Čo bolo vo filme Prvý človek skutočné, čo nie a čo mal znamenať koniec filmu?

Nenechajte si ujsť

Filip Scherhaufer
Filip Scherhaufer
They've done studies you know... 60% of the time, it works every time.

Čo bolo vo filme Prvý človek skutočné a čo nie?

Damien Chazelle nám už dávnejšie dokázal, že na jeho filmy by sme si mali dávať pozor. S jeho najnovším prídavkom o živote Neilla Armstronga nám to teda dokázal znova. Opäť ukázal, že robí absolútne bravúrne filmy a ešte bravúrnejšie konce. Poďme sa teda pozrieť na to, ako moc bol Prvý človek urobený podľa skutočnosti a čo nám chcel vlastne Chazelle týmto filmom povedať. Samozrejme vás prosím, ak ste tento film ešte nevideli, rozhodne nečítajte nasledujúce riadky. K článku sa vráťte až po pozretí filmu, keďže sa v ňom budú nachádzať SPOILERY a to vrátane konca (a nie, nemyslíme tým to, že priletia na Mesiac). Ak iba váhate či na film zájsť, prečítajte si našu bez-spoilerovú recenziu.

Ako moc film nasledoval skutočné udalosti?

Ako som už určite vyššie naznačil, Chazelle nám nepriniesol klasický životopisný film. Avšak samozrejme, zo skutočných udalostí sa vychádzať muselo. Film je natočený podľa knihy First Man: The Life of Neil Armstrong a presne ako tá, aj film sa zameriava na všetky udalosti z Neilovho pohľadu. Nebolo v nej teda ukázané úplne všetko, čo predchádzalo príprave štartu Apolla 11, ale len to, čo konkrétne zasiahlo Armstrongov život. Konkrétne išlo o obdobie ôsmich rokov. Všetky ukázané veci však vraj boli takmer úplne presné a veľký podiel si na tom môže zobrať NASA, ktorá im poskytla mnoho informácií a detailov.

Jednu z najkontroverznejších vecí sa však tvorcovia rozhodli neukázať a tou bolo zasadenie Americkej vlajky na povrch Mesiaca. V USA momentálne o tomto úkone prebieha na sociálnych sieťach veľká hádka, avšak my musíme dať za pravdu tvorcom a súhlasiť, že tento moment nemal byť vo filme. Síce je zasadenie vlajky veľkým symbolom Amerického víťazstva, pre Neila Armstronga tento moment nebol ten najväčší.

Na udalosti tohto filmu sa nepozeráte, prežívate ich
Zdroj: studiodaily.com

Armstrong a Karen

Film totiž nie je len ukážkou toho, čo Armstrong urobil, ale čo ho poháňalo k tomu, aby to urobil. Jeho silou, ktorá ho poháňala sa teda stala jeho dcérka Karen, ktorá umrela keď mala dva roky, kvôli nádoru na mozgu. Počas celého filmu môžeme vidieť Armstronga, ako si na ňu v rôznych momentoch spomína a akú veľkú rolu hrala v jeho živote. Veľký moment však prichádza až na Mesiaci.

V jednej chvíli sa Armstrong oddiali od Buzza Aldrina a iba ho vidíme, ako stojí sám pri kráteri. Vidíme, ako v ruke drží náramok jeho dcérky, ktorý si zobral v deň jej pohrebu a hodí ho do krátera. Išlo o najsilnejší moment celého filmu, ktorý má mnoho významov a vysvetľuje naozaj veľa o Armstrongovej osobnosti. Išlo však o reálny alebo vymyslený moment?

first man
Zdroj: chicagotribune.com

Čo naozaj Armstrong na Mesiaci urobil?

Ide vraj o nepotvrdenú pravdu. Tvorcovia sa aj napriek nepotvrdeným informáciám rozhodli tento moment do filmu napísať, keďže je viac než možné, že sa niečo podobné stalo. Je potvrdené, že na ceste mal pri sebe zopár vecí jej dcérky a aj to, že v istú chvíľu sa rozhodol sám ísť k jednému z kráterov, kde bol pár minút len sám. Čo tam ale robil sme sa nikdy oficiálne nedozvedeli a Armstrong odmietal tento moment nejako komentovať. Prečo to teda tvorcovia ukázali?

Vraj to bolo kvôli samotnému rozhodnutiu Jamesa R. Hansena, autora predlohy, ktorý sa s Armstrongom a jeho ženou neustále rozprával, a ktorého študoval naozaj dlhú dobu. Práve on totiž tomuto verí a scenáristi si povedali, že ak tomu uveril človek, ktorý sa ním tak dlho zaobstarával, musí to byť pravda. Navyše ide o krásne ukončenie Armstrongovej postavy a jeho dcéry, čo sa jednoducho v jeho živote muselo stať. Aj režisér dokonca tvrdí, že sa rozprávali s ľuďmi, ktorí boli Neilovi najbližší a všetci veria, že sa niečo podobné na Mesiaci stalo.

Udalosti prežívate spolu s hlavným hrdinom
Zdroj: ign.com

Karanténa a titulky na konci filmu, ktoré tam neboli

Samotný koniec filmu sa však neodohráva na Mesiaci ale v karanténe. Nemá žiaden dialóg, iba Neila a Janet ako sa na seba pozerajú. Táto scéna ukazuje prvé reálne spojenie medzi Janet a Neilom po tom, ako bol najďalej ako hocijaký iný človek na Zemi. Avšak opäť to má dva významy. Armstrong mal od nej ďaleko nie len tým, že bol na Mesiaci, ale aj celkovo v ich vzťahu. Na konci filmu teda majú k sebe konečne blízko a môže za to aj Neilove reálne rozlúčenie s jeho dcérkou. Tento moment navyše presadila samotná Janet Armstrong, ktorá chcela, aby film končil pozitívne a s veľkou nádejou, keďže aj napriek ich rozchodu o 20 rokov neskôr, stále sa vraj mali veľmi radi a dlho sa snažili, aby to medzi nimi fungovalo.

First Man je teda zaujímavý ešte aj tým, že narozdiel od ostatných filmov podľa skutočných udalostí, nemá na konci titulky s informáciami o tom, čo sa s postavami dialo neskôr. Misie Apollo boli zrušené v roku 1972 a celkovo sa na Mesiaci doteraz postavilo iba 12 ľudí. Armstrong zomrel v roku 2012 kvôli problémom so srdcom a Janet zomrela začiatkom tohto roka. Film momentálne spolu so štábom a hercami propagujú synovia Neila Armstronga, ktorí sa taktiež podieľali na jeho výrobe. Na záver ešte prikladáme zaujímavé video, ktoré ukazuje, ako sa natáčali scény na Mesiaci.

Čo hovoríte na film First Man? Ste radi, že sa tvorcovia rozhodli ukázať Armstronga ako človeka a nie ako hrdinu? Veríte tomu, že bola cesta na Mesiac jeho rozlúčením so zomretou dcérkou? Napíšte nám do komentárov.

Zdroj: collider.com; screenrant.com; screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -