotlivých vírusov, ktoré sa do počítača dostali len tým, že bol pripojený na internet.

Vypovedá to o dvoch veciach. Za prvé, agresivita útočníkov a škodlivého softvéru neuveriteľne narástla. Našťastie sa popri nej však priamo úmerne zvýšila aj úroveň zabezpečenia počítačov na internete v dnešnej dobe. Buďte teda radi za nový Windows, a keď vám stará verzia XP zachýba, radšej si iba zmeňte pozadie na ikonickú zelenú lúku s modrou oblohou.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. to iste som robil pred rokom. oficiálny XP toto nespraví. Tam chytíš vírus tak na druhý deň, pričom som šiel len gmail.com,centrum.sk, cas.sk, facebook.com, idnes.cz a vlastne nič viac. Keď nainstaluje XP niekde z WAREZU, tak sa víárus prejaví po pripojení na internet veľmi ľahko, je deravý a už to ide rukav ruke s Ďalšími dierami.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -