OFFOstatné

Juraj Koreň v Alpách prešiel a nalietal 1826 kilometrov

Juraj Koreň na pretekoch Red Bull X-Alps

Juraj má za sebou premiérovú účasť na dobrodružných vytrvalostných pretekoch Red Bull X-Alps. Podarilo sa mu to ako druhému Slovákovi v histórii podujatia a splnil si tým svoj veľký športový sen.

11 dní sa 32 športovcov z celého sveta snažilo pokoriť 1138 km dlhú trasu vedúcu cez 6 krajín.

Vzdialenosť mohli prekonávať iba dvomi spôsobmi – letom na paraglide alebo behom či chôdzou. Legendárnym paratrekingovým pretekom v závere opäť kraľoval Švajčiar Christian Maurer. Už po šiesty raz po sebe sa mu podarilo zvíťaziť s obrovským náskokom. V cieli v Monaku pristál po deviatich dňoch a troch hodinách.

Red Bull X-Alps

Zdroj: Filip Benček / RedBull.sk

Jurajovi do cieľa chýbalo 290 km, pristál vo Francúzsku a obsadil tak celkové 18. miesto. Alpské dobrodružstvo si aj napriek extrémnej náročnosti a vyčerpaniu užil a počas jedenástich dní zozbieral cenné skúsenosti:

“Preteky ma naučili hlavne pokore k horám, ale i skromnosti. Som vďačný za to, že som sa Red Bull X-Alps mohol zúčastniť. Do Monaka to síce nevydalo, nuž ale, človek sa učí na vlastných chybách a čím viacej bolia, tým viac si ich zapamätá.

Jurajova náročná cesta

Pozrite si v live blogu, ako sa Jurajovi darilo na jeho prvom ročníku a ako postupoval na náročnej trase cez 10 otočných bodov v piatich krajinách. Uvidíte, aké nezabudnuteľné momenty patria k týmto pretekom a presvedčíte sa o tom, že tento chalan sa neprestáva usmievať ani po stovkách kilometroch v nohách.

Red Bull X-Alps

Zdroj: Filip Benček / RedBull.sk

Juraj si doma na Slovensku ešte pár dní oddýchne a potom už smeruje na ďalšiu veľkú výpravu, ktorá na neho tentokrát čaká v Grónsku v rámci pokračovania expedície Seven Virgin Summits.

Viac informácií o výsledkoch, pretekoch, a aj fotogalériu nájdete na webe redbull.sk/xalps.

Red Bull X-Alps sú dobrodružstvom, o ktorom básnia všetci piloti

Preteky Red Bull X-Alps sa organizujú každé dva roky. Štart je v rakúskom Salzburgu a cieľová brána v prístave v Monaku. Náročnosť tejto výzvy spočíva v prekonaní drsnej trasy vedúcej naprieč Alpami, ktorá má viac ako 1000 km. Vzdialenosť môžu športovci prekonávať iba peši alebo na paraglide.

Red Bull X-Alps

Zdroj: Filip Benček / RedBull.sk

Povinné sú dopredu určené zastávky na tzv. otočných bodoch. Porota na každý ročník nominuje okolo 30 účastníkov, medzi ktorými sú ostrieľaní veteráni, ale aj úplní nováčikovia zo všetkých kútov sveta.

Slovensko malo na tomto podujatí zastúpenie po druhý raz v histórii – v roku 2007 dostal pozvánku Peter Vrabec a v roku 2019 sa Alpy pokúsil pokoriť Juraj Koreň.

Chcem vedieť viac

Zdroj: Red Bull TS

Andrej Cvik
About author

Volám sa Andrej, mám 19 rokov, som študentom vysokej školy a verím, že tvorením sa dá zmeniť svet k lepšiemu. // Moje TOP tri najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky.
  Related posts
  OFF

  TOP 5 tipov, ako sa vyrovnať s prvými zombíkmi v meste Wuhan a čo robiť keď prídu na Slovensko

  OFF

  Recept na strúhaný tvarohový koláč - Doprajte si sladkú odmenu

  OFF

  12 zaujímavostí o zvieratách, ktoré ste určite nevedeli

  OFF

  Pozrite si univerzitný propagačný fanfilm na motívy Avengers: Endgame a Captain Marvel

  Pridaj komentár