Juraj Koreň v Alpách prešiel a nalietal 1826 kilometrov

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Juraj Koreň na pretekoch Red Bull X-Alps

Juraj má za sebou premiérovú účasť na dobrodružných vytrvalostných pretekoch Red Bull X-Alps. Podarilo sa mu to ako druhému Slovákovi v histórii podujatia a splnil si tým svoj veľký športový sen.

11 dní sa 32 športovcov z celého sveta snažilo pokoriť 1138 km dlhú trasu vedúcu cez 6 krajín.

Vzdialenosť mohli prekonávať iba dvomi spôsobmi – letom na paraglide alebo behom či chôdzou. Legendárnym paratrekingovým pretekom v závere opäť kraľoval Švajčiar Christian Maurer. Už po šiesty raz po sebe sa mu podarilo zvíťaziť s obrovským náskokom. V cieli v Monaku pristál po deviatich dňoch a troch hodinách.

Red Bull X-Alps
Zdroj: Filip Benček / RedBull.sk

Jurajovi do cieľa chýbalo 290 km, pristál vo Francúzsku a obsadil tak celkové 18. miesto. Alpské dobrodružstvo si aj napriek extrémnej náročnosti a vyčerpaniu užil a počas jedenástich dní zozbieral cenné skúsenosti:

„Preteky ma naučili hlavne pokore k horám, ale i skromnosti. Som vďačný za to, že som sa Red Bull X-Alps mohol zúčastniť. Do Monaka to síce nevydalo, nuž ale, človek sa učí na vlastných chybách a čím viacej bolia, tým viac si ich zapamätá.

Jurajova náročná cesta

Pozrite si v live blogu, ako sa Jurajovi darilo na jeho prvom ročníku a ako postupoval na náročnej trase cez 10 otočných bodov v piatich krajinách. Uvidíte, aké nezabudnuteľné momenty patria k týmto pretekom a presvedčíte sa o tom, že tento chalan sa neprestáva usmievať ani po stovkách kilometroch v nohách.

Red Bull X-Alps
Zdroj: Filip Benček / RedBull.sk

Juraj si doma na Slovensku ešte pár dní oddýchne a potom už smeruje na ďalšiu veľkú výpravu, ktorá na neho tentokrát čaká v Grónsku v rámci pokračovania expedície Seven Virgin Summits.

Viac informácií o výsledkoch, pretekoch, a aj fotogalériu nájdete na webe redbull.sk/xalps.

Red Bull X-Alps sú dobrodružstvom, o ktorom básnia všetci piloti

Preteky Red Bull X-Alps sa organizujú každé dva roky. Štart je v rakúskom Salzburgu a cieľová brána v prístave v Monaku. Náročnosť tejto výzvy spočíva v prekonaní drsnej trasy vedúcej naprieč Alpami, ktorá má viac ako 1000 km. Vzdialenosť môžu športovci prekonávať iba peši alebo na paraglide.

Red Bull X-Alps
Zdroj: Filip Benček / RedBull.sk

Povinné sú dopredu určené zastávky na tzv. otočných bodoch. Porota na každý ročník nominuje okolo 30 účastníkov, medzi ktorými sú ostrieľaní veteráni, ale aj úplní nováčikovia zo všetkých kútov sveta.

Slovensko malo na tomto podujatí zastúpenie po druhý raz v histórii – v roku 2007 dostal pozvánku Peter Vrabec a v roku 2019 sa Alpy pokúsil pokoriť Juraj Koreň.

Chcem vedieť viac

Zdroj: Red Bull TS

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -