Mal by sa Clint Eastwood pobrať do režisérskeho dôchodku? | Richard Jewell RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Richard Jewell RECENZIA – So slovom western sa nám neoddeliteľne spája legendárne herecké meno Clint Eastwood. Ani vo veku 89 rokov sa neplánuje pobrať do dôchodku a na staré kolená nám každoročne prináša nové filmy z pozície režiséra. Určite sa ale zhodneme na tom, že už to nie je to, čo to kedysi bývavalo.

Na jeho posledné filmy 15:17 Paríž a Pašerák si spomenie len málokto a nejednému fanúšikovi filmov by prišlo na rozum, či by sa táto ikona filmového priemyslu nemala pobrať do režisérskeho dôchodku. Jeho najnovšou skúškou ohňom je snímka Richard Jewell, ktorá sa opäť opiera o jeho obľúbené príbehy založené na skutočnej udalosti. Budeme na tento film o niekoľko rokov spomínať s úsmevom na tvári?

Richard Jewell RECENZIA

Pokiaľ by sa ma ktokoľvek spýtal na môj subjektívne najhorší trailer roku 2019, odpoveďou by bol Richard Jewell. Veta „V Centennial Parku je bomba. Máte 30 minút,“ v ňom zaznela toľkokrát, že som sa ju rozhodol počítať aj v kine. K týmto zložitým počtom sa dostanem až na konci recenzie.

Richard Jewell
Zdroj: nytimes.com

Režisér si ako predlohu pre film vybral ďalší útok, tentokrát bombový útok v olympijskom Centennial parku v americkej Atlante. Podomácky vyrobená bomba bola položená 27. júla počas Letných olympijských hier v roku 1996. Hrdinom tohto dňa bol člen bezpečnostnej služby Richard Jewell, ktorý si všimol podozrivú tašku pod lavičkou a upozornil na ňu strážnikov miestnej polície.

Výbuchu sa síce zabrániť nestihlo, no práve vďaka nemu bolo obetí len niekoľko. Netrvalo dlho a z miestneho hrdinu sa stal podozrivý číslo jedna. Film tak skúma skutočnú pravdu a to, či je Richard Jewell ozajstným vinníkom tohto bombového útoku. Stojí proti nemu celý Federálny vyšetrovací úrad a hlavne médiá, ktoré jemu a jeho matke spravili zo života peklo. Kde sa teda skrýva ozajstná pravda?

Režisér nám tento príbeh vyrozprával hneď z niekoľkých pohľadov. Dôležitými postavami nie sú iba Richard Jewell a jeho matka, ale aj agent FBI, kontroverzná novinárka či právnik Richarda Jewella. Každý zisťuje svoju časť pravdy a vyzerá to tak, že obvinenému nič nehrá do karát.

Richard Jewell
Zdroj: thedailybeast.com

Skutočné bombové útoky sú obľúbenou predlohou pre hollywoodske filmy a musíme uznať, že Richard Jewell patrí medzi tie podarenejšie. Režisér sa do toho opäť oprel a priniesol nám kriminálnu drámu, ktorej prípad budete riešiť spolu s hlavnými postavami. Do nevinnosti obvineného sa vžijete až natoľko, že budete hrôzy krivého obvinenia prežívať spolu s ním.

Excelentne namiešané herecké obsadenie

Výbornú prácu tak odviedol aj predstaviteľ hlavnej postavy, herec Paul Walter Hauser (BlacKkKlansman; Ja, Tonya). Ten síce nepatrí medzi najznámejšie mená tohto filmu, no aj napriek tomu predviedol výborný herecký výkon, ktorý sme mu zožrali až do kosti. Jeho podoba s reálnym Richardom Jewellom je až nadmieru rovnaká.

Clint Eastwood zostavil výborný herecký ansámbel. Mamu Bobi si zahrala ostrieľaná Kathy Bates, ktorá si v jednej scéne ukradla celý film len pre seba. Právnika obžalovaného stvárnil oscarový Sam Rockwell, ktorého sme naposledy videli vo filme Jojo Rabbit. Zvodnú novinárku si strihla Olivia Wilde, ktorá je kvôli informáciám na titulku novín schopná zapredať aj vlastné telo.

Richard Jewell
Zdroj: startribune.com

A nakoniec tu je herec Jon Hamm, federálny agent, ktorého úlohu sme z duše nenávideli. To je samozrejme znakom toho, že ju zvládol bravúrne. Hereckému obsadeniu tak nemáme čo vytknúť, pretože práve na ňom bola založená väčšina úspechu filmu. Nič však nemôže byť perfektné.

Problémom je samotný Clint Eastwood a strkanie jeho ideológie do každého filmu, ktoré sú všetky na jedno kopyto. Režisér často vyjadruje svoje konzervatívne orientované politické myslenie a sám seba definoval za libertariána. Svoje politické motívy potom vyjadruje v každom svojom filme.

Opäť sa tak pozeráme sa obohraný príbeh hrdinstva, ktoré preukázal už vo filmoch 15:17 Paríž alebo Americký sniper. Dokonca si dovolil bez servítku pred ústami vypovedať príbeh novinárky Kathy Scruggs, ktorý neuveriteľne a bez akýchkoľvek dôkazov pritiahol za vlasy. Najhoršie na tom je, že po jej smrti v roku 2001 sa proti tomuto činu ani nemôže ubrániť.

Richard Jewell
Zdroj: watch-the-movie-richard-jewell-hd.over-blog.com

Zhrnutie

Politika je zlá. FBI je zlé. Všetci novinári sú zlí. Režisér tak opäť vyjadril svoju ideológiu a to miestami zatienilo výborne natočený film. Čisto po filmovej stránke ide o podarenú snímku, ktorú si s radosťou stačí pozrieť raz a dosť. Bojím sa však, že do konca Eastwoodovej kariéry od neho neuvidíme už nič iné, ako viditeľnú propagandu jeho názorov.

Pokiaľ si tieto veci na filmoch nevšímate, tak si užijete emotívnu jazdu s výborným hereckým obsadením a napínavým príbehom podľa skutočnej udalosti. Od nás si Richard Jewell odnáša hodnotenie 7,5/10 a veríme, sa režisér niekedy zas a raz ukáže s filmom hodným Oscara. Tento ním bohužiaľ určite nie je.

PS: Názov Centennial Park odznel vo filme 27-krát a vetu „V Centennial Parku je bomba. Máte 30 minút,“ sme počuli 14-krát. Čakali sme niečo horšie.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -