Resident Evil 4 Remake sme konečne videli v gameplay záberoch, prišiel i príbehový trailer

Nenechajte si ujsť

Róbert Herda
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Leon, Ramon aj Ashley sú späť

To, že vzniká Resident Evil 4 Remake bolo oficiálne potvrdené. Štúdio Capcom však bolo doposiaľ pomerne skúpe na priame ukážky z atraktívneho projektu, ktorý sa ocitol v hľadáčiku mnohých hráčov. Dôležité je však slovíčko doposiaľ. Na poslednom evente sa totiž nové štvrté prebývajúce zlo predviedlo v plnej kráse. A to rovno prostredníctvom hrateľnosti i príbehu.

Bolo zrejmé, že očakávaný remake to nebude mať úplne jednoduché. Tam, kde pôvodná dvojka i trojka pôsobili archaicky či vyložene nefunkčne, tam pôvodný Resident Evil 4 stále exceluje. Nejeden hráč totiž práve tento projekt považuje za najlepší akčný horor moderného rázu a prekonávať niečo podobné je jednoducho neľahkou úlohou.

Stále však treba mať na pamäti, že titul prichádza od rovnakých tvorcov, ktorí nám svojho času priniesli fantastický remake druhého dielu. A to je pomerne slušná vizitka. Každopádne, ako aktuálne vyzerá gameplay odprezentovaný prostredníctvom dostupného traileru trvajúceho päť minút?

Resident Evil 4 Remake je temnejší a brutálnejší zároveň

Snáď prvá myšlienka, ktorá vám pri pozeraní napadne je fakt, že prerábka pôsobí omnoho temnejšie i surovejšie než originál. Tam, kde ste prechádzali relatívne svetlou lesnou lokáciou, sa v remaku objaví hustý, tmavý koridor bez jediného slnečného lúča. Atmosféra tým pádom bude ešte väčšmi tlačiť na pílu a prechod dedinou, hradom a ostrovom (ak tvorcovia nepridajú nejakú novú lokáciu) bude razom hororovejší.

Takýmto krokom autori súčasne dávajú najavo, že hoci ctia ducha prvotnej hry, rozhodne nepracujú na otrockom virtuálnom synovi, ktorý by sa snažil vyzerať ako svoj otec spred sedemnástich rokov. Práve naopak, hrateľnost vyzerá aktuálne, dostatočne dynamicky a súčasne sa z nej nevytráca survival element.

A to je iba dobre. Modernizácia pritom spočíva napríklad v pridaní stealth elementu, kde sa budete (tak trochu po vzore Evil Within) aj zakrádať. Počas mierenia zbraňou sa už môžete pohybovať, čo bude, pravdepodobne, kompenzované väčším počtom oponentov, prípadne vyššou dynamikou ich pohybu.

Remake Resident Evil 4
Zdroj: ockpapershotgun.com

Čo skalných fanúšikov naopak určite poteší? Pravdepodobne prítomnosť pôvodných modelov, keďže protivníci pripomínajú svoje predlohy z čias druhej konzoly PlayStation. A nechýba ani Dr. Salvador, ikonický miniboss, ktorého motorová píla stále baží po krvi. To isté, ale, žiaľ, nemôžeme povedať o hlavných postavách, kde musím subjektívne podotknúť, že mi nové tváre nesedia a preferujem tie originálne.

Keď už som to však sčasti naznačil, prezradím, že na nás čaká aj dnes už legendárny veľký súboj v strede dediny, ktorý funguje ako slávnostné privítanie do štvrtého virtuálneho zla. Menším otáznikom ale zostáva existencia pôvodného gore, kde ste dokázali rozstreliť celú hlavu a zo zvyšku tela sa následne začal valiť potok bordovej krvi. Remake síce bude brutálny, no niečo podobne morbídne sme zatiaľ nevideli.

Kedy sa Scott Kennedy pustí do záchrannej misie?

Príbehový trailer prezradil aj dátum vydania, ktorý je momentálne stanovený na 24. marca 2023. Projekt teda vyjde do pol roka a vzhľadom na rozsiahlosť ukážky nemáme dôvod sa domnievať, že by došlo k nechcenému odkladu.

Kto si však titul bude môcť zahrať? Je logické, že PC hráči. Konzoly to však majú o niečo komplikovanejšie. Áno, aktuálna generácia (PlayStation 5, Xbox Series S, Xbox Series X) sa nemá čoho báť. Čo však starší Xbox? Ten má zrejme smolu (to myslím bez výsmechu) a to napriek tomu, že sa tento remake pozrie na PlayStation 4.

Vo vývojárskom zákulisí teda zrejme došlo k dohode medzi firmami Capcom a Sony, no a výsledkom je to, že si hororovú akciu zahrá stará i nová generácia vlastníkov hracej stanice. A aj toto je jeden z príkladov konzolového konkurovania.

Čo si o Resident Evil 4 Remake myslíte vy? A ako reagujete na pravdepodobnú politiku, kedy Sony bude disponovať verziou i pre staršie konzoly a Microsoft nie? Pokojne sa podeľte o svoje názory prostredníctvom dostupných komentárov.

Zdroj: YouTube.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -