Róbert Žittňan: „Treba sa nezabudnúť baviť, inak život stratí farby.“ | ROZHOVOR

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Dámy a páni, drahí čitatelia a milí fanúšikovia popkultúry – už budúci víkend v Bratislave privítame 12. ročník medzinárodného festivalu s výstavou. Očakávané podujatie AnimeSHOW 2019 – 365.bank si užijeme už od 29. – 31. marca a aj tentokrát sa môžeme tešiť na skvelé cosplaye, zábavné hry, zaujímavé vystúpenia či prednášky a omnoho viac. Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli priniesť vám rozhovor s Róbertom Žittňanom!

Róbert Žittňan rozhovor
Zdroj: Róbert Žittňan Archív/facebook.com

Róbert Žittňan ROZHOVOR

Ahoj! Mohol by si sa v krátkosti predstaviť našim čitateľom a povedať, čomu sa vlastne venuješ?

Produkujem slovenský event formátu ComicCon dvakrát ročne. Na jar známy ako AnimeSHOW a na jeseň Comics Salón. V minulosti tiež boli známe aj ako IstroCON, Game Expo, MangaFEST. Ale bolo to mätúce, ostali sme pri dvoch názvoch.

Koľko ľudí navštevuje festivaly AnimeSHOW & Comics Salón?

12 000

Aké drahé je vybaviť priestory, vážených hostí a všetko okolo toho pre každý ročník?

Nech by som zadelil akékoľvek číslo, tak ti to nič bez súvislostí nepovie. Ale je to niekoľko desiatok tisíc na účte, aby si sa do toho mohol vôbec pustiť.

Zdroj: Dominik Kusý

Ako prebiehalo pozvanie hviezdy Game of Thrones na tohtoročné podujatie a ako ho Daniel Portman vlastne prijal?

Toto je také vtipné, pretože pred Danielom sme mali mať herečku Gemmu Whelan z rovnomenného seríalu, a tam dohadovanie s agentom trvalo nekonečne dlho, rozumej 3 mesiace. A boli to hodiny potu, krvi a nervov. No a keď zrazu dostala rolu vo filme a všetko zrušila, tak Daniel bol dohodnutý do 12 hodín. Takže odpoveď by mala byť, bolo to ľahké, aj keď to tak úplne nebolo. V skratke sme Slovakistan a tak nás v zahraničí aj berú. Je to dosť nepríjemné.

Dá sa organizácia podujatia pre takéto množstvo ľudí vôbec zvládať, alebo týždne pred akciami ani nespíš?

Ja spím veľmi dobre a rád. Ak má niekto takéto stavy, tak je to dôsledkom zlého manažmentu projektu, času a tak. Keď veci dobre plánuješ a hlavne robíš dlhodobo, takéto problémy by si nemal mať.

Máš s budúcimi ročníkmi nejaké veľkolepé plány, o ktorých by si nám niečo mohol prezradiť?

Treba sa neustále zlepšovať a hľadať nové výzvy.

Róbert Žittňan rozhovor
Zdroj: topzine.cz

Kto je ti v stresových obdobiach organizácie najväčšou oporou?

Toto je teamová práca a nie one man show, takže logicky moji kolegovia, ktorí sú naladení na rovnakú nôtu myslenia. Inak to ani nejde.

Aktuálne figuruješ aj ako predseda občianskeho združenia Animecrew. Ako by si v krátkosti opísal ciele toho združenia?

Cieľom združenia je:

  • Osvetová, publikačná, informačná, vzdelávacia a poradenská činnosť v oblastiach japonskej kultúry, kultúry a animovaného filmu, kultúrnej, rasovej, politickej a záujmovej znášanlivosti.
  • Podpora rozvoja japonského animovaného filmu na Slovensku.
  • Šírenie myšlienok kultúrnej, rasovej, politickej a záujmovej znášanlivosti a tolerancie.
  • Spolupráca s mládežou na rôznych úrovniach v spomínaných oblastiach.
  • Podpora voľnočasových aktivít mládeže.
  • Poriadanie športových podujatí pre mládež a podpora zdravia.
REPORTÁŽ: Comics Salón & IstroCON 2018
Zdroj: Dominik Kusý

Ako toto občianske združenie vlastne vzniklo?

Nie som zakladajúci člen združenia, ale až člen 66, takže tieto informácie samozrejme viem sprostredkovane. Bol to rok 2003, úplne iná doba, neboli facebooky a vlastne ani poriadny internet. Ľudia sa stretávali v parkoch, krčmách a vymieňali si filmy na CDčkách. Pri popise vzniku radšej vynechám históriu anime fandomu a jeho konfliktov na Slovensku, (vydalo by to na 4 trilógie pána prsteňov a nikto by tomu dnes aj tak nerozumel).

Jednoducho jedna skupina mladých ľudí z Bratislavy, ktorá mala rada Japonsko a anime, chcela založiť vlastnú organizáciu, aby mohla prevádzkovať spoločný web, diskusné fórum a výhľadovo nejaké akcie a klubovňu. Ja som sa pridal až koncom roku 2003 a bolo to jedno z tých najlepších rozhodnutí v mojom živote. AnimeCrew bola skupina ľudí, ktorí boli skutočnými priateľmi a spolu sme žili, tvorili a zabávali sa.

Čo považuješ za najväčšie úspechy Animecrew?

Najväčší úspech je Comics Salón a jeho jarná verzia AnimeSHOW. Ale my sme toho robili veľa – vydávali sme zborník mangy a komiksu, poviedkovú zbierku Istrocon, mali sme filmové štúdio Fifinka Pictures a krátke filmy, divadelnú skupinu Thalia Vera s niekoľkými hrami a muzikálom. Bolo toho veľa. Dokonca sme robili fest v Prahe a v lete v Petržalke. Aktivít bolo veľa, možno až príliš na jeden život.

Považuješ sa za „mesiáša“ komunity geekov a otaku na Slovensku?

Nemám o sebe takúto predstavu. Väčšina ľudí netuší kto som, a to vlastne ani nie je podstatné. Podstatné je, že ich event baví, majú dobru náladu a vracajú sa.

Róbert Žittňan rozhovor
Zdroj: Róbert Žittňan Archív/facebook.com

Čo si myslíš, že je na tejto komunite vôbec najlepšie?

Určite pozitívna energia a veľa kreativity.

V čom by sa popkultúra na Slovensku zasa naopak mohla zmeniť?

Nebáť sa ukazovať, že existuje. Je v mnohom lepšia a užitočnejšia, než istoty aka rany z milosti, ktoré dávajú v našich telkách.

Skúšal si si niekedy spraviť vlastný cosplay?

Nie. A ani nemám na to zručnosti.

Aké je tvoje obľúbené japonské jedlo a kde ho môžeme ochutnať tiež?

Tenpura jednoznačne. Je to také vyprážané doslova hocičo. Ale zabudnite na naše trojobaly a podobné zverstvá. U nás som ho ešte nevidel, takže neporadím.

REPORTÁŽ: AnimeSHOW & GAME EXPO 2018
Zdroj: Dominik Kusý

Keby si si mal vybrať jediný film, anime, mangu, hru, knihu či seriál, ktorý ťa v živote najviac inšpiroval, čo by to bolo? A prečo?

Silmarillion – je tam všetko, čo ukazuje komplexnú myseľ a krásu sveta profesora Tolkiena. Ak máš dostatok predstavivosti, vieš tam stráviť pekné chvíle.

Skvelé, veľmi pekne ti ďakujem za rozhovor! Je ešte niečo, čo by si našim čitateľom chcel na záver odkázať?

Nech nezabudnú, prečo sú a stali sa fanúšikmi. Teda že podstatou fanúšikovstva je zábava a užívanie si života. Dnes veľa ľudí len šomre a toxicky frfle na pomaly všetko, lebo už veci nie sú také, aké bývali. A pritom zabudli, že aj tie staré filmy, ktoré mali radi, boli len jednoduché rozprávky, ktoré stavajú na piedestál len vďaka ružovým okuliarom nostalgie. Treba sa nezabudnúť baviť, inak život stratí farby.

Róbert Žittňan rozhovor
Zdroj: Róbert Žittňan Archív/facebook.com

Nezabudnite, že festival AnimeSHOW 2019 – 365.bank si v bratislavskom DK Ružinov užijeme už 29. – 31. marca! Pre podrobnosti o bohatom programe klikajte sem. Ak sa chcete pridať ku nám a tisícom ďalším fanúšikom popkultúry, klikajte na tento odkaz.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -