REPORTÁŽ: Prvý deň na ArtFilmFeste, alebo ako počasie otvára festival

Nenechajte si ujsť

Denis Bandura
Denis Bandura
I am Mr. Meeseeks, look at me

ArtFilmFest je tu!

ArtFilmFest. Pojem, ktorý pretrváva. Názov, ktorý niečo znamená. Organizácia, ktorá tu je už 25 rokov, a ktorú nezloží dole ani žiaden politický orgán. Nie je to tak dávno, čo ArtFilmFest zmenil svojho ducha. Minulý rok sa totižto festival presunul z Turčianskych Teplíc do metropoly kultúry, do Košíc. A mnohí ľudia (najmä zo západu) si povedia, ako je možné, že sa filmový festival tak veľkých rozmerov presunul do takej diery. Čo je ešte horšie je, že to môžete počuť povedať samotných hosťov a významných filmových osobností priamo na ArtFilmFeste (vravím zo skúseností). Každopádne, na Slovensku neexistuje miesto, kde by festival filmu bol lepším riešením, ako v Košiciach. A neexistuje nič, čo by zastavilo tento festival v ďalších rokoch a v „sebavylepšovaní“.

Dnešný deň začal veľmi nudne, no prišiel s pocitom, že už dnes do Košíc zavíta ArtFilmFest. Vlaky výrazne meškali, dokument o filmovej hudbe sa akosi nepodarilo stihnúť a tak som to nechal na náhodu. Mojim prvým zhliadnutým filmom na tohtoročnom ArtFilmFeste bola snímka Home/Domov. Film je belgického pôvodu a rozpráva príbeh o tom, aké komplikované je byť teenagerom. Bol to celkom vtipný zážitok, a čo je ešte horšie, bolo to nakrútené podľa skutočných udalostí. Ale ak sa pozriete na Slovensko, tak na tom nie sme až tak zle ako mládenci v tomto filme. Film bol celkom slabý, a zhodol so sam sám so sebou na hodnotení 3/10.

20160906172505-home_0118
Home; Zdroj: tasteofcinema.com

Košice sú správnym mestom!

Každopádne, to čo nás, a rovnako aj všetkých novinárov zaujímalo bol otvárací ceremoniál. Otvorenie prebiehalo v Kunsthalle, rovnako ako minulý rok. Naposledy to však bola celkom stávka na šťastie, pretože vtedy som ešte nemal akreditácie pre press. No organizátori začali rozhadzovať z balkóna lopty, a kto ju chytil, tak mohol ísť do vnútra, kvôli tomu, že niektoré osobnosti sa akosi nedostavili. Tento rok sme ale už vsadili na istotu. Osobnosti zo sveta kinematografie začali prichádzať do košickej Kunsthalle už čosi po siedmej hodine. Celá otváračka sa začala dramatizovať vo chvíli, keď sa rozpršalo. Pršať začalo celkom statočne a na môj vkus príliš silno. Redaktori ako ja prosto mali smolu, a keďže filmári narozdiel od nás dostali svojich náhradníkov, my sme zmokli ako potkany. Postupne sa začal areál naplňovať, no na moje prekvapenie sa prišlo na jubilejný 25. ročník ArtFilmFestu pozrieť akosi omnoho menej ľudí, ako minulý rok.

IMG_3950-1
Aby som nezabudol, na ArtFilmFest sa môžete dostať aj pomocou filmového vozňa! Zdroj: artfilmfest.sk
Vo vnútri to bolo celkom šialenstvo. Popravde, ak by ste na otvárací ceremoniál chceli ísť a nemali by ste pozvánku, tak by to bolo úplne jedno, pretože v tom šialenom dave by ste sa tam dostali tak či tak. Táto otváračka však nebola všednou záležitosťou. Bola aj významnou udalosťou pre dve osoby zo sveta kinematografie – a to pre Jiřího Bartošku a pre Máriu Kraľovičkovú, ktorí si prevzali cenu prezidentov ArtFilmFestu. Na záver, aby to nebolo príliš nudné, vyzdvihnúť by som chcel nádhernú hru na klavír, ktorá sprevádzala otváraciu ceremóniu.

Zhrnutie zakončíme zopár zaujímavými fotografiami z koberca a otváracej ceremónie. Keďže je však náš redaktor relatívne rozheganý a momentálne vyšetrujeme, či nebol počas festivalu pod vplyvom omamných látok, pôjde iba o čiastočné nahliadnutie na prvý deň ArtFilmFestu.

V skratke, ArtFilmFest i tento rok zatiaľ dokazuje, že je na vysokej úrovni. Už onedlho si zhrnieme ďalší deň filmového festivalu a lepšie sa pozrieme na filmy, okolo ktorých sa akcia bude točiť. Ak niekto z vás blúdi po meste kultúry a plánuje zavítať na ArtFilmFest, túžobne nám môže napísať správu a stretnúť sa s nami!

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -