Adekvátna herná mašina? | Recenzia ROG Zephyrus M16

Nenechajte si ujsť

Róbert Herda
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Recenzia ROG Zephyrus M16

Už som to niekoľkokrát v početných článkoch i textových hodnoteniach rôznorodých vecí napísal, no opäť by sa zrejme patrilo zmieniť, že technológie akéhokoľvek druhu recenzujem iba výnimočne. Akonáhle sa ale objaví skutočne zaujímavá ponuka, neváham nad ňou ani jedinú chvíľu. Tá najnovšie prišla od spoločnosti Asus v podobe naozaj krásneho zariadenia Zephyrus M16, pričom práve na to sa pozrie dnešná recenzia tohto unikátneho laptopu. Čo naň hovorím po niekoľkotýždňovom testovaní a odporučil by som vám doň investovať svoje zarobené peniaze?

Naposledy som pomerne aktívnemu testu podrobil TUF Gaming Dash F15, ktorý som vo finále hodnotil nadmieru pozitívne. Priznám sa, že odvtedy som v zásade žiaden laptop aktívne nepoužíval. Som totiž primárne zvyknutý na svoj stolový počítač, ktorý plní úlohu herného stroja a pracovného nástroja pre písanie. Asi mi ale dáte za pravdu, keď poviem, že čím menšie, je v tomto prípade aj tým lepšie.

Ostatne, mať funkčný herný stroj a pracovného pomocníka v prijateľnej veľkosti, no hlavne bezproblémovo prenosný, je sen snáď každého človeka venujúceho sa takýmto aktivitám. Postup testovania bol pritom rovnaký ako ten minulý. Najmä preto bude recenzia na nový Zephyrus M16 vyzerať podobne ako v prípade už zmieneného TUF Gaming Dash F15. Bez ďalšieho otáľania sa preto poďme pozrieť na dnes preberaný laptop, jeho špecifiká a jednotlivé vlastnosti.

Recenzia notebook Asus ROG Zephyrus M16
Recenzia ROG Zephyrus M16; Zdroj: ASUS

Zephyrus je minimalista…

Dizajn sa aspoň z môjho pohľadu náramne vydaril. Je v zásade minimalistický, jednoduchý, avšak svojou modernosťou aj niečím sympatický. Laptopu dominuje čierna farba, pričom úplný vrch zariadenia disponuje lesknúcim sa farebným nádychom. Ten dokáže pri správnom svetle náležite očariť.

Pre noci strávené v úplnej tme tu pre vás je podsvietená klávesnica, vďaka ktorej akékoľvek písmenkové tlačidlo bezproblémovo vidíte. Nie každý to síce ocení, avšak ja som absenciu vizuálnej divokosti vnímal prevažne pozitívne. Ako som zmienil i pred pár mesiacmi, nepáčia sa mi pestrofarebné laptopy evokujúce fiktívne kolotočové mestečká. Ide ale primárne o vec vkusu, takže nemožno prítomné spracovanie vnímať iba striktne pozitívne alebo striktne negatívne.

Recenzia ROG Zephyrus M16
Zdroj: ASUS

…ale výkonový maximalista

Zephyrus M16 je dostupný v niekoľkých hardwarových variantoch. Získate ho ako s procesorom i7, tak aj i9, kde oba zvládajú tie najtuhšie herné kúsky terajšieho roka. Pochopiteľne, nemali by ste očakávať stabilných sto FPS alebo výhradne maximálne detaily, no súčasne sa nemusíte báť akejkoľvek hry. Hráči taktiež vedia, že takzvané loading times vedia pôsobiť ako nepríjemná prekážka, ktorá brzdí hráčsky zážitok a nepríjemne frustruje (zdravím, Kingdom Come: Deliverance).

Prítomné SSD zabezpečuje rýchle pracovanie a teda zákonite krátke nahrávacie časy. Súčasne ľudia denne pracujúci na laptope docenia rýchly nábeh systému a nulové záseky alebo čakanie. A to aj s množstvom otvorených okien a súčasne fungujúcich programov. Áno, pol tera ukladacieho priestoru je dnes už žalostne málo. Obzvlášť s gigantickými aktualizáciami najpopulárnejšej onlinovo orientovanej first person shooter akcie Call of Duty: Warzone.

16 GB RAM je už úplnou klasikou, ktorá patrí medzi vítaný štandard väčšiny virtuálnych počinov. Ak však túžite po ešte väčšom množstve, je pre vás k dispozícii výkonnejší variant s 32 GB RAM. Najväčšou devízou je ale grafická karta, keďže sa Zephyrus M16 predáva buď s RTX 3060 alebo RTX 3070. Aktuálne ide o jednu z mála možností ako sa k poriadnej grafickej karte dostať, takže v prípade, že rozmýšľate takýmto spôsobom, neváhajte.

Recenzia ROG Zephyrus M16
Zdroj: ASUS

Zephyrus M16 in action

Čo sa týka hier, za zmienku stoja zrejme tie najväčšie výkonové testy. Z pamäti môžem aktuálne vyloviť napríklad nešťastné akčné RPG Cyberpunk 2077 od našich neďalekých poľských bratov. Alebo westernový magnum opus z produkcie Rockstar Games s názvom Red Dead Redemption 2, ktorý doteraz považujem za hru uplynulej dekády (a to bezkonkurenčne).

Hoci sa to nemusí zdať, avšak solídnou záťažou je aj Control od fínskeho Remedy, ktorý Zephyrus bezproblémovo rozžuje, čo ma úprimne potešilo. Výkon a rýchlosť nespomaľuje ani Ray Tracing, aj keď, logicky, predstavuje pomyselný zdvihnutý prst. Každopádne, stále ide o funkciu, ktorá je vo svojich začiatkoch, a pokiaľ sa dostane do plného mainstreamu, upgrade i tak bude nevyhnutý.

V prípade prvých dvoch zmienených ide o obrovské otvorené svety, pri ktorých sa počítačové technológie musia popasovať so zástupom neprestajne sa načítajúcich objektov. Fakt, že obe hry bežia na Zephyruse viac ako slušne iba podtrháva realitu toho, že ide o plnohodnotné herné zariadenie. Nie, nemali by ste si myslieť, že najbližších päť rokov rozbehnete úplne všetko a nebudete pri tom musieť robiť žiadne grafické kompromisy.

Realita je totiž taká, že sa pri laptope Zephyrus M16 s kompromismi stretávať budete. A to neprestajne, ak mám byť úplne úprimný. Pôjde ale o relatívne príjemné a neškodné kompromisy, vďaka ktorým sa dopracujete k výbornému zážitku nestrácajúcemu na audiovizuálnej pôsobivosti.

Súčasne bude plynulosť hrateľnosti plne dostačujúca a odpovedajúca aktuálnym štandardom, takže sa naozaj nebudete mať na čo sťažovať. Áno, príležitostne vám FPS spadnú, ale počas testovania som sa nedostal k žiadnym prehnaným neduhom, prípadne problémom. Len treba hľadať a nájsť tie kompromisy, bez ktorých to časom nepôjde. Na to nesmiete nikdy pri tomto Zephyruse zabúdať.

Zephyrus hodnotenie
Zdroj: ASUS

Zephyrus odchádza so cťou a ja so spokojnosťou

ROG Zephyrus M16 je ďalšou výbornou kombináciou herného výkonu a pracovného nástroja, ktorá nám bola sprostredkovaná spoločnosťou Asus. Nejaké číselné hodnotenie je v tomto prípade úplne zbytočné, no vedzte, že ak dúfate v adekvátne moderné železo na porciovanie súčasných herných titulov (samozrejme s podmienkou, že má ísť o laptop), našli ste práve jedného z horúcich adeptov. Nemusíte sa pritom obávať takmer ničoho, nakoľko si ROG Zephyrus M16 poradí v zásade s čímkoľvek aktuálnym, čo náruživí hráči nepochybne ocenia.

Že ale potrebujete rýchleho spoločníka, na ktorom by sa vám dobre vykonávali pracovné činnosti? Aj v tomto prípade je dnes preberaný laptop dobrou voľbou, keďže vďaka prítomnému SSD na nič nemusíte výrazne dlho čakať, adekvátne veľká klávesnica sa stane vašou dobrou pomocníčkou a efektne spracovaný dizajn zariadenia vás poteší vždy, keď ho vezmete do rúk. A až vtedy si uvedomíte, že je ROG Zephyrus M16 dokonca príjemne ľahký.

Z môjho pohľadu teda ide o kvalitný laptop, pričom jeho testovanie som si mimoriadne užil, čo sa, pravdepodobne, prejavilo i na textovom hodnotení a rozbore v jednom. A už teraz som zvedavý, čo pre nás táto spoločnosť pripraví v prichádzajúcej budúcnosti, keďže ma už po druhýkrát náramne prekvapila kombináciou všestrannosti a mimoriadnej kvality takmer po všetkých dôležitých ohľadoch.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -