REPORTÁŽ: Y-Games 2018 – čo sme zažili na najväčšom hernom festivale na Slovensku?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

REPORTÁŽ: Y-Games 2018

Očakávaná a medzi ľuďmi nesmierne obľúbená akcia je za nami! Za uplynulý víkend sme toho zažili naozaj veľa a dúfame, že trojdňový herný festival v nových priestoroch sa páčil aj vám. My sme svoj čas vyplnili samozrejme hraním hier, sledovaním turnajov a inými zábavnými aktivitami. Navyše sme sa s mnohými z vás osobne stretli a usporiadali sme tombolu, v ktorej sme vám rozdali rôzne filmové ceny. Ako presne teda náš víkend prebiehal? Nasledujúca reportáž z Y-Games 2018 vám prezradí všetko, čo sme zažili!

y-games 2018

Piatok – deň prvý

Prvý júnový deň naozaj nemohol byť krajší. Skoro ráno sme vstali s tým, že zažijeme dlhý, ale úžasný deň – čo sa aj naplnilo. Na miesto sme dorazili chvíľu po desiatej, vyzdvihli sme si pásky a tešili sme sa, až sa rozhliadneme po nových priestoroch. Ak neviete, Y-Games sa vôbec prvýkrát presunul z FIIT STU a organizátori si ako svoju novú základňu zvolili práve Refinery Gallery v Bratislave. Na dôvode ani tak nezáleží. Nás skôr zaujímalo, či nové priestory akcii prospejú, alebo odradia ľudí.

herný turnaj y-games
Zdroj: y-games.sk

Za nás môžeme stopercentne povedať, že výmena miesta konania bola pozitívnou zmenou. Nové priestory sú vcelku iné a čo sa čistej kapacity týka, o niečo skromnejšie. Rozmiestnenie rôznych stánkov a herných zastávok v dlhých halách však bolo omnoho prehľadnejšie a pohodlnejšie, čo je skvelá vec. Istá časť festivalu sa na oplátku presunula von – pod stanom sa nachádzali napríklad Y-Con Stage, Artist Alley či bufety a občerstvenia. Ísť sa nadýchať na čerstvý vzduch a zároveň sa pri tom nenudiť je určite lepšie v porovnaní s predchádzajúcimi festivalmi.

Celý piatok si ľudia mohli užívať naozaj vydarený program na viacerých miestach. My sme sa napríklad zastavili na Roastshow, kde sa spolu objavili youtuberi Duklock a Naked Bananas. Náš piatok však okrem toho pozostával prevažne z toho, že sme sa pripravovali na naše večerné premietanie. Vonkajší Y-Con Stage sa totižto o 20:00 premenil na Rewind kino, v ktorom sme vám pustili vami odhlasovaný film Thor: Ragnarok. Dúfame teda, že ku koncu dňa sme ľuďom pomohli príjemne uzavrieť skvelý deň.

y-games 2018

Sobota – deň druhý

Sobota bol pochopiteľne a samozrejme najviac vyťažený deň. Po našom príchode okolo obeda sa už pred vchodom do areálu tvorila rada ľudí, ktorí si prišli po lístky. Keď sme vošli dnu, očividne už takto skoro bolo na festivale viac ľudí, ako za celý predchádzajúci deň. Do priestorov sa však všetci v poriadku zmestili a prekvapivo nezaostávala ani vnútorná klimatizácia.

Aj druhý deň bol opäť nabitý skvelým a rozmanitým programom pre všetkých. My sme väčšinu času strávili rozprávaním sa s okoloidúcimi, ktorých sme sa pýtali na práve prebiehajúci Y-Games, fotili sme sa s nimi a hlavne sme im rozdávali tombolové lístky. Neprišli sme totižto nepripravení a aj my sme chceli ľuďom ponúknuť skvelý program. Priniesli sme tak veľké množstvo rôznych cien (15 DVD, filmový merch, atď.) a každému, kto sa s nami odfotil, sme dali 3 lístky do tomboly. Celkovo sme rozdali cez 200 lístkov, no vzhľadom na množstvo cien bola šanca na výhru naozaj veľká.

y-games 2018

Pri rozdávaní tombolových lístkov sme si dali pauzu na jedlo, po ktorej sme si išli užiť skvelú Cosplay súťaž. Potom, čo sme sa potleskom rozlúčili s posledným súťažiacim, sme opäť zamierili na Y-Con Stage. V sobotu sme si totižto tiež pripravili premietanie filmu, no s tým, že pred začiatkom náhodne vyberieme výhercov tomboly. O 20:00 sme už boli nastúpení pred obrazovkou a losovali sme čísla šťastných lístkov. Po tom, čo sme porozdávali všetky ceny, sme pustili vami zvolený film Strážcovia galaxie 2. Skvelý deň sme tak vo veľkom počte a so skvelou náladou zakončili pozeraním obľúbenej komiksovky.

Nedeľa – deň posledný

V nedeľu by sme čakali, že na akciu nedorazí takmer nikto. To ale, ako sa ukázalo, nebola pravda. Práve v posledný deň sa totižto uskutočnili všetky finálne stretnutia herných turnajov. Fanúšikovia známych osobností sa taktiež mohli tešiť na Showmatch youtuberov, v ktorom si proti sebe zahrali Selassie, Naked Bananas, Asimister, Duklock, Evžen, Strašil a Donato. Na veľkom Orange main stage sme si taktiež šli pozrieť finále turnaja v hre League of Legends, ktorý jednostranne vyhral tím Peleho Páratká.

Okrem toho sme si dali osobný turnaj v old-schoolovej retro hre Super Mario Kart, ktorá je mojim osobným favoritom. Skvelo sme sa taktiež zabavili (a zapotili) pri VR hre Beat Saber, ktorá sa na Y-Games tešila veľkej obľube medzi návštevníkmi festivalu. Po skvelom dni a ešte lepšom víkende sme to poobede zabalili a so skvelým pocitom šli domov.

y-games 2018

Zhrnutie Y-Games 2018

Najväčšou zmenou a otázkou medzi tými, ktorí navštevovali minulé festivaly, sú nové priestory Refinery Gallery. Po všetkom ale môžem zhodnotiť, že toto miesto je lepšie ako FIIT STU, a akcia sa doň ideálne hodí. Organizátori opäť nesklamali a ponúkli nám rozmanitý a predovšetkým zaujímavý program, spolu s vonkajšími aktivitami. Celkovo sme veľmi spokojní, keďže na Y-Games je naozaj jednoduché spoznať nových ľudí, kamarátov – o čom práve tento herno-technologický festival je. Už teraz sa preto tešíme na budúci jesenný Y-Games a dúfame, že vás opäť uvidíme!

y-games 2018

Foto: Dominik Kusý

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -