Ako sa Marvel vybudoval k Avengers: Endgame? – PRVÁ FÁZA

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 23 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Vitajte pri našej ceste k Avengers: Endgame! Do premiéry, ktorá sa bude konať 25. apríla, vám každodenne prinesieme špeciálny článok s Marvel tematikou, ktorými budeme odpočítavať dni do vydania filmu. Toto je jeden z nich – tak teda poďme na to!

Prvá fáza Marvel Cinematic Universe

Ako už určite viete, celý vesmír Marvel Cinematic Universe je rozdelený na jednotlivé fázy. S filmom Avengers: Endgame skončí Tretia fáza a už v lete otvorí Spider-Man: Ďaleko od domova zatiaľ neznámu, Štvrtú fázu. Toto všetko však muselo niečim začať. V roku 2008 sa odštartovala Prvá fáza, ktorá trvala až do roku 2012. Presnejšie obsahovala 6 filmov – Iron Man, Neuveriteľný Hulk, Iron Man 2, Thor, Kapitán Amerika: Prvý Avenger a Avengers: Pomstitelia. Poďme sa teda pozrieť na to, čo nám tieto filmy predstavili a aký máme na Prvú fázu názor!

Zdroj: digitalspy.com

Prvý set filmov nás oboznámil s vesmírom, v ktorom je ich príbeh zasadený. Predstavil nám základné postavy ako Iron Man, Thor, Captain America, Hulk, Black Widow, Hawkey či Nick Fury. Taktiež sme sa niečo dozvedeli o organizáciach S.H.I.E.L.D. a HYDRA. Viacero z filmov Prvej fázy sa zameriavalo na Tesseract, vtedy mimozemský artefakt, z ktorého sa neskôr vykľul jeden zo šiestich Kameňov nekonečna. Finálny film, Avengers: Pomstitelia, zahrnul záporákov Lokiho a Thanosa, ktorí sa spojili pre ukradnutie Tesseractu. Pomocou neho chceli dobiť Zem, čo viedlo k sformovaní základného tímu Avengers.

Prvá fáza, ktorá je niekedy prezývaná aj Avengers Assembled, je teda prvou časťou Marvel Cinematic Universe. Zároveň je prvou časťou takzvanej Infinity ságy, ktorej vyvrcholenia sa dočkáme už 25. apríla. Od roku 2008 si po 2012 filmy z Prvej fázy zarobili 3,8 miliardy amerických dolárov ($3,811,026,406) celosvetovo. Pri réžii filmov sa vystriedali známe mená ako Kenneth Branagh, Joss Whedon či Jon Favreau. Prvá fáza možno nie je tou najobľúbenejšou a najlepšou, no určite je tou najdôležitejšou. Marvel totižto spravil dobre tam, kde štúdia DC a Warner Bros. úplne zlyhali.

Zdroj: mediastinger.com

DC zlyhalo tam, kde Marvel uspel

Ako som spomenul vyššie, Prvá fáza slúžila na oboznamovanie s univerzom a postavami. Trvalo dlhých 5 rokov, než sa tie najväčšie postavy spolu stretli vo filme Avengers: Pomstitelia. Konkurencia DC a Warner Bros. celú túto časť preskočila, čo sa stalo ich kameňom úrazu.

V roku 2013 sme sa od nich dočkali sólového filmu o Supermanovi, pričom o pár rokov neskôr prišiel Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti, v ktorom hneď spojili tri veľké postavy. No a v čase tímovky Justice League mali sólové filmy iba Superman a Wonder Woman. Práve preto Marvel uspel a DC sa mu s vesmírom Worlds of DC (DCEU) nedokáže vyrovnať.

Zdroj: screenrant.com

Samozrejme, okrem celovečerných filmov sú súčasťou Prvej fázy aj seriály a krátke filmy „Marvel One-Shots„. Zaujímavosťou je, že jedinou postavou v MCU, ktorá sa objavila naprieč všetkými médiami, je agent Phil Coulson (Clark Gregg). Pokiaľ by ste si chceli pozrieť celú Prvú fázu v chronologickom poradí, tu je váš návod:

 • Kapitán Amerika: Prvý Avenger
 • Agent Carter (1. séria)
 • Agent Carter (2. séria)
 • Agent Carter (one-shot z Iron Man 3 DVD)
 • Iron Man
 • Iron Man 2
 • Neuveriteľný Hulk
 • The Consultant (one-shot z Thor DVD)
 • A Funny Thing Happened on the Way to Thor’s Hammer (one-shot z Kapitán Amerika: Prvý Avenger DVD)
 • Thor
 • Avengers: Pomstitelia
 • Item 47 (one-shot z Avengers: Pomstitelia DVD)
avengers 4
Zdroj: marvelcinematicunivesre.wikia.com

Pokiaľ nemáte pred Avengers: Endgame čas si pozrieť všetky filmy z tejto fázy, dajte šancu aspoň 15 minútovému videu, ktoré vám ju celú zhrnie a opráši!

Marvel Studios‘ Phase 1 in 15 minutes from marvelstudios

V roku 2013 otvoril film Iron Man 3 Druhú fázu, no o nej si napíšeme už o pár dní v našej ceste ku Avengers: Endgame!

Zdroj: marvelcinematicuniverse.fandom.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -