The Continental RECENZIA
Projekt o ktorom sa hovorí už roky. Projekt, o ktorý zdanlivo nikto nežiadal, no vďaka popularite série John Wick predsa len vznikol. A ako dopadol? Začnime najprv rýchlym faktom. Jedna epizóda tohto seriálu stála skoro toľko, čo celý prvý John Wick film – 20 miliónov dolárov. Je to vidieť a je to aj počuť. Kiežby to bolo aj cítiť.
Miniséria The Continental je zložená z troch epizód a rozpráva príbeh mladého Winstona, s ktorým sme mali možnosť dobre sa zoznámiť už vo filmovej sérii. Dej sa odohráva v prekrásnych kulisách New Yorku zo 70. rokov. Atmosféru dokresľuje dobový soundtrack s peckami ako Barracuda od Heart či Baba O´riley od The Who. A o čom teda je? O tom, ako sa Winston dostal k tomu, aby riadil Continental. Toto sledujeme 4 hodiny.
Keby značná časť marketingu nebola orientovaná na fakt, že The Continental má doplniť dej Johna Wicka, podobnosti s filmovým náprotivkom by sa hľadali skutočne len ťažko. To, čo robí sériu John Wick tak unikátnou, je vražedné tempo a chýbajúce rečnenie. Naopak, miniséria zvolila opačnú stratégiu a štyri hodiny naplnila iba spŕškou nezaujímavých rečí a prázdnych dialógov.
Je to práve ten správny počet minút, ktorý pomáha klasikám ako Smrtonostná pasca či Zbraň tak vyniknúť. Aj keď sa na The Continental nepozerá zle, pri takejto dĺžke by si to už zásadnejšiu centrálnu myšlienku žiadalo, ktorá tu, žiaľ, chýba. Nie všetko je však zlé a mnoho vecí sa v seriálovej novinke podarilo.

Menej je niekedy viac
Postava Winstona je spracovaná výborne, k čomu prispel aj skvelý Colin Woodell. S dejom pomáha aj Mladý Charon (Ayomide Adegun). Potom je tu ďalších desať postáv, vďaka ktorým sa minutáž tak neelegantne natiahla.
Ešte je tu sniper Gene, ktorý do deja primiešal predsa len aspoň trošku elegancie a správnej nadsázky. Záporáka si tu zahral Mel Gibson, žiaľ, nijak nevynikol. Na tom bude mať ale väčšie dočinenie skôr scenár, než samotný Mel.

Kvalitná akcia nechýba
Akcie je tu na seriálové pomery celkom dosť a spracovaním siaha dokonca nad seriálové pomery. Súboje sú kvalitné, kamera poslúcha a aj keď to nie je žiaden John Wick, robili maximum. Za zvláštnosť však považujem úplné vyvrcholenie v tretej epizóde, ktorá vlastne celým rozložením akcie opakuje to, čo sme videli už v jednom z filmov.
Za zmienku stojí aspoň posledných 5 minút celého počinu, ktoré príjemne prekvapili a s filmom John Wick naopak dobre kontrastovali. Kiež by tu ale takýchto prekvapení bolo viac, pretože ten nepomer je jasný. 4*60=240. 240-5=235. Prečo to tak nevyzeralo aj tých ostatných 235 minút?

Zhrnutie
Poďme to teda zhrnúť a obodovať. Vizuálne krásne. Dejovo priemerné. Scenárovo tragické. Ľahšie to ani nemohlo byť. Je to päť bodov z desiatich.
Ak si chcete večer pri niečom oddýchnuť a svoje oči pohladiť veľmi príjemnou kamerou a kulisami, v takomto prípade bude moje odporúčanie kladné. Ak však toho času máte pomenej, nič sa nestane, ak The Continental úplne vynecháte.