6-minútové standing ovation a hodnotenia lepšie ako Duna. Furiosa vyráža dych prvými reakcami

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Veľkolepé reakcie na film Furiosa z Cannes

Aktualizácia 16.05.: Deväť rokov po tom, čo George Miller zozbieral úspechy filmom Mad Max: Zbesilá cesta, bol opäť hlavný predmetom záujmu festivalu v Cannes. Stredajšia noc prestížnej udalosti patrila jeho prequelu a od kritikov a vybraných divákov prichádzajú reakcie na film Furiosa. Recenzentov film absolútne odpálil a udeľujú najvyššie skóre.

Portál Screen Daily hovorí, že snímka v nekompromisnom tempe pritlačila pedál až na podlahu a Empire Magazine tvrdí, že to je to najlepšie čo režisér za 45 rokov svojej kariéry spravil. Plné bodové ohodnotenia dávajú Independent, IGN, Vanity Fair aj Hollywood Reporter. Všetci sa zhodujú na jednom – je skvelé ako je snímka vystavaná. Dokáže fungovať ako doplnok k predošlému filmu a zároveň perfektne ako samostatný projekt a dodáva neustálu a nekompromisnú akciu.

Na francúzskej riviére zostali nadšení všetci, čo film videli. Po premietaní ho tak obdarili entuziastickým, 6 minút trvajúcim standing ovation, z ktorého zostali zaskočení aj samotní herci. Anya Taylor-Joy sa počas neho niekoľkokrát teatrálne ukláňala, pričom potlesk dohnal Hemswortha až k slzám. Slávnostná premiéra je zo všetkou pompéznosťou za štábom, o to viac sa nevieme dočkať tej našej, ktorá bude 23. mája.

Pôvodný článok

Sága Mad Max sa po prvý dočkala spin-offu. Zameral sa na minulosť jednej z postáv, ktorú sme videli v oslavovanom filme z roku 2015, Mad Max: Fury Road.

George Miller sa tento raz pozrel na mladšie roky postavy, ktorú vo filme z roku 2015 stvárnila Charlize Theron. Teraz si ju zahrala Anya-Taylor Joy a odohráva sa 15 rokov pred udalosťami z Fury Road. Zároveň sa však tiahne aj počas dekád jej života, ktorý je silne poznačený súbojom s vojnovým lordom Dementiusom, ktorého si zahral Chris Hemsworth.

Herecké výkony na piedestáloch

Obsadenie bolo podľa všetkého vybrané špičkovo a zbiera chvály od prvých kritikov. Therese Lacson z portálu Collider napríklad hovorí o tom, že by sa pokojne dokázala pozerať iba na 15 hodín Taylor Joy a Alyly Browne (stvárnenia ešte mladšej postavy). Segemtovanými príbehmi však film dostáva nesúrodé tempo a nevyrovná sa tak Fury Road. Podľa nej však ani nemusí.

Porovnaniu sa venoval aj účet EmpireCity Box Office. Hovorí, že voči Fury Road ide o úplne odlišný film, ktorý by skôr prirovnal k prvým dvom filmom zo ságy (ešte z 80. rokov s Melom Gibsonom). Upozorňuje však, že nie je len tak pre bežného diváka.

Porovnávaniu s Fury Road sa nevyhla

Potvrdenie, že je úplne v poriadku, že film nie je rovnaký ako predošlý kúsok zo série, prináša aj známy podcaster Josh Horowitz. Hovorí, že si takto zachováva svoju unikátnosť. Už teraz sa nemôže dočkať, kedy si ho pozrie znovu. Okrem dvoch spomenutých hercov vyzdvihuje aj výkon Toma Burka, ktorý hrá mladšiu verziu Immortan Joa.

Viaceré reakcie označujú film Furiosa za epický, nespútaný, úžasný a brutálny. Erik Davis z webu Fadango dokonca hovorí, že film zadáva nekompromisné tempo, čím dostávame absolútny vzor pre tvorbu akčných filmov. Ukazuje tie najviac šialené naháňačky, najbomastickejšie postavy a celkovo ide o dychberúcu prácu.

Millerova umelecká práca na (rozľahlom) plátne

Iní hovoria o tom, ako skvele a bohato rozpracováva ságu a dokáže navodiť retro pocity v modernej podobe. Hovoria, že režisér je umelcom, ktorý skvele pracuje s IMAX formátom.

Novodobý metalový mýtus

Drvivá väčšina popisov a prvotných krátkych reakcií teda hovorí o veľkolepom, drsnom, výbušnom či dokonca riadne metalovom vstupe do série. Dokonca sa spomína, že sa nebojí ísť ku koreňom, a tak sa stáva novodobým mýtom. Iba veľmi zriedkavo sa nájdu menej pochvalné komentáre, napríklad Doug Jamieson hovorí o zmiešaných pocitoch. Odpálila ho akcia, vidí však pokryvkávajúci naratív a ani CGI podľa neho nebolo vždy najlepšie.

Vlastný názor na film si budeme môcť  urobiť už onedlho, prequel z Mad Max série príde do kín ešte tento mesiac. Premiéru bude mať 23. mája.

Navnadili vás prvotné reakcie ešte viac na film Furiosa? Očakávate teda veľkolepú akciu na veľkom plátne? Pôjdete si ho pozrieť hneď na premiéru? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: hollywoodreporter.com; collider.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -