Reklamy na YouTube už viac nevypnete, za používanie AdBlock vás potrestajú

Nenechajte si ujsť

YouTube začína blokovať videá

To, čo YouTube avizoval už dávnejšie, sa teraz stáva skutočnosťou. Služba začína blokovať prehrávanie videí používateľom, ktorí používajú populárny doplnok AdBlock. Podľa portálu Street sa začínajú množiť sťažnosti používateľov, ktorí nemôžu na YouTube s Adblockom prehrať viac ako tri videá.

Obmedzenia avizoval ešte na jar

YouTube na možnosť blokovať prehrávanie videí začal upozorňovať ešte v máji tohto roka, kedy používateľov s nainštalovaným AdBlockom upozorňoval, že porušujú podmienky používania služby. K obmedzeniam používateľov však vtedy služba nepristúpila.

To sa teraz začína meniť, keďže YouTube v presadzovaní svojej politiky poriadne pritvrdil. Na fórach sa začínajú objavovať prípady používateľov, ktorým služba aktívne blokuje prehrávanie videí. V novom okne YouTube používateľov upozorňuje, že ak nezakážu AdBlock, prípadne si nezaplatia členstvo v programe Premium, bude im znemožnené prehrať obsah po treťom videu.

Môžu za to aj znížené zisky

Za presadzovaním novej politiky stoja predovšetkým znížené zisky spoločnosti Alphabet Inc., ktorá YouTube vlastní. YouTube podľa portálu Street zaznamenal pokles príjmov z reklamy už tretí rok po sebe, čomu sa nová politika snaží zabrániť.

AdBlock sa totiž ukazuje ako mimoriadne efektívny nástroj a vďaka častým aktualizáciám ho služby ani prevádzkovatelia webov nevedia efektívne odstrániť. Namiesto neustáleho boja a vyzývania na odstránenie AdBlocku prevádzkovatelia čoraz častejšie pristupujú k drastickejším opatreniam a začínajú svoj obsah úplne blokovať. YouTube 68 % príjmu z reklamy odovzdáva tvorcom obsahu, zvyšných 32 % si necháva v podobe zisku.

Služba kvôli AdBlocku prichádza aj o možných predplatiteľov svojho programu YouTube Premium, ktorý si u nás používatelia môžu zakúpiť za 7,19 € mesačne. K dispozícii je aj rodinný program za 10,99 € na mesiac, prípadne balíček pre študentov, dostupný za 4,19 € na mesiac. Hlavnou výhodou predplatného je práve prehrávanie bez reklamy.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -