Aký bol vôbec prvý film a seriál z dielne streamovacej služby Netflix?

Nenechajte si ujsť

Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

Netflix a jeho ambiciózny začiatok

Svet filmovej zábavy sa mení každým dňom. Streamovacie služby ponúkli ľuďom vychutnať si svoje obľúbené filmy a seriály v pohodlí domova. Kultúra kín sa bude pravdepodobne postupne strácať a čoskoro v nich uvidíme iba tie najväčšie filmy. Menšie projekty sa totižto uberajú čoraz viac na platformy ako Netflix, Amazon Prime alebo HBO NOW.

Je to začiatok novej éry pozerania filmov a seriálov? Veľa významných režisérov by vám odpovedalo, že áno. Na streamovacích službách vidíme čoraz viac a viac ambicióznych a originálnych diel, ktoré by sa už v dnešnej dobe do kín nedostali. Ako teda tento fenomén začal?

Netflix Logo
Zdroj: idownloadblog.com

Netflix bol prvou streamovacou službou, ktorá ľuďom ukázala, že televízna produkcia môže byť niečim viac. Veľa divákov má voči televízii predsudky. A sú oprávnené. Televízne filmy a seriály neboli väčšinou veľmi kvalitné (česť výnimkám). Boli lacné a natočené za čo najrýchlejšiu dobu. Dnes to už samozrejme vyzerá inak.

Netflix dal svojimi prvými produkciami jasne najavo, že sa pôjde opačným smerom. Prvé dva projekty boli veľmi ambiciózne a doteraz ostávajú ako jedny z najlepších, aké kedy vyprodukoval. Pri prvom filme mainstreamovej služby akou je Netflix, by ste čakali niečo prístupné a bezpečné. Avšak Netflix svojou ambíciou a odvahou prekvapil.

Film – Beasts of No Nation

Beasts of No Nation je vojenská dráma režírovaná Carym Jojim Fukunagom. Toho poznáme ako tvorcu seriálu True Detective. Film bol na Netflixe odvysielaný 16. októbra v roku 2015 a dodnes sa jedná o jeden z najlepších filmov, aké mohli diváci na tejto streamovacej službe vidieť.

Príbeh je situovaný v západoafrickom území, na ktorom zúri vojna. Po páde vlády sa po krajine šíri skupina rebelov, ktorí s tamojšími, vystrašenými obyvateľmi nemajú zľutovanie. Medzi nimi je aj osemročný Agu, ktorý sa dostane do ich zajatia. Pod vedením ich veliteľa je nútený v jeho útlom veku podstúpiť tréning a stať sa detským vojakom.

Beasts of No Nation film
Zdroj: imdb.com

Beasts of No Nation je veľmi drsným filmom, ktorý sa vám dostane pod kožu. Peklo vojny sledujeme očami osemročného chlapca, ktorý je v nej nútený participovať. Vo filme vidíme veľmi autenticky podaný úpadok ľudskej rasy. Keďže sa natáčalo v Afrike, všetko je hmatateľné, ako pri tých najlepších vojenských filmoch.

Akčné scény sú podané bez pátosu, zvýrazňujú hlavne horory a nezmyselnosť vojny. Vo filme hrajú prevažne neznámi herci, čo pridáva na vernosti príbehu. Avšak jednu z hlavných postáv, veliteľa rebelov a detských vojakov hrá výborný Idris Elba. Je to veľmi nedocenený herecký výkon, ktorý je pravdepodobne jeho najlepší v kariére.

Seriál – House of Cards

House of Cards je seriálová dráma vytvorená Beauom Willimonom. Seriál bol odvysielaný 1. februára v roku 2013. Medzi režisérov konkrétnych epizód patria aj renomovaní tvorcovia ako David Fincher a Joel Schumacher. Tí spolu s ostatnými dodali tomuto seriálu profesionálny filmový vizuál a atmosféru.

Po tom, ako je Francis Underwood (Kevin Spacey) zradený svojou vlastnou vládou, sa rozhodne opätovať úder. Avšak nie násilnou, ale veľmi sofistikovanou cestou. Inteligentný, metodický a zlomyseľný Francis sa spolu so svojou manipulatívnou manželkou Clair (Robin Wright) vrhajú do vojny s celým Washingtonom. Ich cieľ je jasný – pomsta a moc.

House of Cards
Zdroj: amazon.com

Už po prvej epizóde v réžii majstra Finchera vidíme, že sa nejedná o žiadny lacný seriál, ale veľmi kvalitnú seriálovú drámu. Výborne napísanú a zrežírovanú na čele s Kevinom Spacey, ktorému táto rola neuveriteľne sadla.

House of Cards má 6 sérií, ktoré si prevažne udržali svoju kvalitu. Avšak kvôli svetovo známym obvineniam proti Spaceymu sa produkcia poslednej série skomplikovala. Musela byť prepísaná a Spaceyho Francis Underwood bol z nej úplne vystrihnutý. Tvorcovia tak pracovali s čím mohli a výsledok je kontroverzný. No aj napriek tejto nepríjemnosti stojí tento seriál určite za pozretie.

Aký je váš obľúbený film alebo seriál z produkcie Netflixu? Myslíte si, že sú streamovacie služby budúcnosťou pre audiovizuálnu tvorbu?

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -