Kontroverzné univerzum – režisér Oliver Stone

Nenechajte si ujsť

Denis Bandura
Denis Bandura
I am Mr. Meeseeks, look at me

Americký vývrheľ

Oliver Stone. Nie veľmi tak známy režisér [Veď vyhral len 4 oskary], no ktorého meno by mal poznať minimálne každý američan. Chlapík, ktorý svoje filmy prežil, no ktorý je nie veľmi obľúbený medzi ľuďmi, pretože hovorí pravdu, a tá pravda niekedy [Skoro stále] bolí. A aj keď jeho filmy sú väčšinou drsným odzrkadlením Ameriky, tak Oliver Stone je najamerickejším režisérom v celej kinematografii. Pozrime sa  bližšie na jeho život, a neskôr na tvorbu.

Oliver Stone

Rodisko majstra

Tento filmový velikán sa narodil 15.9.1946 [Mimochodom, narodil sa v ten istý deň ako Tommy Lee Jones]. Narodil sa v New Yorku. Jeho rodina bola pomerne bohatá. Utráca množstvo penazí za opatrovateľky. Mladý Oliver už v detstve prejavoval známky spisovateľského čreva, keď v deviatich rokoch napísal 900-stranovú knihu o jeho rodine. Najprv navštevoval Trinity School, a neskôr Hill School v Pensylvánii.

Spomienky z Vietnamu

V pätnástich sa mu rodičia rozišli. Po doštudovaní Hill School šiel mladý Oliver na Yale kde ale vydržal len rok, pretože išiel učiť etnické kmene v Saigone vo Vietname. Po tejto skúsenosti sa prihlásil do bojového oddielu vo Vietname, no po dvoch týždňoch ich jednotku napadli príslušníci Vietkongu. Po zásahu do krku, ktorý prežil, prestal chápať tomu, čo je a čo nie je správne. Po návrate z Vietnamu sa zapísal na University’s Film School, kde sa jeho učiteľom stal Martin Scorsese, ktorý ho naučil ako preniesť svoj hnev do filmu. Už počas štúdia natočil dva filmy, no neboli veľmi úspešné.

Oliver Stone a  Martin Scorsese
Oliver Stone a Martin Scorsese

Nič moc začiatok

Popri písaní scenárov sa živil rôznymi prácami. Pracoval ako taxikár, alebo poslíček, len aby mal z čoho vyžiť. V roku 1973 sa dočkal prvého zárobku z filmového sveta, kedy od neho jedna kanadská spoločnosť odkúpila scenár k filmu Seizure. Následne ho požiadala aj o zrežírovanie filmu. Filmy pojednáva o jednom spisovateľovi fantasy, ktoré mu sa do života dostanú jeho „fantasy priatelia“. Po dokončení tohto snímku padol Oliver Stone do hlbokej frustrácie. Začal pracovať v jednom športovom centre, ktoré nenávidel, a ešte viac začal písať scenáre. Za toto obdobie napísal 14 scenárov a z toho 5 bolo o Vietname. No všetko to zlo, ktoré v ňom driemalo nakoniec vložil do jedného scenára, ktorý pomenoval Platoon.

Iskrička nádeje

No medzi časom, štúdio Columbia Pictures ho požiadalo o scenár k filmu The Midnight Express. Film režírovaný Alanom Parkerom neprijali práve najlepšie, no postupom času zisťujeme, že ide o majstrovské dielo. Aj keď s veľmi ťažkým srdcom, no Oliver Stone získal oskara [Podľa nás úplne oprávnene], a tak sa dostal do povedomia. Midnight Express, je o mladíkovi, ktorý sa dostáva do Tureckého väzenia, kde musí znášať každodenný boj s okolím, no aj so sebou samým.

Oliver Stone, director

Nejako to nevychádza

Po tomto filme sa pustil do svojho vlastného počinu, a ako inak, bol  o Vietname. Volá sa to Born on the Fourth of July. Vo filme mal pôvodne hrať Al Pacino, no projekt stroskotal na financiách. A tak sa film odložil na nejasno kedy. Neskôr Edward Pressman chcel, aby Oliver prepísal Barbara Conana, no nakoniec sám Edward Pressman ešte raz prepísal Oliverovu verziu.

Drogy sa nezaprú

Oliver začal byť závislý na drogách. Jeho život nestál za nič, a tak odišiel do Paríža, aby mohol pracovať na scenári k remaku filmu Scarface. Filmu sa ujal Brian de Palma, a bol aj úspešný, no na druhej strane diváci skritizovali dávku násilia vo filme.

Následky drog

Stone začal by frustrovaný tým, čo sa bude diať. Po tom čo mu Dino de Laurentiis sľúbil, že mu pomôže s filmom Platoon, ak Oliver pomôže jemu s filmom Year of Gragon, to moc nevyšlo. Year of Dragon bol prepadák. A tak sa zo Stonea stal nezávislí scenárista-režisér. Svoj prvý počin napísal o fotografovi, ktorý sa ocitne v občianskej vojne v El Salvadore. Film bolo ťažké propagovať, Stone musel dať do hypotéky svoj vlastný dom, no úspechu zožal až po filme Platoon.

Platoon
Platoon

Vytúžená pravda

Platoon bol jeden z najrealistickejších a najdrastickejších filmov, ktoré rozprávali o vojne. A taktiež jeden z najlepších vojnových filmov. Hlavnú rolu si zahral Charlie Sheen. Konečne, po mnohých rokoch sa Oliver Stone dočkal svojho eposu. Film získal 4 oskary medzi ktorými bol aj oskar za najlepší film.

Mixtape penazí

Oliverov otec pracoval na Wall Street. Oliver chcel vždycky natočiť filmy z tohto sveta, a tak spolu s Stanleyem Weiserem napísali scenár, do hlavných rolí obsadili Michaela Douglasa a Charlieho Sheena. A Michael si odniesol oskara. Ako ďalší film vytvoril Talk Radio.

Úspech

A po filme Talk Radio, konečne po viac ako desaťročí vzniká film Born on the Fourth of July, no namiesto Al Pacina je v hlavnej úlohe Tom Cruise. Born on the Fourth of July opisuje vojnu vo Vietname z úplne iného hľadiska ako Platoon, no to mu nebránilo vyhrať 4 oskary. A to naozaj nie je až také zlé, ak si vezmeme, kde bol tento režisér na začiatku, a kde je teraz.

Born on the Fourth of July

Smrť významných osobností

V 90-tych rokoch sa zameral na dve osobnosti. Johna Fitzgeralda Kennedyho a Jima Morrisona. Vo filme JFK, ktorý má spolu s dokumentárnych filmom, čo bolo v pozadí smrti JFK 5 hodín, Kevin Costner prepadne tomu, kto vlastni zabil Kennedyho. Vo filme Doors zase neskutočný talent Vala Kilmera zobrazuje, ako si žila undergroundová hviezda Jim Morrison. Val Kilmer ho napodobnil nie len vo vizuálnej, ale aj v audio stránke, keďže vo filme je všetko Valov hlas, a nie playback.

Vtip?

Po Doors prichádza asi najdivnejší Stoneov film, a to Natural Born Killers. Je predovšetkým divný v tom, že je vtipný, a to sa u Olivera Stonea často nestáva. Potom už svoj čas venoval filmom ako sú Nixon, alebo Alexander.

Nový počin

Oliverov najnovší film Snowden pojednáva o Edwardovi Snowdenovi, a jeho neuveriteľnom skutočnom príbehu, o tom, ako odhalil neuveriteľné praktiky amerických tajných služieb.

Snowden
Snowden

Legenda

Oliver Stone je naozaj veľmi kontroverzná postava na scéne kinematografie. A prečo sme si vlastne vybrali vlastne článok o ňom? Jednoducho si myslíme, že jeho filmy sú pravda, a na americkej scéne chýbajú práve takýto režiséri a scenáristi, ktorí by aj hľadali ihlu v kope sena, len aby ju našli, a podelili sa so svetom o ňu. A takýchto režisérov si treba vážiť.


Foto: thedailybeast.com, uproxx.com, ultimatemovierankings.com, hollywoodreporter.com, thecavalierdaily.com, reelgood.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -