Rebríček všetkých MCU trilógií, od tých najhorších až po tie najlepšie

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 23 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.

Rebríček MCU trilógií

Štúdio Marvel má za viac než dekádu na krku nielen sólové filmy jednotlivých hrdinov. Pri niektorých jedincoch sa im podarilo vydať až tri filmy, niekedy aj viac. Ak teda nepočítame cross-overové trilógie, ale len tie zameriavajúce sa na konkrétne opakujúce sa postavy, tých je v MCU momentálne šesť. Pozrite si teda rebríček trilógií, ktoré sa momentálne v MCU nachádzajú.

Rebríček zostavil portál The Direct, avšak my s jeho poradím súhlasíme. Ani oni do neho nezaradili Avengers filmy, ktoré momentálne tiež vieme považovať za trilógiu. Posledné dva filmy totiž slúžili ako záverečný diel, rozdelený do dvoch častí. Zároveň ale nie je úplne fér porovnávať sólové filmy s tými, v ktorých sa združuje veľa obľúbených hrdinov z jednotlivých trilógií.

6. Ant-Man

Ant-Man trilógia
Zdroj: thedirect.com

Trilógia pozostáva z troch filmov: Ant-Man (2015), Ant-Man a Wasp (2018) a Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023). Prvý film bol pomerne solídnym predstavením budúceho Avengera v prevedení Paula Rudda, ktorý bol plný humoru, zmenšeného sveta a mravcov. Obstál u divákov aj kritikov, čo sa ale nedalo povedať o pokračovaní. To slúžilo najmä na jednu vec – predstavenie Kvantovej ríše.

Tá bola dôležitá pre ďalšie Avengers filmy a celú Infinity ságu. Čo sa týka záverečného dielu trilógie, ten vyšiel len nedávno. Zmenou bolo prostredie, keďže sa skoro celý film odohrával v spomínanej ríši, a slúžil najmä na predstavenie záporáka budúcej ságy – Kang Dobyvateľ (Jonathan Majors). Fanúšikom sa film celkom aj páčil, avšak kritici mu dali jedny z najnižších hodnotení v MCU.

5. Thor

Thor trilógia
Zdroj: thedirect.com

Táto séria sa vyvíjala podobne ako tá Ant-Manova, no mala iný záver. Aj keď séria pozostáva zo štyroch filmov, keďže minulý rok vyšiel Thor: Láska a hrom, hodnotiť budeme iba prvé tri filmy (a štvorka by určite lepšiemu hodnoteniu nedopomohla). Thor (2011) bol taktiež solídnym začiatkom obľúbeného hrdinu zo strán komiksov, ktorý v jednotke predstavil nielen seba, ale aj svet bohov a kozmu.

Thor: Temný svet (2010) síce predstavil jeden z Kameňov nekonečna, no inak nepriniesol sérii nič iné než zlé hodnotenia. Chris Hemsworth zároveň nebol spokojný s tým, ako sa Thor vyvíja, a tak na scénu prišiel Taika Waititi. Ten do postavy a filmu vlial aj nejaký humor a dobre ho spojil s akciou. Preto Thor: Ragnarok (2017) patrí k najobľúbenejším MCU filmom a najlepšiemu filmu trilógie.

4. Iron Man

Iron Man trilógia Rebríček MCU trilógií
Zdroj: thedirect.com

Trilógia, ktorej prvý film zároveň odštartoval aj celé MCU. Všetky filmy vyšli v začiatkoch tejto franšízy, avšak jednoznačne najlepším z nich je ten úplne prvý. Iron Man (2008) odštartoval modernú obľubu komiksových adaptácií a predstavil nám skvelého hrdinu. Robert Downey Jr. predviedol skvelý výkon, v ktorom aj pokračoval v nasledujúcich častiach trilógie aj MCU.

Nanešťastie, Iron Man 2 (2010) a Iron Man 3 (2013) neboli až tak dobre prijaté ako prvý film. Nie je sa čomu čudovať, jednotka je totiž klasikou a ikonou. Na druhú stranu, pokračovania neboli zlé, avšak bolo pre nich ťažké dosiahnuť úroveň veľmi dobrej jednotky. Príbeh Tonyho Starka však neskončil v roku 2013 po konci trilógie a vidieť sme ho mohli cez celú Infinity ságu.

3. Spider-Man

Spider-Man trilógia
Zdroj: thedirect.com

Možno aj najobľúbenejší komiksový hrdina mal ešte pred MCU jednu trilógiu a jednu duológiu. Avšak rovnako ako ony, aj MCU trilógia má skvelé a ikonické filmy. Príbeh tohto Petra Parkera, ktorého stvárnila na začiatku vychádzajúca hviezda Tom Holland, patrí medzi tie najlepšie. V Spider-Man: Návrat domov (2017) sme mohli vidieť začínajúceho mladého hrdinu, ktorý chcel byť niečím viac.

Spider-Man: Ďaleko od domova (2019) zas prvýkrát zobral Spider-Mana preč z New Yorku, pričom sme videli jeho vyrovnávanie sa so stratou mentora. A nakoniec Spider-Man: Bez domova (2021), ktorý ukázal Petra čeliaceho temnote, strate a zodpovednosti za svoje činy. Videli sme aj niekoľko cameí, ktoré fanúšikova milovali a obľúbenosť filmu sa aj vďaka nim zdvihla.

2. Captain America

Captain America trilógia Rebríček MCU trilógií
Zdroj: thedirect.com

Chris Evans si zahral niekoľko komiksových postáv, no ako Steve Rogers je určite nezabudnuteľný. Rovnako aj jeho trilógia. Už prvý film Captain America: Prvý Avenger (2011) bol kvalitným predstavením slávneho supervojaka s historickým podtónom. No a ďalšie dva patria medzi nielen najkvalitnejšie, ale aj najobľúbenejšie filmy nielen v MCU, ale celkovo v tomto žánri. Môžu za to bratia Russovci.

Títo režiséri nám totiž predstavili film Captain America: Zimný vojak (2014), temný špiónsky triler, v ktorom vidíme návrat Rogersovej minulosti aj rozpad tajnej organizácie. A na serióznejšiu nôtu urobili aj posledný film, plný ťažkých rozhodnutí a mnohých superhrdinov – Captain America: Občianska vojna (2016). Film preto nazývajú aj Avengers 2,5, čo môže byť ale aj nevýhoda, pretože film nemôže vôbec fungovať mimo MCU.

 1. Strážcovia Galaxie

Strážcovia Galaxie trilógia
Zdroj: thedirect.com

Jediná trilógia, ktorá ma kolektívneho hrdinu, a teda celý superhrdinský tím. Aj napriek tomu, že pri mnohých postavách na obrazovke je ťažšie sústrediť sa na každého, Jamesovi Gunnovi sa to podarilo. Už prvý film Strážcovia Galaxie (2014) doniesol do MCU čerstvý vzduch, viac nám ukázal vesmírnu časť franšízy a bol plný svojrázneho humoru, ktorý ale filmy neopustil ani v pokračovaniach.

Aj napriek tomu, že celá trilógia napomáha budovaniu MCU, dokáže fungovať viac-menej aj samostatne. A vtedy funguje aj najlepšie. Za humorom totiž nájdeme aj skryté ťažké témy, temnotu minulosti jednotlivých postáv či dojemné scény. Gunn nám to načrtol aj v jednotke, aj vo filme Strážcovia Galaxie 2 (2017). No naplno to rozbalil v pred pár dňami vydanom filme Strážcovia Galaxie 3, ktorý je viac než perfektným a emotívnym záverom skvelej trilógie.

Čo hovoríte na tento rebríček MCU trilógií? Súhlasíte s ním, alebo by ste ho zmenili? Dajte nám to vedieť dole do komentárov.

Zdroj: thedirect.com

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -