Rozhovor s Radom, ktorého sleduje 450 000 ľudí: Keď si dobrý v tom, čo robíš, AI ťa nemá ako nahradiť

Nenechajte si ujsť

Radoslav „Rad“ Bali otvorene hovorí o tom, ako fungujú platené spolupráce na Instagrame

Rado Rad Bali patrí k najsledovanejším Slovákom na Instagrame. S viac ako 344-tisíc odberateľmi na Instagrame a ďalšími 100-tisíc na TikToku však neoslovuje prioritne Slovákov, pretože celý jeho obsah je anglicky.

Povedal som si, že keď chcem niečo robiť, tak aby to bolo pre každého,“ hovorí. „Na Slovensku sa dá vybudovať aj so slovenčinou, ale v živote nedosiahne také čísla, taký úspech, takých klientov a nebude môcť zasiahnuť taký audience, ako pri angličtine,“ konštatuje otvorene.

Začal nedávno, no už má svetový úspech

Rado sa ostatných influencerov na sociálnych sieťach odlišuje tým, že začal iba relatívne nedávno, ale s veľmi jasným a vopred uceleným konceptom.

Označenie za influencera je na mieste, pretože svojím kontentom ovplyvňuje zákaznícke správanie a inšpiruje dizajnérov, grafikov a fotografov po celom svete. Napriek tomu k svojmu projektu pristupuje veľmi triezvo, s patričnou dávkou pokory, pričom si zachováva veľmi ľudský rozmer.

Ako sa môže chlapec z Martina dostať do dánskej Kodane a vypracovať sa na Head of Design v AI Startupe a zároveň technologickým influencerom, ktorý inkasuje tisíce eur za komerčné videá?

V našom rozhovore Rado Rad Bali odpovedá aj na:

  • ako sa z Martina dostal do Kodane;
  • kedy začal s Instagramom;
  • akú má stratégiu tvorby a čo na ľudí funguje najlepšie;
  • ako fungujú spolupráce na platenom obsahu na Instagrame;
  • koľko si účtuje za komerčný obsah;
  • kde vidí príležitosť na ďalší rast a prečo tvrdí, že Instagram je stále iba hobby.

Rado, považuješ sa za influencera?

Keby sa ma niekto opýta, kto som, tak influencer by bolo asi na poslednom mieste. Ja som v prvom rade dizajnér a človek, ktorý rád tvorí. Momentálne stále pracujem na plný úväzok a obsah tvorím vo voľnom čase.

Posledných šesť rokov som pracoval pre jeden dánsky startup ako head of design/creative director, kde som zodpovedal za všetko od brandu až po UI/UX samotnej apky. Startup sa volal Uizard a vytvorili sme v podstate design tool powered by AI. Začínal som tu ako úplne prvý zamestananec a postupne sa nám podarilo firmu rozrásť až na 55 ludí a len minulý mesiac sme boli odkúpení firmou Miro. Takže momentálne pracujem pre Miro ako Creative Lead a vytváram nový visual language pre ich AI.

Sem tam ešte robím freelancing, keď sa objaví dáky zaujímavý projekt a vo voľnom čase robím kontent na Instagram, TikTok, YouTube.

Radoslav 'Rad' Bali
Radoslav ‚Rad‘ Bali sa vo svojich videách sústreďuje na desk setups

Ako sa Slovák dostane do Kodane a tohto prostredia?

Pochádzam z Martina a keď som mal 11 rokov, presťahovali sme sa do takej malej dedinky Brodské kúsok od Kútov a českých hraníc. Potom som začal študovať grafiku na SOŠ Polygrafickej v Bratislave a odtiaľ som išiel na výšku do Kodane, keď som mal 19 rokov. Ja som už počas strednej školy pracoval s grafikou, snažil sa nájsť si klientov a získať čo najviac praxe.

Vysokú školu som síce nedokončil, ale stále pracujem v oblasti a v živote som nemal problém si nájsť prácu. Firmy sa pozerajú hlavne na portfólio, skúsenosti a či vieš preukázať, že vieš, robíš. Nikto sa ma nikdy nepýtal na titul.

Na strednej škole som sa naučil úplne základy a potom sa vzdelával prevažne sám alebo počas rôznych internshipov. Ja som takzvaný jack of all trades, pretože som nikdy nechcel byť zameraný len na jednu vec… preto som sa počas svojej kariéry učil, ako sa robí branding, webdesign, ui ux design, motion design a ďalšie. Aby som mohol tieto znalosti kombinovať dokopy. Keď si veľmi dobrý vo viacerých veciach, dáva ti to podľa mňa viac slobody a možností sa uplatniť na trhu.

Je Dánsko pre freelancerov a kreatívcov lepšie ako Slovensko?

Ak niekto zvažuje vyskúšať zahraničie, tak to určite odporúčam. Človek spozná nových ľudí, kultúru a národnosti. Aj v Bratislave už nájdete pestrosť, ale určite nie takú, ako napríklad v Kodani, Amsterdame alebo iných väčších mestách vo svete.

V Dánsku žijem už deväť rokov a mám pocit, že ľudia sú tu ochotnejší platiť za služby. Mal som pocit, že na Slovensku ľudia mali problém platiť za niečo, čo nevedia chytiť. Už je to trošku lepšie teraz, ale 10 rokov dozadu som to tak aspoň ja takto vnímal. Taktiež startupová scéna tu je omnoho väčšia ako na Slovensku, takže keď si dobrý, vieš si nájsť robotu celkom ľahko.

Dosť mi tvoja tvorba pripomína Oliura Rahmana, ktorého sledujem prakticky od začiatku a dnes patrí k popredným figúram vo svojej oblasti. Poznáš ho a nachádzaš medzi vami nejakú linku?

Oliura registrujem, sledujem ho dlhé roky. Určite bol jednou z mojich prvotných inšpirácií a máme aj veľmi podobný background. Ja som začal robiť kontent asi pred dva a pol rokom, ale už dlhšiu dobu som sa nato pripravoval. Ja som taký, že keď niečo robím, tak to musí byť esteticky nádherné.

Preto mi aj dlho trvalo, kým som sa konečne dokopal k robeniu kontentu, lebo som mal určitú víziu, ako to ma celé vyzerať. Moje prvé video mi trvalo asi dva týždne, bol to taký productivity desk setup. Všetko som pretáčal, prerábal, robil som veľa rešeršu, ako strihať, robiť s kamerou a tak.

Začal si hneď s videami?

Najprv som robil hlavne YouTube videá, tak raz za mesiac, ale nič nerástlo. Vtedy som si povedal, že skúsim sám seba challengovať, spravím 30 reelsov za 30 dní. Že či sa niektoré podarí. V tomto čase som mal na Instagrame asi 1500 followerov; bol to účet, ktorý som založil ešte v roku 2010 a moc som tam nepridával. Tak som začal tento 30-dňový challenge a začalo to postupne pomaličky rásť. Ale úplne minimálne, že dvaja-traja ľudia denne.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -