Epický trailer na film Duna predstavuje najlepšie sci-fi posledného desaťročia, ktoré zahanbí aj Star Wars

Nenechajte si ujsť

Film Black Panther 2 mieri do produkcie. Vieme, ktorý herec stvárni jedného zo záporákov

Od smrti herca Chadwicka Bosemana ubehli takmer tri mesiace. 28. augusta nás navždy opustil vo veku 43 rokov po niekoľkoročnom boji s rakovinou hrubého...

AKTUÁLNE: PlayStation 5 už dnes štartuje na Slovensku a v Českej republike

Od dnešného dňa si môžu novú hernú konzolu PlayStation 5 vyskúšať aj herní fanúšikovia zo strednej Európy - čiže aj my, na Slovensku. Po...

Temný trailer k Snyderovej verzii DC filmu Justice League dorazil aj s niekoľkými novými zábermi

Režisér Zack Snyder odhalil ďalší trailer k jeho verzii DC filmu Justice League a vidíme v ňom lepší pohľad na legendárneho záporáka Darkseida a Supermana. MOHLO...

EXKLUZÍVNE: Mads Mikkelsen nám prezradil, na akom projekte by v budúcnosti rád pracoval

Herecký rozsah Madsa Mikkelsena Dánsky herec Mads Mikkelsen poskytol nášmu moderátorovi exkluzívny rozhovor a priestor na otázku mala aj naša redakcia. Prezradil nám, na akom...
Adam Martiš
Volám sa Adam, mám 20 rokov, na vysokej škole študujem masmediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport - celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

“Nesmiem sa báť. Strach je zabijak mysle. Strach je malá smrť, ktorá prináša úplné zničenie. Budem čeliť svojmu strachu. Dovolím mu aby prešiel okolo mňa i cezo mňa. A keď odíde, obrátim vnútorný zrak, aby som videl kam šiel. Tam kam odišiel strach, nezostane nič. Zostanem len ja.”

Tieto slová pozná každý čitateľ knižnej série a čochvíľa ich spozná aj široká verejnosť. Písal sa rok 1965, kedy spisovateľ Frank Herbert vydal prvú časť svojho vedecko-fantastického románu Duna. Dnes séria obsahuje devätnásť kníh, pričom sa táto franšíza stihla rozšíriť aj do iných médií. Krátke príbehy, komiksy, videohry a v neposlednom rade filmy a televízne projekty.

Nepochybne najznámejším pokusom o prenesenie príbehu na plátna kín bol film režiséra Davida Lyncha z roku 1984. Finálny výsledok sa však niesol na vlne kritiky, pričom sa filmár k jeho výtvoru nerád priznáva, svoje meno v niektorých prípadoch dokonca vymazal z titulkov.

Duna
Zdroj: hdqwalls.com

Duna režiséra Denisa Villenevue

Televízne mini-série od stanice Syfy (vtedajšie Sci Fi Channel) sú na tom o niečo lepšie, no vďaka nižšiemu rozpočtu sa nejednalo o nič svetoborné. Príbeh si teda pýtal riadnu filmovú adaptáciu, ktorá by si uctila kvality pôvodnej novely.

Tu prichádza na scénu nesmierne talentovaný režisér Denis Villenevue, ktorý má na konte projekty ako Blade Runner 2049, Prvý kontakt, Sicario alebo Zmiznutie. Jeho meno je zárukou kvality a Duna sa tak ocitla v tých správnych rukách. Villenevue sa v prvom rade snažil vyhnúť tomu, na čom kedysi Lynch zlyhal. Duna je pomerne obsiahle dielo, zložité na adaptáciu, preto sa ju režisér rozhodol rozdeliť na dve časti.

Duna
Zdroj: hdqwalls.com

Počas produkcie sme sa začali dozvedať herecká mená, ktoré dokázal Villenevue pre tento projekt spojiť. Nepreháňame keď povieme, že jeho herecký ansámbel zaručuje najväčší film tohto roka.

Menovite: Timothée Chalamet ako Paul Atreides, Zendaya ako Chani, Rebecca Ferguson ako Lady Jessica, Oscar Isaac ako vojvoda Leto Atreides, Jason Momoa ako Duncan Idaho, Stellan Skarsgård ako barón Vladimir Harkonnen, Dave Bautista ako Glossu Rabban, Javier Bardem ako Stilgar, Josh Brolin ako Gurney Halleck, David Dastmalchian ako Piter De Vries, Stephen Henderson ako Thufir Hawat, Sharon Duncan-Brewster ako Liet-Kynes, Chang Chen ako doktor Wellington Yueh a ďalší.

Duna
Zdroj: hdqwalls.com

Komplexný sci-fi príbeh

Šokujúcou správou bolo zapojenie hudobného skladateľa Hansa Zimmera, ktorý skomponoval soundtrack. Ako dvorný skladateľ režiséra Christophera Nolana sa teda tentokrát nepostaral o jeho najnovší film Tenet. Spojením všetkých týchto faktorov bolo viacmenej isté, že Duna bude najepickejším sci-fi posledného desaťročia.

Predsa len, zdrojovým materiálom sa inšpirovali aj série ako Star Wars alebo Game of Thrones. Vedzte, že by bez jej vplyvu možno ani nikdy nikdy nevznikli. To, čo Pán prsteňov predstavuje vo svete fantasy, znamená Duna pre vedecko-fantastickú literatúru. Teraz vám priblížime jej príbeh, drsný svet a témy filozofie, ekológie a náboženstva.

Duna
Zdroj: hdqwalls.com

Príbeh pôvodnej novely sa odohráva v ďalekej budúcnosti, kedy ľudstvo osídlilo tisícky planét a medzihviezdnu spoločnosť riadi niekoľko vysokopostavených rodov. Ústrednou postavou celého konfliktu je mladý Paul Atreides (Timothée Chalamet), ktorého rodina sa ujala moci a riadenia púštnej planéty Arrakis, prezývanej aj Duna.

Práve Arrakis je jediným miestom, kde možno nájsť vzácne korenie (Melanž), ktoré predlžuje ľuďom život a zároveň ich obdarúva výnimočnými psychickými schopnosťami. Jedná sa o najcennejšiu komoditu v celej galaxii. Na druhej strane konfliktu stojí rod Harkonnenov, ktorí sa chcú zmocniť vlády nad planétou Arrakis a tým ovládnuť obchod s korením. Tu vstupujú do príbehu témy politiky, náboženstva, ekológie, technológie a hlavne ľudské emócie spojené s filozofickými úvahami a intrigami.

trailer na film duna
Zdroj: bloody-disgusting.com

Prvý trailer na film Duna

V apríli tohto roka sa film začal pomaly ale isto odhaľovať. Spočiatku sme dostali niekoľko várok fotografií, ktoré fanúšikov knižnej predlohy veľmi nadchli. Neskôr prišiel krátky teaser, ktorý mal byť premietaný na vybraných projekciách filmu Tenet. Fotografie z neho a o pár dní aj celý teaser nakoniec unikol na internet, takže prvý pohľad máme už za sebou.

Tým dňom D je ale dnešok (9. september), kedy štúdio Warner Bros. sľúbilo vypustenie prvého plnohodnotného traileru. A tak sa aj naozaj stalo. Dámy a páni, vychutnajte si epický trailer na film Duna, ktorý nájdete priložený vyššie. Premiéra tohto veľkolepého príbehu je naplánovaná na 18. december 2020.

Ako sa vám páči prvý trailer na film Duna? O vaše pocity sa nezabudnite podeliť v komentároch a už o pár mesiacov sa uvidíme v kine!

Zdroj: en.wikipedia.org

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Fyzické kópie hry Cyberpunk 2077 sa dostali do obehu, dávajte si pozor na spoilery

Máme pre vás jednu dobrú a jednu zlú správu. Ktorú chcete počuť ako prvú? Nuž, začnime tou dobrou. Fyzické kópie hry Cyberpunk 2077 sa...

Toy Story oslavuje už 25 rokov! Tvorcovia vyzvali fanúšikov k oslavám, tí dlho neváhali

Toy Story oslavuje 25 rokov Toy Story oslavuje a spolu s ním aj jeho fanúšikovia svoje 25. výročie. Znie to síce skutočne neuveriteľne, ale je...

Iman Vellani ako Kamala Khan na najnovších snímkach z natáčania MCU seriálu Ms. Marvel

Nová sada fotografií z natáčania Ms. Marvel nám predstavila prvý pohľad na Iman Vellani ako komiksová Kamala Khan. MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ Captain Marvel 2 bude menším...

Piaty film z franšízy Predátora bude pochádzať z dielne režiséra hororu Ulica Cloverfield 10

Štúdio 20th Century Studios prichádza s prekvapujúcou novinkou, ktorá zahŕňa nový film Predátor od režiséra Dana Trachtenberga. MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ Trpký návrat vesmírneho lovca |...

Čínsky trailer k filmu Monster Hunter dorazil a s ním aj nový potešujúci dátum vydania

Dátum uvedenia nadchádzajúceho filmu Monster Hunter bol opätovne preložený a najnovší trailer pre čínske publikum na seba láka s niekoľkými novými zábermi. Filmovú adaptáciu videoherného...