Prvé dojmy z The Falcon and the Winter Soldier – Neefektný začiatok alebo solídny prológ?

Nenechajte si ujsť

Róbert Herda
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Prvé dojmy z The Falcon and the Winter Soldier

Dámy a páni, je to opäť tu. Štúdio Marvel v spolupráci s gigantom na detské sny menom Disney dorazilo s novým seriálovým projektom, ktorý bol pre mnohých predsa len atraktívnejší ako nedávna a značne experimentálna WandaVision. A vzhľadom k tomu, že sa naša predchádzajúca séria dočkala adekvátnej odozvy, i v prípade The Falcon and the Winter Soldier sa môžete pripraviť na naše prvé dojmy.

A keďže sa jedná o úplne prvý takto orientovaný článok, našimi postrehmi prispejeme rovno traja, pričom následne sa bude pokračovať v štýle, ktorý ste mohli vidieť v už zmienených televíznych strastiach Wandy Maximoff i zosnulého hrdinu Visiona. To znamená, že po každých dvoch častiach sa môžete tešiť na moje subjektívne dojmy z pozerania.

Každopádne, uspokojil nás tradičný seriálový pilot, ktorý pripravuje pôdu pre ďalšie dianie, alebo sme si zo sledovania The Falcon and the Winter Soldier priniesli skôr rozpačité prvé dojmy? A hlavne, zariskovali producenti, prípadne ide o bezpečnú hru do cieľa? To sa dozviete v nasledujúcich odstavcoch.

Adam Martiš

Zatiaľ čo prvá epizóda WandaVision bola zatracovaná a ja som ju obhajoval, tentokrát stojím na druhom brehu. Dokonca si dovolím tvrdiť, že keby pilotná časť The Falcon and the Winter Soldier nebola Marvel projektom, tak by som seriál ďalej nesledoval. Mojím ideálom by bolo, ak by Marvel Studios naraz vypustilo prvé dve epizódy, podobne ako pri ich predchádzajúcom seriálovom projekte.

Úvodná scéna síce zaujala, no odtiaľ to šlo dole vodou a moju pozornosť si získala až posledná minúta. To mi dáva nádej, že sa spoločný príbeh Falcona a Zimného Vojaka rozbehne už tento piatok. Nechápte ma zle, témy ako „Ako zarábajú superhrdinovia?“ sú zaujímavé. No celkový príbeh Falcona a jeho rodinných problémov ma absolútne nezaujal. Na druhú stranu, osobné strasti Buckyho a jeho boj s vlastnou minulosťou sa sleduje dobre.

Reálne mi prekážali úplne iné prvky. Napríklad až prehnané využívanie smartfónov a absolútne lacno vyzerajúca aplikácia skupiny anarchistov Flag Smashers. Je to úplný detail, no z nejakého dôvodu mi pokazil zážitok zo sledovania. Tiež mi nesadol neortodoxný kamerový uhol pri Buckyho návšteve u psychológa, ktorý patrí do seriálu Mr. Robot a nie do komiksovky od Marvelu.

Je príjemné pre zmenu sledovať osobné problémy superhrdinov? Možno áno, ale tiež si viem miesto toho pustiť ozajstnú drámu. Verím, že spojením titulnej dvojice, prípadne príchodom postáv ako Baron Zemo alebo agentky Sharon Carterovej začne seriál naberať na tempe. Dovtedy mi pilotná epizóda nemala čo ponúknuť, aj keď sa jedná o najsledovanejšiu premiéru na službe Disney+.

Falcon and winter soldier finálny trailer
Zdroj: mouseinfo.com

Ondrej Kačkos

Po seriáli WandaVision plnom mágie a kúziel sa opäť vraciam do starého známeho MCU v podobe seriálu The Falcon and the Winter Soldier. Prvá epizóda vo mne vyvolávala pocity ako pri úplne prvých Marvel projektoch typu Iron Man alebo Captain America. Na rozdiel od WandaVision bola hneď prvá epizóda pomerne dlhá, takže bolo možné zostať pri obrazovkách dlhšie.

Počas epizódy veľa nejakej akcie nebolo a bolo cítiť, že táto epizóda nemá priniesť nič dôležité a má byť iba vstupnou bránou do seriálu. Túto časť si podľa mňa obľúbili hlavne milovníci psychologických filmov, keďže bola dosť orientovaná na vnútorný stav hlavných protagonistov po tom všetkom, čo prežili. Napriek tomu, že sa v nej nič zásadné nestalo, to ako úvodná časť bolo podľa mňa dobré a vytvorilo to atmosféru, vďaka čomu sa teším na ďalšie časti.

Róbert Herda

Svojho času som nasledoval úplne protipólny prúd, keď som tvrdil, že ma dvojdielny úvod seriálu WandaVision vlastne príliš nezaujal a ani zďaleka ho nepokladám za takú „bombu“ ako zvyšné divácke davy. Preto som bol trochu rozpačitý, keď som zistil, že úvod akčného dobrodružstva Buckyho Barnesa a Sama Wilsona disponuje relatívne striedmymi hodnoteniami. Niekedy šlo dokonca o vyložene negatívne reakcie. A po dopozeraní som si uvedomil, že to mám opätovne úplne naopak.

Úvod je dynamický. Začína totiž pomerne rozsiahlou akčnou scénou, ktorá svojou estetikou a štýlom spracovania pripomína prvé Iron Man filmy. Avšak zásluhou očividného over the top prvku v podobe preletu cez skaliská by sa nestratila ani v skoršej James Bond snímke (dnes by už tieto Wingsuit obleky a podobné krkolomné piruety vo vzduchu v serióznejšie poňatých bondovkách jednoducho neprešli).

Je to najkrajšia akčná seriálová sekvencia všetkých čias? To rozhodne nie. Vizuálne efekty miestami pokrivkávajú, pritrafí sa i chyba kontinuity a záver prvej epizóde druhého Mandaloriana ju bezproblémovo zadupe pod zem, no i tak som už dlhšie nepociťoval väčšie nadšenie pri obdobne orientovanej pasáži, ktorú som doslova hltal. Naozaj, ten komiksový fanúšik vo mne kričal blahom a niektoré momenty som si dokonca niekoľkokrát zopakoval.

Následne ale tempo výrazne spomaľuje, pričom môžem prezradiť, že Bucky a Sam sa na ploche päťdesiatich minút nestretnú a autori si ich meet up nechávajú pre ďalšie epizódy. Čomu sa ale tvorcovia venovali v pilote? Môže to znieť zvláštne, no charakterovému vývoju a prehĺbeniu doposiaľ relatívne plytkého psychologického portfólia ústredného dynamického dua známeho z MCU filmov.

Prvé Dojmy The Falcon and the Winter Soldier - pilot
Zdroj: thesaurus.com

Rozpoltení

A práve tu prichádza zlom, kedy sa mnohí fanúšikovia začali názorovo rozchádzať. Nepokračuje sa tak úplne tradičným štýlom. Winter Soldier sa dočkal iba kratšej akčnej pasáže, ktorá je prítomná výhradne z dôvodu adekvátnejšieho podkreslenia jeho postavy, takže sa autori ani príliš nesnažili o vytvorenie akejsi veľkoleposti. Koniec koncov, ide o naratívny prostriedok, s ktorým sa ešte bude pracovať.

A od tohto momentu sa pokračuje vo výhradne dialógovom duchu, ktorý sa zaoberá problémami oboch zúčastnených. Démonmi minulosti i neľahkou finančnou situáciou po päťročnom návrate na planétu zem. Že to neznie zrovna atraktívne? No ak očakávate tradičnú buddy záležitosť, pilot vás zrejme sklame alebo minimálne nenadchne.

Na mňa osobne to ale funguje výborne. Som rád, že si tvorcovia uvedomujú dôležitosť prehĺbenia postáv, ktoré, povedzme si úprimne, vo filmoch veľa priestoru nedostávajú. Minimálne si neviem predstaviť, že by sa AAA projekt od Marvelu cestujúci do kín venoval dobrých štyridsať minút rozpravám a evokovaniu emócií prostredníctvom nostalgie (odkaz Stevea Rogersa) a slušne napísaných dialógov.

Prvé dojmy The Falcon and the Winter Soldier - úvodná epizóda
Zdroj: geekvibesnation.com

Punisher MCU?

Áno, zďaleka najviac mi takéto realistické spracovanie pripomína Punishera od Netflixu, v ktorého koži sa objavil čoraz populárnejší Jon Bernthal. I v tamtom prípade som prišiel kvôli brutálnej R-rated akcii, no vo finále som zostal práve kvôli dobre napísanému príbehu, ostrým monológom a dialógom, pričom akcia bola odstavená na vedľajšiu koľaj (i keď jatka to boli nakoniec slušné).

A presne takto funguje i Falcon and the Winter Soldier, pričom musím zdôrazniť, že moje prvé dojmy sú vďaka tomu omnoho pozitívnejšie ako v prípade experimentálnej pocty televíznej komédii, ktorá je iba gimmickom na rozťahanejšie rozprávanie naozaj prostoduchého príbehu o vyrovnávaní sa s vlastnou minulosťou.

Autori sa tu držia v komornejších a intímnejších sférach, ktoré dávajú vyniknúť jednotlivým charakterom a pomáhajú im vystúpiť z nelichotivej žiari mocných, bezproblémových a nikdy netrpiacich hrdinov alebo ochrancov.

A práve v tom tkvie sila i efektivita seriálového konceptu. Snáď všetci sa zhodneme na tom, že osem alebo desaťdielny seriál má priestor pre adekvátnejšie vykreslenie charakterov než ľubovoľná snímka. Samozrejme, iba pokiaľ nie ste režisérsky zostrih Vtedy v Amerike alebo najnovšia záležitosť od Zacka Snydera. Prečo by teda tvorcovia tento priestor nevyužili?

Ja osobne som rád, že sa tieto drobnejšie seriálové projekty venujú postavám a i v tomto prípade to tvorcovia robia viac než dobre. Čo však prinesie budúcnosť? To je otázne, no verím, že autori majú pripravených niekoľko zvratov a výborných akčných scén, ktoré uspokoja i fanúšikovskú väčšinu. Zostáva nám teda iba čakať, pričom už tento piatok sa dozvieme viac.

Čo hovoríte na prvú epizódu očakávanej Marvel novinky vy? Aké prvé dojmy vo vás aktuálne vyvolal seriál The Falcon and the Winter Soldier? Určite nám dajte vedieť prostredníctvom dostupnej komentárovej sekcie. 

Na záver dávame do pozornosti, že ak si chcete zakúpiť komiksy, prípadne figúrky s tematikou Falcona alebo ikonického Zimného Vojaka, môžete tak učiniť prostredníctvom obchodu Nekonečno, na ktorý budete presmerovaný po kliknutí na priložený obrázok. 

Prvé dojmy The Falcon and the Winter Soldier - nekonečno
Zdroj: nekonecno.sk

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -