Revolučný procesor pre Windows počítače rozdupe Apple aj Intel

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

V našich počítačoch sa objaví skôr, ako si myslíte

Celosvetový gigant a obľúbený výrobca čipov prichádza s odvážnym prehlásením. Qualcomm tvrdí, že ich nový procesor zahanbí Apple, Intel aj AMD. Docieliť to má vďaka architektúre ARM, ktorú poznáme z mobilných čipov – tie dokážu dosiahnuť rovnaký alebo ešte väčší výkon ako štandardné desktopové procesory a využijú pritom len zlomok elektrickej energie. Sú teda vhodné najmä do notebookov. Teraz vstupuje do hry Qualcomm Snapdragon X Elite, ktorý má nielen poraziť to najnovšie od Intelu, ale dokonca zahanbiť Apple, aktuálneho lídra čo sa týka ponuky ARM procesorov v počítačoch.

qualcomm procesor
Zdroj: Qualcomm

Prvý krok v transformácii notebookov smerom k využitiu ARM procesorov vykonal americký technologický gigant s nahryznutým jablkom v roku 2020. Predstavením čipu M1 v ich novom MacBooku sa, samozrejme, spustila vlna pochybností. Apple tým ukončil 14-ročnú spoluprácu s Intelom, aby klasické x86 procesory nahradil tými z vlastnej výroby s architektúrou ARM. Spoločnosť pritom vychádzala zo základu v iPhonoch.

K prvotnej neistote neprispel ani fakt, že procesor musel bojovať s neoptimalizovanými aplikáciami. Kým vývojári „preložili“ programy do jazyka, ktorému rozumie aj ARM čip, okrem samotnej aplikácie sa musel zaťažovať aj emulátorom. Aj napriek tomu však všetko bežalo hladko. Používatelia si rýchlo zvykli na radikálne vyšší výkon v kombinácii s nižšou spotrebou energie (dlhšou životnosťou batérie) a dnes si už MacBook bez ARM čipu pomaly nevieme predstaviť.

Prejdú aj Windows počítače na nový druh procesorov?

Prichádza čas, aby „dospeli“ aj Windows laptopy a neskôr možno aj desktopové PC zostavy. Dopomôcť by im k tomu mal nový procesor Qualcomm Snapdragon X Elite, ktorý podľa oficiálnych tvrdení výrobcu prostredníctvom Variety porazí aj radu najnovších Intel i7 čipov v testoch Geekbench 6. Okrem 13. generácie Intelu mu údajne nerobí problém prekonať ani AMD Ryzen 9 7940HS v skúškach GPU. Uvidíme, aká bude realita, zatiaľ to však vyzerá sľubne.

novy qualcomm procesor
Zdroj: Qualcomm

Samozrejme, graf už štandardne úplne presne nedefinuje os X. Uvádza sa v ňom však, že pri rovnakej spotrebe elektrickej energie dokáže ponúknuť až 2-krát vyšší výkon ako alternatíva od Intelu. V istom bode krivky výkonu/spotreby mu dokonca stačí tretina energie na to, aby dosiahol rovnaký výkon ako konkurencia.

Qualcomm Snapdragon X Elite je vybavený 12 Oryon jadrami a je priamym nástupcom minuloročného čipu Snapdragon 8cx Gen 3. Procesor je založený na 4nm architektúre so základným taktom nastaveným na 3,8Ghz s boostom až na 4,3Ghz. Okrem štandardných vylepšení, ktoré z novinky robia doteraz najvýkonnejší čip výrobcu, bola vylepšená aj výkonnosť pri AI výpočtoch. Čo sa týka umelej inteligencie, podľa všetkého by mal byť 4,5-násobne rýchlejší ako (oficiálne nemenovaná) konkurencia.

porovnanie m2
Zdroj: Qualcomm

Za jeho aktuálne najväčšieho konkurenta môžeme považovať Apple M2. Ako nástupca prvej generácie odladil muchy v predchádzajúcom dizajne a ponúka ešte vyšší výkon v porovnaní s M1. Qualcomm tvrdí, že ich nový Snapdragon X Elite je až o 50 % rýchlejší v multi-thread testoch, chýba nám však kontext spotreby energie. Výsledok je totiž očakávaný, pretože, ako upozorňuje Monica Chin, X Elite má o 50 % viac jadier ako M2 a pravdepodobne pritom aj spotrebuje o toľko viac energie.

Dostupnosť na trhu už čoskoro

Oficiálne je Snapdragon X Elite svätým grálom Qualcommu, ktorým sa konečne prebojujú do sféry Windows počítačov a ukroja si svoj podiel na trhu. Už sa o to pokúšali, no neúspešne. Tento raz by to však malo byť inak. Ponúknuť chcú špičkový výkon CPU v kombinácii s AI technológiou, ktorá zaistí niekoľko-dňovú výdrž batérie na Windows notebooku.

Prvé počítače poháňané procesorom Snapdragon X Elite prídu na trh už v strede roku 2024. Grafický výkon im ponúka čip Adreno a okrem iného ponúkajú podporu práce s AV1 4K HDR videom, 5G a Wi-Fi 7.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -