Aký bol vôbec prvý film a seriál z dielne streamovacej služby Netflix?

Nenechajte si ujsť

Amidamaru, do meče! Legendárne anime Kráľ šamanov sa po 18 rokoch vracia na obrazovky

Nový Kráľ šamanov odhaľuje ukážku Ako sme vás informovali ešte počas júna, legendárne anime Kráľ šamanov chystá návrat na obrazovky. Príbeh spočiatku vznikol ako manga séria autora Hiroyuki...

AKTUÁLNE: Sony oficiálne odhalilo cenu a dátum vydania konzoly PlayStation 5

PlayStation 5 Showcase Microsoft vyložil všetky karty na stôl, takže bolo jednoznačné, že spoločnosť Sony musí skôr či neskôr dorovnať. Nová generácia konzol Xbox vyjde...

Apple Event 2020: Apple Watch Series 6, iPad Air, služba Apple One a veľa iných skvelých noviniek

Včera nám Apple odhalil zoznam nadchádzajúcich produktov a služieb, ktoré už čoskoro zavítajú na trh. Hodinový Apple Event 2020 zahŕňal naozaj bohatý program, ktorý...

Väčšia hrozba pre Avengerov ako Thanos prichádza. Marvel obsadil záporáka Kang the Conqueror

Jonathan Majors sa pripája do MCU Jonathan Majors, herec, ktorý hrá hlavnú úlohu v seriáli Lovecraft Country na HBO, sa aktuálne pripája do MCU. Do...
Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

Netflix a jeho ambiciózny začiatok

Svet filmovej zábavy sa mení každým dňom. Streamovacie služby ponúkli ľuďom vychutnať si svoje obľúbené filmy a seriály v pohodlí domova. Kultúra kín sa bude pravdepodobne postupne strácať a čoskoro v nich uvidíme iba tie najväčšie filmy. Menšie projekty sa totižto uberajú čoraz viac na platformy ako Netflix, Amazon Prime alebo HBO NOW.

Je to začiatok novej éry pozerania filmov a seriálov? Veľa významných režisérov by vám odpovedalo, že áno. Na streamovacích službách vidíme čoraz viac a viac ambicióznych a originálnych diel, ktoré by sa už v dnešnej dobe do kín nedostali. Ako teda tento fenomén začal?

Netflix Logo
Zdroj: idownloadblog.com

Netflix bol prvou streamovacou službou, ktorá ľuďom ukázala, že televízna produkcia môže byť niečim viac. Veľa divákov má voči televízii predsudky. A sú oprávnené. Televízne filmy a seriály neboli väčšinou veľmi kvalitné (česť výnimkám). Boli lacné a natočené za čo najrýchlejšiu dobu. Dnes to už samozrejme vyzerá inak.

Netflix dal svojimi prvými produkciami jasne najavo, že sa pôjde opačným smerom. Prvé dva projekty boli veľmi ambiciózne a doteraz ostávajú ako jedny z najlepších, aké kedy vyprodukoval. Pri prvom filme mainstreamovej služby akou je Netflix, by ste čakali niečo prístupné a bezpečné. Avšak Netflix svojou ambíciou a odvahou prekvapil.

Film – Beasts of No Nation

Beasts of No Nation je vojenská dráma režírovaná Carym Jojim Fukunagom. Toho poznáme ako tvorcu seriálu True Detective. Film bol na Netflixe odvysielaný 16. októbra v roku 2015 a dodnes sa jedná o jeden z najlepších filmov, aké mohli diváci na tejto streamovacej službe vidieť.

Príbeh je situovaný v západoafrickom území, na ktorom zúri vojna. Po páde vlády sa po krajine šíri skupina rebelov, ktorí s tamojšími, vystrašenými obyvateľmi nemajú zľutovanie. Medzi nimi je aj osemročný Agu, ktorý sa dostane do ich zajatia. Pod vedením ich veliteľa je nútený v jeho útlom veku podstúpiť tréning a stať sa detským vojakom.

Beasts of No Nation film
Zdroj: imdb.com

Beasts of No Nation je veľmi drsným filmom, ktorý sa vám dostane pod kožu. Peklo vojny sledujeme očami osemročného chlapca, ktorý je v nej nútený participovať. Vo filme vidíme veľmi autenticky podaný úpadok ľudskej rasy. Keďže sa natáčalo v Afrike, všetko je hmatateľné, ako pri tých najlepších vojenských filmoch.

Akčné scény sú podané bez pátosu, zvýrazňujú hlavne horory a nezmyselnosť vojny. Vo filme hrajú prevažne neznámi herci, čo pridáva na vernosti príbehu. Avšak jednu z hlavných postáv, veliteľa rebelov a detských vojakov hrá výborný Idris Elba. Je to veľmi nedocenený herecký výkon, ktorý je pravdepodobne jeho najlepší v kariére.

Seriál – House of Cards

House of Cards je seriálová dráma vytvorená Beauom Willimonom. Seriál bol odvysielaný 1. februára v roku 2013. Medzi režisérov konkrétnych epizód patria aj renomovaní tvorcovia ako David Fincher a Joel Schumacher. Tí spolu s ostatnými dodali tomuto seriálu profesionálny filmový vizuál a atmosféru.

Po tom, ako je Francis Underwood (Kevin Spacey) zradený svojou vlastnou vládou, sa rozhodne opätovať úder. Avšak nie násilnou, ale veľmi sofistikovanou cestou. Inteligentný, metodický a zlomyseľný Francis sa spolu so svojou manipulatívnou manželkou Clair (Robin Wright) vrhajú do vojny s celým Washingtonom. Ich cieľ je jasný – pomsta a moc.

House of Cards
Zdroj: amazon.com

Už po prvej epizóde v réžii majstra Finchera vidíme, že sa nejedná o žiadny lacný seriál, ale veľmi kvalitnú seriálovú drámu. Výborne napísanú a zrežírovanú na čele s Kevinom Spacey, ktorému táto rola neuveriteľne sadla.

House of Cards má 6 sérií, ktoré si prevažne udržali svoju kvalitu. Avšak kvôli svetovo známym obvineniam proti Spaceymu sa produkcia poslednej série skomplikovala. Musela byť prepísaná a Spaceyho Francis Underwood bol z nej úplne vystrihnutý. Tvorcovia tak pracovali s čím mohli a výsledok je kontroverzný. No aj napriek tejto nepríjemnosti stojí tento seriál určite za pozretie.

Aký je váš obľúbený film alebo seriál z produkcie Netflixu? Myslíte si, že sú streamovacie služby budúcnosťou pre audiovizuálnu tvorbu?

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Komédia MATKY predstavuje trailer a plagát. Do kín príde už v novembri

Komédia MATKY predstavuje trailer a plagát Tvorcom novej komédie Matky sa podarilo v rekordne krátkom čase zostrihať materiál natočený v lete a tak už v novembri si diváci...

Hotel Transylvánia 4, Krúdovci 2 a Baby šéf 2. Pokračovania obľúbených animákov prichádzajú

Pokračovania obľúbených animákov Naše obľúbené animované filmy sú späť. A tou najlepšou správou je, že si všetky stihneme pozrieť ešte tento a budúci rok. Presnejšie...

Prvé progaming podujatie na Slovensku prichádza – Orange Majstrovstvá Slovenskej republiky v elektronických športoch 2020!

Už túto jeseň sa začína nová éra herných turnajov na Slovensku. Vďaka podujatiu Orange Majstrovstvá Slovenskej republiky v elektronických športoch sa ešport v našej...

Tri ďalšie herné pecky zadarmo. Medzi nimi aj Watch Dogs 2 s veľkým otvoreným svetom

Vývojár videohier Epic Games plní svoj sľub a každý týždeň ponúka svojim užívateľom hry úplne zadarmo. Práve týmto spôsobom si digitálny obchod Epic Games...

Pozrite si prvé fotografie z anime Blade Runner: Black Lotus. Seriál rozšíri obľúbený sci-fi svet

Prvé fotografie z Blade Runner: Black Lotus Zaujíma vás, čo sa dialo medzi filmami Blade Runner a Blade Runner 2049? Časť z tejto 30-ročnej príbehovej...