Čo vraví Rian Johnson, režisér filmu Star Wars: The Last Jedi, na negatíve ohlasy od fanúšikov?

Nenechajte si ujsť

Filip Scherhaufer
Filip Scherhaufer
They've done studies you know... 60% of the time, it works every time.

Čo vraví režisér Rian Johnson na negatívne ohlasy od fanúšikov na Star Wars: The Last Jedi?

„Vyplýtval všetky dobré nápady z Force Awakens, zničil postavu Luka Skywalkera, zničil Star Wars“. Ak ste náhodou jeden z tých, ktorí takto rozprávali o režisérovi Rianovi Johnsonovi na internete, táto odpoveď smeruje práve na vás. Star Wars: The Last Jedi sa nepochybne stal najkontroverznejším Star Wars filmom od čias Epizódy I. Mnoho fanúšikov si jednoducho film nezamilovalo tak, ako pôvodne chceli. No a nebojte sa, Lucasfilm všetko sleduje. Nasledujúce riadky sú teda výstrižok jedného interview s Rianom Johnsonom, kde sa trochu rozrozprával práve o tých negatívnych názoroch na internete.

„Tým, že som Star Wars fanúšik celý môj život, a že som ho takmer celý prežil na tej druhej fanúšikovskej strane, trošku to ten negatívny úder zmierňuje. Vďaka mojej vlastnej skúsenosti som si vedomý toho, že fanúšikovia sú až tak milujúci, že sa o mňa na Twitteri starajú až trochu násilne. No to je všetko iba preto, lebo im na týchto veciach veľmi záleží, a určite veľmi zabolí, ak očakávate niečo konkrétne, no a práve to od veci, ktorú milujete nedostanete. To vždy zabolí, takže to si neberiem osobne ak kvôli tomu fanúšik negatívne zareaguje na mňa na Twitteri. Je mojou prácou byť tam na to. Ako ste vy povedali, každý fanúšik má zoznam vecí, ktoré chce v Star Wars filme vidieť alebo nechce. Nájdete veľmi málo fanúšikov, ktorých zoznamy sa budú zhodovať.

Takto rovnako to bolo aj pri originálnych filmoch od Georga Lucasa. Boli pre neho veľmi osobné. Lucas nikdy neurobil Star Wars film tak, že si sadol a pomyslel si „Čo chcú fanúšikovia vidieť?“. A ja viem, že ak by som to tak urobil, nech to bolo akokoľvek pokúšajúce, nefungovalo by to a ľudia by na mňa aj tak kričali, že som zničil Star Wars. Navyše, urobil by som zlý film, a to je jediná vec, ktorú nikto nechce. Musím ale povedať, že reakcia ktorú dostávam na Twitteri je na 80-90% pozitívna a všetci fanúšikovia sú veľmi milí. Dostávam od nich veľa milujúcej podpory. Aby teda bolo jasné, ak spomeniem tú negatívnu stránku fanúšikov, vravím naozaj len o niektorých.“

Nesplnené očakávania

Johsnon to teda povedal presne tak, ako to je. Ak ste videli niekoľko tých negatívnych ohlasov, všetky nadávajú najmä na „hlúpy príbeh“ a podobne. Tým, že veci nejdú tak ako očakávame však ešte neznamená, že ide automaticky o niečo zlé. Tento scenár bol prichystaný takmer rok pred natáčaním, ak by sa v ňom našli obrovské chyby, určite by ich Johnson a Lucasfilm stihli opraviť. Po dlhej dobe totižto prišiel Star Wars film, ktorý je odvážny, nový, originálny a tvorí si vlastnú štruktúru.

Navyše rešpektuje Lucasovu víziu. Prvé informácie totižto vravia, že postava Luka Skywalkera z VIII je takmer identická s tou, akú plánoval Lucas v jeho epizóde VII. Jeho mladá hrdinka sa však nevolala Rey ale Kira, no a chrám Jediov sa podobal viac prequelovskému svetu. Ak ste teda náhodou nahnevaní na to, ako bola Skywalkerova postava pretvorená v tejto trilógii, s tým Disney v podstate nič nemalo.

Carrie Fisher, režisér Rian Johnson, Mark Hamill a producentka Kathleen Kennedy
Carrie Fisher, režisér Rian Johnson, Mark Hamill a producentka Kathleen Kennedy; Zdroj: vanityfair.com

Čo na to Mark Hamill?

Príbehy a postavy z predošlej epizódy teda Johnson rozvil nečakane, a je jasné, že niektorí to nezobrali zrovna najlepšie. Aspoň takto to berie Rian Johnson a Lucasfilm, ktorí nás na toto dokonca celý rok pripravovali. Vyzerá to teda tak, že plány Lucasfilmu sa naplnili ako mali, kto vie ale, ako to bude pokračovať ďalej. Pokles záujmu divákov je totižto vidieť už na tržbách, ktoré sú síce obrovské, no na tie zo sedmičky sa zatiaľ neťahajú. Aby sme sa ale vrátili k Johnsonovi, samotný Mark Hamill predstaviteľ Luka Skywalkera povedal, že sa od Riana počas natáčania naučil veľkú lekciu, keď sa s ním bavil o scenári.

Niekedy vraj Mark za ním prišiel a povedal mu, že musí začať myslieť na to, čo chcú fanúšikovia. Rian mu ale vždy odvetil, že nie, musia myslieť na to, čo chcú oni. Toto je vraj najcennejšia vec, ktorú sa pri natáčaní Hamill naučil, no a vyzerá to tak, že na tom je postavená celá myšlienka novej trilógie. Dokonca ešte dodal, že nikto pri týchto veľkých filmoch nechce vidieť stále to isté. Zaujímavé teda bude sledovať, ako sa s týmto všetkým popasuje J.J. Abrams. Ten zatiaľ povedal, že Epizódu IX zobral hlavne preto, lebo je príliš dobrá aby ju odmietol. Žeby nás teda čakalo nečakané a zvratové vyvrcholenie všetkých 9 filmov?

Čo ale vravíte na nové Star Wars vy? Ste tiež jeden z fanúšikov, ktorému sa nepáčilo, že VII nie je moc originálna a VIII zase až moc? Skončili ste s novou Star Wars trilógiou? Veríte radšej samostatným filmom ako Rogue One? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -