Čaro psychologických filmov, ktoré dokážu oklamať myseľ a zmanipulovať ľudské vnímanie

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

Psychologické filmy

Zaťažovať svoju myseľ psychologickými filmami nelahodí každému, no aj tak sa za posledné roky vyšplhali naozaj vysoko. Verejnosť si tento „žáner“ obľúbila a vďaka tomu sa vo svete kinematografie objavuje poriadna nádielka psychológie. S nulovou kvalitou, bohužiaľ. Vždy sa však nájdu výnimky, ktoré otrasú našimi základmi. Zmanipulujú našu myseľ a viac ako hodinu nás držia na vysokej mozgovej hladine. Predsa len, rozlúštiť niektoré dejové línie filmov nie je jednoduché a pochopiť ich význam núti človeka premýšľať. Aj preto by som ti rád opísal psychologické filmy svojimi slovami a uvidíme, či sa nad tým článkom na konci zamyslíš a nájdeš to spomínané čaro.

Zdroj: broadly.vice.com

20. storočie, ktorým sa to celé začalo

A rovno sa presuniem do jeho druhej polovice, kedy sme si mohli vychutnať tie najlepšie psychologické filmy všetkých čias. V tom čase ľudia zistili, že nie každý jeden výtvor bude predvídateľný ako väčšina dnešných filmov…

Uhádneš film, na ktorý myslím?

Smrteľné hriechy nebudú nikdy odpustené. Energia je naozaj temná a miestami nám nedovolí dýchať. Dvaja detektívi sa snažia vyriešiť prípad, v ktorom musia riešiť jednu hádanku za druhou. Emócia by sa dala krájať a na jej konci čaká nemalé prekvapenie. Mier prichádza v momente, kedy na scénu prichádza smrť nevinného.

Uhádol si? Ak áno, gratulujem. Ak nie, stačí ak si prečítaš začiatočné písmená každej vety v odstavci vyššie. Nájdeš tam názov filmu, ktorý vznikol pod velením režiséra Davida Finchera. Práve ten nám na konci minulého storočia priniesol tri psychologické kúsky – Sedem (1995), Hra (1997) a Klub Bitkárov (1999). Práve prvý menovaný sa nachádza v hádanke, pri ktorej ste museli zapojiť svoje myslenie. Ak to však porovnáme s týmito tromi filmami, Fincher nám ukázal úplne inú tvár filmového sveta.

„Neviem, do akej miery by mali filmy zabávať. Ja som sa vždy zaujímal o filmy, ktoré majú vystrašiť.“

Psychologické filmy david fincher
Psychologické filmy sú jeho domovom; Zdroj: filmdaily.co

Jeho slová hovoria za všetko a strach sa v takýchto filmov stáva prioritou. Drží nás v kúte a pomalým tempom nám odhaľuje stopy, ktoré budeme potrebovať na samotnom vyvrcholení. Cesta do finále je však veľmi tajomná a celé to sprevádza pochmúrna atmosféra. Kamera filmu sa nikam neponáhľa a snaží sa, aby sme chápali každý jeden detail. V takýchto filmov sa stáva aj ten najmenší detail kľúčovým a vnímať to môžeme vďaka nie príliš veľkému počtu strihov, ktoré by sa v psychologickom odvetví nemali vyskytovať. Film nás musí pohltiť a to sa mu podarí len vtedy, ak nám tvorcovia dovolia splynúť s daným príbehom.

Scenáristi to nemajú vôbec jednoduché, ale nájdu sa aj ťažšie kategórie. Zložiť hudbu, ktorá prenikne našimi ušnými bubienkami, môže byť niekedy utrpením. To však určite neplatí o pánovi nižšie, ktorý preniesol svoj hudobný talent do sveta plného psychológie. Skúste posúdiť sami.

Vždy o krok vpred

Myslením sa takýto film dobieha naozaj ťažko. Nedá sa predvídať a takéto tempo si drží do spomínaného finále plného nečakaných zvratov. Tie vždy dokážu vyvolať šok v oku diváka a ten nechápavo krúti hlavou. A presne o tom to celé je. Aby sme sa chytili do pasce, ktorú si pre nás pripravili. Medzi takýchto tvorcov patrili okrem Finchera aj režiséri ako Stanley Kubrick (Osvietenie, Mechanický pomaranč), Martin Scorsese (Taxikár, Prekliaty ostrov) a veľa iných. Spomenúť však musím ešte jedno meno, ktoré určite poznáte.

Génius dnešnej doby

David Fincher bude v mojich očiach navždy „otcom psychologických filmov,“ no za povšimnutie stoji aj iný režisér, ktorý si taktiež zaslúži svoje čestné miesto medzi najlepšími. Christopher Nolan. Ten svoju veľkolepú púť odštartoval na konci 20. storočia filmami Following (1998) a Memento (2000). Brána do nového storočia sa mu otvorila a stal sa jedným z najvplyvnejších režisérov 21. storočia. Každý jeden film z jeho dielne je skutočne precítený a vyskytujú sa v ňom prvky psychológie. Nolanovo myslenie je vskutku neuveriteľné a všetkých jeho desať filmov v sebe skrýva dokonalosť.

Nolanov film Dokonalý trik (2006), ktorý pomotal hlavy miliónom divákov; Zdroj: imdb.com

Československý klenot psychologických filmov

Ak si si myslel, že na našom území nevznikol žiaden napínavý film, mýliš sa. V roku 1968 nám totižto režisér Juraj Herz priniesol niečo výnimočné. Film Spalovač mŕtvol, ktorý vznikol podľa knižnej predlohy Ladislava Fuksa. Táto tragikomédia sa taktiež zaradila medzi psychologické horory a svojou bizarnosťou prekonala všetky hranice. Film bol totižto po dlhú dobu zakázaný a premietať sa nemohol ani v kinách a televízoroch. V hlavnej úlohe sa predstavila legenda československej filmovej scény Rudolf Hrušinský.

Spoznávanie schizofrénie pomocou filmov

Tento pojem sa vo svetovej psychológii stal jednou veľkou neznámou a pochopiť jeho význam nie je vôbec jednoduché. Rozdvojená osobnosť sa radí medzi tie najvážnejšie psychické ochorenia a práve táto zákerná choroba sa stala terčom moderného Hollywoodu. Presnejšie narážam na film Rozpoltený z roku 2016, kedy nám ho svojským štýlom na svet priniesol režisér M. Night Shyamalan. Film sa stal pokračovaním Vyvoleného (2000) a režisér nám v jeho dvoch dielach ukázal obrovský kus talentu a tvrdej práce. Aj vďaka týmto dvom filmom si verejnosť môže okúsiť pocit aké by to bolo, keby sme vo vlastnej hlave nežili sami. Ukončenie tejto trilógie nás čaká 17. januára 2019, kedy sa do kín dostane posledná hádanka s názvom Glass.

Film Rozpoltený a jeho 23 osobností v jednej hlave, ktoré ti nedovolia dýchať; zdroj: imdb

Ten najlepší výber podľa môjho uváženia

Čoskoro sa dostaneme k samotnému záveru a ešte predtým by som rád vypísal tie najlepšie psychologické filmy, ktoré sa hlboko usadili v mojej mysli a ostanú tam pravdepodobne navždy.

NAJLEPŠIE PSYCHOLOGICKÉ FILMY 20. STOROČIA  

  • Sedem (1995), David Fincher
  • Mlčanie Jahniat (1991), Jonathan Deme
  • Requiem za sen (2000), Darren Aronofsky

NAJLEPŠIE PSYCHOLOGICKÉ FILMY 21. STOROČIA 

  • Čierna labuť (2010), Darren Aronofsky
  • Osudový dotyk (2004), Eric Bress a J. Mackye Gruber
  • Unesené (2013), Denis Villeneuve

NAJLEPŠIE PSYCHOLOGICKÉ SERIÁLY

  • Hannibal (2013)
  • Mr. Robot (2015) 
  • Mindhunter (2017)
Mindhunter druhá séria
Zdroj: cosmopolitan.com

Kvalitných filmov nájdeme v tomto žánri naozaj neúrekom. Aj preto som sa snažil vybrať tie najlepšie, o ktoré ste už v živote mohli zakopnúť. Taktiež zhrnúť všetko potrebné, čo by ste mali vedieť. Verím, že si v článku našiel všetko v čo si dúfal a psychologické filmy sa budú aj naďalej rozvíjať. Predsa len, v dnešnej dobe chce každý len zarobiť a kvalita filmov rázne upadá. Kto vie kam sa tento žáner posunie a kde ho uvidíme o pár rokov. Ak aj ty obľubuješ tento žáner, určite nám daj vedieť do komentára. Vaše konkrétne postrehy sú pre nás dôležité a dodávajú kvalitu našim budúcim článkom. Vidíme sa nabudúce.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -