Prvé dojmy z posledných dvoch epizód seriálu WandaVision – Efektný záver?

Nenechajte si ujsť

Róbert Herda
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Prvé dojmy zo záveru WandaVision

Naratívna línia WandaVision končí a spolu s ňou i naša séria článkov, ktorá zakaždým zhrnula prvé dojmy z najaktuálnejších epizód experimentálneho projektu. Tvorcovia uzatvárajú načaté príbehové línie a snažia sa o vytvorenie adekvátnej bodky za deväť dielnou cestou. Tá divákov rozdeľovala do táborov, podnecovala u nich množstvo teórií a súčasne polarizovala rôznorodé názory naprieč celou sériou. Niektorí to vzdali po dvoch epizódach, iní nadšene hľadali skryté náznaky, no a ďalší zasa čakali na vyústenie dramatických udalostí.

A ja? Pravdepodobne by som sa zaradil do tretej skupiny, no do sveta množstva teórií a hypotéz som sem-tam zablúdil. Napravuje však finále moje rozpačité dojmy, kde som si až do samotného záveru nebol celkom istý, čo si o WandaVision myslieť?

Môže to znieť zvláštne, no tento príbeh disponuje nejednou vrstvou a nejednou tvárou, pričom je ťažké utriediť si myšlienky, pokiaľ ste nevideli kompletný obrázok. Nabrali teda tvorcovia konečne ten správny smer, v ktorý som celý čas dúfal, prípadne nedokázali uspokojujúco uzavrieť rozdané karty a opätovne pustili nohu z plynu? To sa dozviete v najbližších riadkoch a odstavcoch. A, samozrejme, padne aj niekoľko spoilerov.

To najlepšie na úplný záver

Je nepísaným pravidlom, že by vás finále akéhokoľvek projektu malo uspokojiť zďaleka najviac. Ste zoznámený s postavami, chápete ich vonkajšie motivácie i vnútorné stimulácie. Takisto sa s nimi dokážete zžiť, takže záver ľubovoľnej cesty má pôsobiť azda najemočnejšie. V prípade WandaVision je to však trochu komplikované.

Ak sa nad tým zamyslíte, tvorcovia začali adekvátnejšie budovať charaktery v posledných troch epizódach. Dovtedy bola naratívna línia zahalená clonou mystiky, ktorá síce vzbudzovala fanúšikovský záujem, avšak znemožňovala nástup relevantnejších rozprávacích postupov. Tie by síce sprostredkovali prehĺbenie charakterových rysov, no schválne si to zrekapitulujme, aby sme si vysvetlili prečo k tomu sprvoti nedochádzalo.

Prvé tri epizódy sa nesú v televíznom duchu komédií, následne príde spojovník, v ktorom ale Wanda nevystupuje. V ďalších dvoch dieloch autori rezignovali a rozhodli sa nevenovať Wande prílišnú pozornosť (namiesto toho ju dostala mdlá Monica), takže sa k niečomu hmatateľnému dostávame v siedmej epizóde z deviatich. Tá ôsma je v tomto ohľade ale zďaleka najlepšia, takže sa nemôžete čudovať, že ju považujem za predčasný vrchol.

Komorne poňatá história Wandy Maximoff, efektívne stavajúca na známych udalostiach, no expandujúca za hranice nudných faktov je fascinujúcou výpravou do doposiaľ skrytých pocitov ženskej hrdinky, ktoré predstavujú audiovizuálnu súhru nálad a popritom ohurujú režijnými nápadmi. Áno, osmička je zďaleka najlepšia a to z akéhokoľvek pohľadu.

Elizabeth Olsen predvádza svoje herecké maximum a výborne balansuje na pomedzí minimalizmu, ktorý ale perfektne podtrháva každú jednu emóciu, slzu alebo vzlyk. Kathryn Hahn si úlohu ústredného zloducha očividne vychutnáva a v štýle Lokiho (to je ostatne aj dôvod prečo sa s ňou počíta do budúcna) v záverečných minútach exceluje. Nanešťastie, osmička nie je úplným finále. Prichádza totiž ešte ďalších 40 minút, ku ktorým mám väčšie výhrady.

WandaVision prvé dojmy - epizóda 8,9
Zdroj: screenrant.com

Skrytý zmysel

Deviata epizóda si pre fanúšikov pripravila tradične pompézne (na televízne pomery) finále. Ono to ale dobre nefunguje. Jednak preto, že stretom chýba akákoľvek dynamika, režijný nápad alebo napätie. Ostatne, rating je tak nízky, že sa nič prevratné ani nemôže stať. No a po druhé pôsobia vizuálne efekty ako z filmového univerza DC, čo nie je kompliment, ak by ste náhodou nevedeli.

Súčasne je posledný diel príliš naťahovanou a nastavovanou kašou, ktorej chýba poriadne tempo. A ak by som mal byť úprimný, posledné dve epizódy by som zlúčil do jedného hodinového finále. Naozaj, deviatka by sa dala osekať takmer o tridsať minút a myslím, že by výborne fungovala ako ukončenie osmičky. Zďaleka najviac v nej rezonuje emocionálne zakončenie, ktorému nechýba pomyselné srdce a sentimentálny nádych.

Hoci sa to sprvoti nemuselo zdať, kompletná alternatívna realita vytvorená Wandou a všetko, čo sa v nej odohralo, je v zásade origin príbehom. Ten sa snaží vyrozprávať všetko dôležité o vzniku mocnej Scarlet Witch, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou zohrá kľúčovú rolu v najbližších MCU projektoch. Súčasne si scenáristi pripravili pôdu pre návrat jedného antagonistu (respektíve typickej antagonist turns hero postavičky) a jedného hrdinu, pričom obaja sa v prichádzajúcich projektoch budú musieť skôr či neskôr objaviť.

Samotný záver jasne ukazuje, že nešlo ani tak o vyrovnávanie sa so stratou ako o zmienené náležitosti, ktoré budú dôležité pre ďalší priebeh udalostí. A to na mňa osobne funguje. Viac než som pôvodne očakával. A i napriek tomu, že som dúfal v úplne iný príbeh, čas strávený s Wandou neľutujem.

Budúcnosť MCU…

Nemám príliš rád, keď je niečoho mnoho. Komiksových adaptácií a sprievodných seriálov sme tu za posledné roky mali nespočetné množstvo (kvalitných, nekvalitných aj rýdzo priemerných). Každopádne, nie som z toho všetkého ešte unavený a to je zásluha najmä sebaistého vedenia Feigeho i ďalších zástupcov Disney a Marvel. Koniec koncov, všetko je nejakým spôsobom prepojené, takže aspoň každých päť rokov nepozeráme nový reštart alebo reboot (mrk, Spider-Man pred rokom 2017).

Naplnil seriál WandaVision moje očakávania a ponúkol presne to čo som od neho chcel? Odpoveď na túto otázku nie je úplne jednoznačná, pretože v mnohých ohľadoch som zostal výrazne sklamaný. V iných ale pre zmenu príjemne prekvapený, dojatý a úprimne potešený. Experiment z dielne Marvel a Disney+ je značne rozporuplný a kvalitatívne premenlivý asi ako horská dráha, no nemôžem zapierať fakt, že som sa neraz bavil.

WandaVision prvé dojmy - finále
Zdroj: screenrant.com

Vidíme s o dva týždne

Áno, prítomnosť Evana Petersa je iba fan servis bez adekvátneho scenáristického opodstatnenia, kompletná psychológia Wandy, po novom zrejme Scarlet Witch, je v zásade vybudovaná v rámci jednej epizódy (paradoxne, tej najlepšej z celého seriálu), no a finále je z komiksového hľadiska trpkým sklamaním, no za výsledný produkt som aj napriek zmieneným výčitkám vďačný.

Minimálne dokázal, že by Marvel (s adekvátnejším a premyslenejším scenárom) vedel bodovať i mimo tradičného hracieho poľa, ktorému posledných desať rokov bezkonkurenčne kraľuje (prepáč, Batfleck). Príbeh WandaVision považujem za vyrozprávaný a pokračovanie nepotrebujem, no na patálie Falcona a Winter Soldiera sa už teraz teším.

Predsa len pôjde o tradičnejší projekt, ktorý stojí na chémii ústrednej dvojice a dobrej akcii, ktorá snáď nebude v neželanom úzadí. Takže sa o pár týždňov vidíme pri ďalšej sérii článkov, ktorá sa bude zaoberať netradičnou buddy záležitosťou so sympatickým duom v hlavnej úlohe.

Prvé dojmy WandaVision - finále
Zdroj: ign.com

Aké sú vaše prvé dojmy z finálnych dielov WandaVision? Myslíte, že tento počin stál za vašu pozornosť, prípadne radšej čakáte na akčnejšie poňatý projekt The Falcon and the Winter Soldier? Určite nám dajte vedieť v dostupnej komentárovej sekcii. 

Opätovne dávame do pozornosti zberateľské figúrky z dielne Marvel, ktoré si môžete zakúpiť prostredníctvom obchodu Nekonečno. Či už máte záujem o postavičky z WandaVision, prípadne z nadchádzajúceho príbehu Falcona a Winter Soldiera. 

wandavision nekonečno
Zdroj: marvelousnews.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -