Prvé dojmy z Obi-Wan Kenobi – Tragický návrat najlepšieho rytiera Jedi

Nenechajte si ujsť

Róbert Herda
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Hello there!

Konečne sa vrátil! Postava (v stvárnení Ewana McGregora), na ktorú sme čakali od momentu, kedy sme ju naposledy videli. Obi-Wan Kenobi je späť a to v rovnomennom seriáli, pričom v dnešnom článku sa pozrieme na moje prvé dojmy z projektu, ktorý by mal srdce každého fanúšika Star Wars rozbúchať zďaleka najviac. Koniec koncov, vo sfilmovanie tohto časového úseku sme verili od roku 2005, kedy vyšlo finále prequel trilógie s názvom Pomsta Sithov. Recept na úspech bol pritom takmer zaručený.

Tvorcovia mali k dispozícii zaujímavé obdobie (obsiahnuté aj v dobrých knihách), vrátil sa už zmienený Ewan McGregor, dokonca sa z hereckého dna na nakrúcanie prišiel pozrieť i Hayden Christensen. No a Jamer Earl Jones prepožičal hlas ikonickému Darth Vaderovi – tento pán má deväťdesiatjeden rokov a jeho sila nás sprevádza už od prvej, respektíve štvrtej epizódy. Fanúšikovia navyše mali dostať adekvátny mostík medzi epizódami, ktorý by vyplnil medzeru a umožnil by pochopiť charakterový vývoj Obi-Wana. Lenže ono nie…

Ak sledujete modernú tvorbu štúdií pod taktovkou Disney (najmä teda Star Wars), viete, akú politiku (ideologickú i filmovú) v posledných rokoch vedú. Kvantita zďaleka prevyšuje kvalitu a herci, prípadne rovno štáb, sú na svoje pozície dosádzaní na základe menšinovej príslušnosti alebo rôznych politických tabuliek, aby bolo pri filmovaní dostatok tej či onej sociálnej, prípadne etnickej skupiny. A to je problém, ktorý sa naplno prejavil v Kenobim a vlastne úplne zničil papierovo fantastický návrat. Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Obi-Wan Kenobi prvé dojmy
Zdroj: gadgetofficials.com

Prvé dojmy zo seriálu Obi-Wan Kenobi…

Ukážky ma nenadchli, to poviem úprimne. A tiež prezradím, že to píšem ako človek, ktorý miluje obe trilógie a z tej poslednej má rád siedmu i ôsmu epizódu. Rogue One mi príde fantastické, sólo Han Solo neurážajúci a The Mandalorian ma baví, no musím ešte dobehnúť poslednú sériu. A potom, samozrejme, The Book of Boba Fett, ktorého sa úprimne bojím.

Každopádne, už keď som pozeral trailer na Kenobiho aktuálny seriál, mal som pocit, že tam vlastne nič nie je. Áno, nadšenie z nostalgie, McGregor a vlastne aj z toho, že ten projekt vôbec vzniká, bolo veľké. Avšak okrem toho? No a tu máme ten problém. Okrem toho som pri traileroch nevidel (a necítil) vôbec nič. Žiaden zaujímavý záber, moment, alebo aspoň nejaký ten lightsaber duel (svetelný meč sa tam mihne na pár sekúnd). Pred tým mesiacom som ani len netušil, že ten trailer je vlastne bezchybne verný výsledku, ktorý je prázdnejší než duny na Tatooine.

Prvé tri epizódy, čo je rovno polovica seriálu neobsahujú takmer nič. Je tam cestovanie vesmírom, ktoré po vizuálnej stránke pôsobí parádne a beriem ho ako doterajší highlight projektu. Sú tam rôzne planéty, ktorých potenciál by sa dal využiť. Je tam Ewan a na pár sekúnd aj Hayden. Miestami to výborne ťaží z nostalgie a očakávaní. Záver prvej epizódy, kedy si Ben odhrnie róbu a ukáže svoj meč, je lepší než čokoľvek predtým a čokoľvek potom vo všetkých troch dieloch. Bohužiaľ, sekvencia trvá asi tri sekundy.

Okrem toho tam ale sú naozaj kŕčovité dialógy, častokrát mizerná réžia a zástup logických neduhov, pri ktorých si budete ťukať na čelo (prečo potrebuje Obi-Wan zničiť hraničný prechod, keď vo finále uteká pešo?). Ten seriál je definíciou slova hlúpy. Respektíve, aby som to upresnil, Kenobi je prázdna hlúposť, ktorá nie je ani príliš zábavná.

Dumb but fun? No

Som ochotný prijať, že je nejaký film alebo seriál hlúpy, ak je aspoň zábavný. Všetky nápady Petera Jacksona v Hobit trilógii sú hlúpe, detinské a nedávajú logický zmysel, no aspoň nenudia a vždy sa pri nich dočkáte dobrej akcie, slušného humoru a režijných nápadov na rozdávanie.

Rovnako prequel trilógia nepatrí medzi najchytrejšie filmové ságy. Je plná chýb a nedostatkov, no pre mňa osobne je tak neuveriteľne zábavná, že si ju vždy s radosťou užijem. Súboje v nej majú fantastickú réžiu a dych berúcu choreografiu, akčné sekvencie disponujú zmyslom pre detail a vlastne ani jednému z tých troch filmov nechýba tak podstatná filmová epika.

Obi-Wan Kenobi - prvé dojmy - Darth Vader
Zdroj: ign.com

Definícia anti-zábavy

Prečo to všetko píšem? Pretože tie filmy sú presným príkladom toho, čo Kenobi nemá. Jednak si síce myslím, že takýto príbeh má potenciál byť výborne napísanou psychologickou cestou zlomeného rytiera Jedi, no na druhej strane nesmiem zabúdať, že (ako pravil otec Lucas) Star Wars je najmä pre deti. Ak už sa ale tvorcovia vydali touto „brainwash“ cestou, prečo to aspoň nie je zábavné?

Ja vám pokojne napíšem prečo. Pochopiteľne, odhliadnuc od toho, že to pôsobí ako prvý draft scenára a sú v tom vnútorné chyby základnej logiky a súčasne to nezriedka kašle na lore samotných epizód. Scenár ale doslova zabraňuje vzniknutiu akýchkoľvek zábavných scén a z Kenobiho robí postavu, ktorá vlastne nič nechce robiť a to ani v situáciách, kedy by bolo naozaj rozumné konať.

K tomu sa postupne pridávajú naozaj iritujúce postavy. Mladá Leia (Vivien Lyra Blair) má charizmu ale tvorcovia ju neraz nechávajú hovoriť tak trápne odpornosti, až ma to mrzí, pretože pri lepších dialógoch by som si jej prítomnosť vedel užiť. Nehovoriac o tom, že v príbehu z nej je profesionálny bežec, ktorý utečie trénovaným zabijakom aj samotnému Kenobimu. A naozaj čakám, že štvrtá epizóda začne tak, že bude utekať pred jednou z najväčších hereckých pohrôm Star Wars ako takých.

Kritika, nie etnické predsudky

Kauzu s Moses Ingram (herečka stvárňujúca Revu) ste pravdepodobne zachytili. Za mňa ide o ideálny prípad situácie, kedy nejakú herečku dáte do úlohy, na ktorú jednoducho nemá potenciál a ak ju náhodou budú fanúšikovia kritizovať (oprávnene), zhodíte to na rasizmus. Pani Ingram som nikdy predtým v žiadnom filme alebo seriáli nevidel, je mi jedno akú farbu pleti má, no svoju úlohu nezvláda, je napísaná absolútne diletantským spôsobom a jej herecké prevedenie tlačí na pílu takým spôsobom, až je to smiešne.

A ak ju teraz kritizujem, znamená to, že je to kvôli jej pleti? Nie, neznamená. Veď práve jej postava je zďaleka najhoršie uchopená a nedokážem si predstaviť, ako mohla prejsť castingom. Taktiež, prehlásenie Ingram, že Star Wars nie je dostatočne diverzné a chýbajú v ňom ľudia tmavej pleti je nezmyselné. Rád by som jej totiž pripomenul osoby ako Samuel L. Jackson, Oscar Isaac, John Boyega alebo Rosario Dawson – čo je herečka a herci, ktorí sa objavili v tomto univerze, mali kvalitné postavy a vďaka svojmu talentu boli na úplne inom poste ako Moses Ingram, ktorej odprezentovaný takt je nepríjemnou tragédiou Kenobiho.

A na záver by som sa rád opýtal. Kritizoval niekto zmienených hercov a ich postavy kvôli tomu, že ide o ľudí s odlišnou farbou pleti? Nie. Dôvod? Pretože boli lepšie napísané, lepšie zahrané a nedostali sa k svojej úlohe iba na základe súčasnej politickej korektnosti panujúce v najväčších filmových (a už aj herných) štúdiách.

Obi-Wan - Ben
Zdroj: cinemablend.com

I have a bad feeling about this

Čaká nás ešte druhá polovica seriálu, no zatiaľ sa obávam, že moje prvé dojmy z projektu Obi-Wan Kenobi zostanú identické i v samotnom závere. Celú réžiu má totiž na starosti Deborah Chow, ktorá dokázala, že nemá talent na akciu a väčšinou ani nedokáže vykúzliť zaujímavý záber (česť výnimkám). A to je v miliardovom filmovom univerze naozaj problém.

Prítomní scenáristi mi ukázali, že logika im nič nehovorí a, nanešťastie, nemajú ani veľkú lásku k udalostiam, ktoré sa stali po príbehu seriálu a nezriedka prichádzajú so situáciami, ktoré nedávajú z hľadiska univerza zmysel. A aby toho nebolo málo, keď dôjde k onomu stretu (viete koho), dostáva sa nám iba sterility a absolútne nevyužitému potenciálu azda najikonickejšieho bojového dua. A keď vás réžiou, kamerou aj choreografiou porazí film, ktorý čochvíľa oslávi dvadsať rokov, niekde je proste problém.

Aktuálne je to na veľmi slabých 5/10 a aj to najmä vďaka tomu, že som mohol vidieť Ewana a Haydena (áno, všetka nostalgia zo mňa ešte nevyprchala). Inak by som pokojne išiel ešte o dva body nižšie. Bojím sa čo prinesie zajtrajšok a štvrtá epizóda a ešte väčšmi sa bojím druhej polovice seriálu. Nech nás sila sprevádza!

Ako vidíte seriál vy? Myslíte, že dôjde k náprave a záver nás nadchne, prípadne ste stratili vieru v silu? Alebo ste spokojní? Pokojne sa podeľte o vaše dojmy prostredníctvom dostupných komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. 1. s Third sister problem nemam, ak mala nejake prehlasenia ako herecka mimo serial, tak to je smutne. Inak si ju videl v Queens gambit, nevrav, ze si nevidel QG :)
    2. Obiwan je zatial urcite o triedu lepsi ako Mandalorian/BobaF, problem je, ze z 3 epizod nieje mozne vyvodit zaver ako o inom seriale z 2 sezon
    3. mala Leia je zle napisana, tie mudre reci su ako by mala 2x IQ ako Sheldon :) Herecka ale hra vyborne, a nieze na svoj vek.. hra vyborne.
    4. najvacsi pruser serialu, ktory som sa dozvedel dnes, je 6 epizod, akoze WTF?????

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -