Tieto 3 spoločnosti chcú do 2 rokov pristáť na Mesiaci

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Pristátie na Mesiaci v roku 2021

Závod o pristátie na Mesiaci sa po piatich desaťročiach opakuje. Množstvo ambicióznych plánov ohľadom dobývania vesmíru je čoraz viac, pričom limit nie je len orbita Zeme, ale aj Mesiac či dokonca Mars. No to predbiehame.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Tieto tri spoločnosti chcú do roku 2021 pristáť na Mesiaci. Prečo je to tak úžasné? Veď Američania to predsa zvládli už v roku 1969, nie? Nuž, tieto firmy majú dôvod závodiť, keďže na Mesiaci ešte nikdy nepristála súkromná spoločnosť. Zatiaľ to boli len vesmírne agentúry USA, Číny a Ruska (a čoskoro Indie), ktoré od vlády dostávali ohromné dotácie. Keď sa to však podarí niektorej z týchto troch firiem, bude to dôkazom, že komerčné dobývanie vesmíru je na dosah.

Pristátie na Mesiaci
Zdroj: wired.com

Astrobotic

Spoločnosť Astrobotic začala ako tím pre súťaž Google Lunar X Prize, ktorá mala vyhodnotiť prvé súkromné vesmírne plavidlo, ktoré bude vyslané na Mesiac. Súťaž nakoniec nikto nevyhral, no väčšina z tímov, ktoré sa zapojili, sa pretransformovali na samostatnú firmu.

Teraz pristúpili k dohode s NASA. Pre americký vesmírny úrad pošlú suroviny na Mesiac, ktoré dopravia landerom s názvom Peregrine. Postupom času budú za poplatok prevážať náklad do vesmíru aj pre iné agentúry či spoločnosti.

peregrine
Zdroj: theverge.com / Astrobotic

ispace

Ďalším z predchádzajúcich súťažiacich v Google Lunar X Prize, ispace je japonská spoločnosť, ktorá má ambiciózne plány. Ich dlhodobým cieľom je do roku 2040 založiť prvé lunárne mesto s názvom Moon Valley. Permanentná kolónia by mala byť sebestačná, teda aspoň čo sa týka elektrickej energie (solárne panely), vody (filtrácia moču) či výroby (využívanie lunárnych minerálov).

To je však ešte ďaleko. Omnoho skôr sa japonský tím pokúsi vyrobiť viacero plavidiel, ktoré budú skúmať povrch Mesiacahľadať ideálne miesto pre kolóniu Moon Valley. Spoločnosť si už rezervovala miesto pre landery a rovery na budúcich dvoch letoch rakety SpaceX Falcon 9, ktorá začne lietať v 20. rokoch 21. storočia. Prvé plavidlo v roku 2020 obletí Mesiac, pričom ďalšie by malo pristáť, a to o rok neskôr.

Pristátie na Mesiaci
Zdroj: theverge.com / ispace

Intuitive Machines

Spoločnosť Intuitive Machines, ktorá má sídlo v Houstone, USA, založila skupinka bývalých inžinierov NASA. Ich tím má dokopy desiatky rokov skúseností s lietaním do vesmíru, čo im dáva veľkú výhodu. Americká vesmírna agentúra ich však nepovažuje za „konkurenciu“, ale taktiež s nimi spolupracuje – podľa dohody prinesú na Mesiac5 balíčkov zásob.

Zásoby bude spoločnosť posielať na palube svojho landeru s názvom Nova-C, ktorý sa na svoju misiu dostane už v roku 2021 – opäť prostredníctvom rakety SpaceX Falcon 9.

intuitive machines nova-c
Zdroj: theverge.com / Intuitive Machines

Pristátie na Mesiaci je ambiciózny cieľ

Treba podotknúť, že ani jedna z týchto spoločností sa ešte nedostala do vesmíru. No a Mesiac, to je už úplne iná liga. Ich spoločný cieľ je teda veľmi ambiciózny, otázka je len to, aby sa z neho nestalo spoločné zlyhanie. Tak či onak, budúcich pár rokov bude veľmi zaujímavých…

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Čo hovoríte na moderný vesmírny závod medzi súkromnými spoločnosťami? Kto sa podľa vás stane lídrom komerčných letov mimo zemskej atmosféry? Napíšte nám do komentárov.

Zdroj: theverge.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -