Pripravte sa na novú éru. Nová konzola PlayStation 5 Pro sa stáva realitou

Nenechajte si ujsť

PS5 Pro je realitou. Ponúkne brutálny výkon

Japonský výrobca Sony je pripravený oživiť aktuálnu konzolovú generáciu a už tento rok plánuje predstaviť novú výkonnejšiu verziu PlayStation 5. Tá podľa očakávaní ponesie názov PS5 Pro a aj keď spoločnosť zatiaľ príchod herného zariadenia oficiálne nepotvrdila, ide prakticky o formalitu. Portál Verge informuje, že herní vývojári už konzolu dostávajú, aby na ňu optimalizovali hry do konca tohto leta.

Verge je tak ďalším z radu zdrojov, ktoré príchod výkonnejšej verzie PlayStation 5 potvrdzujú. Portál má k dispozícii aj oficiálnu špecifikáciu novej konzoly, ktorá sa zhoduje s nedávno uniknutými informáciami od YouTubera Moore’s Law is Dead.

Lepšia vo všetkých smeroch

Nová konzola vzniká pod kódovým názvom Trinity a ponúkne výrazné zvýšenie grafického výkonu, ako i o niečo rýchlejší procesor. V oblasti grafiky PS5 Pro ponúkne približne o 45 % vyšší výkon, v prípade procesora neoficiálna špecifikácia hovorí o približne 10 % zrýchlení.

PlayStation 5
Sony

Hry na novú konzolu budú označené ako „PS5 Pro Enhanced“ a od titulov pre základnú PS5 sa budú líšiť vo viacerých oblastiach. Hovoriť môžeme predovšetkým o lepšej úrovni ray-tracingu, vyšších detailoch, vyššom rozlíšení alebo tiež snímkovaní.

Vývojári budú pre PS5 Pro optimalizovať aj staršie herné tituly, certifikáciu prvej vlny Sony očakáva do konca augusta tohto roka. Termín zároveň potvrdzuje aj očakávané vydanie novej konzoly v druhej polovici roka, pravdepodobne počas novembra, aby sa stihli vianočné sviatky. Očakáva sa tiež, že v prvej vlne hier vylepšených pre PS5 Pro budú predovšetkým exkluzívne tituly PlayStation.

Predbežná špecifikácia PS5 vs. PS5 Pro:

PlayStation 5 Pro PlayStation 5
CPU 8-jadrový/16-vláknový Zen 2  (3,5GHz alebo 3,85GHz) 8-jadrový/16-vláknový Zen 2 (3,5GhHz)
GPU 60CUs RDNA 3 36CUs RDNA 2
Výkon grafiky 33,5TFLOP – 2,16GHz 10,27TFLOP – 2,23GHz
Pamäť 16GB – rýchlosť 18Gbps 16GB – rýchlosť 14Gbps
Pamäť vyhradená pre hry 13,7GB 12,5GB
Priepustnosť pamäte 256-bit/576GB/s 256-bit/448GB/s

PS5 Pro má ďalej ponúknuť o štvrtinu rýchlejšiu pamäť a výkonnejší systém na spracovanie zvuku. Výmena grafickej karty za upravenú AMD Radeon RX 7800 XT bude znamenať až 3 či 4-krát efektívnejšie spracovanie ray tracingu. CPU sa meniť nemá, no Sony predstaví novú funkciu, vďaka ktorej sa maximálny boost frekvencie procesora navýši na 3,85 GHz, teda o 10 % viac ako pri PS5.

Najväčšou neznámou v prípade PS5 Pro zostáva cena, ktorá zatiaľ nebola stanovená. Predpokladá sa, že by sa mohla pohybovať približne 100 až 150 eur nad cenou základnej PS5. Vo výsledku by teda mohla predstavovať okolo 650 až 700 eur.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -