Dokázal Pixar svojou originalitou prekonať dnešné superhrdinské počiny? | Rodinka Úžasných 2 RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Filip Scherhaufer
Filip Scherhaufer
They've done studies you know... 60% of the time, it works every time.

Najčítanejšie za 7 dní

Rodinka Úžasných 2 RECENZIA

O tom, že Pixar je pravdepodobne najlepšie štúdio na planéte už asi vie veľa z vás. Ich filmy sú jednoducho pre každého. Sú vždy neuveriteľne fantazírované, no v hĺbke extrémne reálne. Keďže teda potrebujú ešte aj prvotriednu animáciu, vždy keď si môžeme sadnúť na novú Pixarovku, ide o udalosť. No a tentoraz si asi každý z nás sadal s neuveriteľným úsmevom na tvári, keďže po 14 rokoch sa vrátila naša najobľúbenejšia animovaná rodinka – Parrovci, respektíve Rodinka Úžasných!

Od prvého filmu ubehlo neuveriteľných 14 rokov. Scenár k tomuto pokračovaniu tu však tých 14 rokov čakal s nami. No a viem, že to absolútne nebude znieť ako prekvapenie, no režisér a scenárista Brad Bird opäť raz prináša fantastický animovaný počin. Tentokrát však s ešte ráznejším scenárom a lepšou dynamikou medzi postavami, no zato s menšími emóciami a trochu pretiahnutými vyplňovacími scénami.

Elastína v pokračovaní vyráža na vlastnú superhrdinskú misiu!
Elastína v pokračovaní vyráža na vlastnú superhrdinskú misiu; Zdroj: kinofilms.ua

Rodinnú drámu strieda politika

 

Síce bola jednotka hlavne filmom o problémoch, ktoré má každá rodina doma, dvojka sa dá nazvať normálnym politickým filmom. To čo bol v jednotke iba fakt sa tu totiž rozoberá ako hlavné jedlo. Vďaka tomu je politická stránka filmu nie len najsilnejšou stránkou celého animáku, ale aj moci štúdia Pixar ako takého. Vycibrený scenár tu totiž strieda jednu myšlienku za druhou a také Marvelovky vyzerajú v porovnaní s ním iba ako rozprávka.

Ak si však myslíte, že tu ide o veľkú iróniu – pozor. Chcem určite upozorniť na to, že Pixar robí animované filmy, nie rozprávky. No a síce je film plne prístupný od hocijakého veku, odporučil by som ho už trošku starším deťom. Animácia je tu totiž len ako prostriedok, v ktorom sa vezie plno skvelých scén. Nie sú tu teda v jednom kuse samé vtípky a ani akcia. Postavy sa tu rozprávajú ako v hocijakom inom filme a akcia prichádza len keď má. Navyše aj scenár je zložitejší a pochybujem, že menšie deti budú vedieť o čo v každej scéne ide. Preto prosím berte na vedomie, že ešte aj pri stopáži 118 minút sa menšie deti môžu začať nudiť a vedzte, že to bude iné ako doma v telke medzi hračkami.

Pán Úžasný musí ostať doma a starať sa o deti
Pán Úžasný musí ostať doma a starať sa o deti; Zdroj: grumie.com

Stopáž je cítiť

Keď už som teda pri tej stopáži, nie len že to nie je výhra pre malé deti, no úprimne to nebola ani pre mňa. Niektoré scény, hlavne na prelome druhej a tretej tretine, začínali byť už trošku zdĺhavé. Čo je veľká škoda, keďže pri jednotke som mal pocit že ide o kratučký film, pričom tiež trval takmer dve hodiny. Teraz za to môže zvrat, ktorý priveľmi neohúril, ale aj náš slovenský dabing, s ktorým som tentokrát trochu nespokojný.

Naši dabéri mi prišli veľmi monotónny. Na plátne ste mohli vidieť gestikuláciu a mimiku postáv, ktorá sa v určitých scénach ani trochu nepribližovala k tónu dabingových hercov. To je teda veľká škoda, keďže poslednou Pixarovkou tu bol Coco s fantastickým slovenským dabingom, ktorý som si užíval ako originál. Síce teda ide o fantastické obsadenie (a to chcem povedať že naozaj skvelo vybraté), preklad scenára im bohužiaľ niekedy nedovolil trošku väčšie intonácie, ktoré tam zjavne podľa animácie mali byť. Ide však stále o nadštandartný slovenský dabing, len to nebolo ono.

Poraziť záporáka môže iba celá rodinka dohromady
Poraziť záporáka môže iba celá rodinka dohromady; Zdroj: wallpapersite.com

14 ročné čakanie sa vyplatilo

Hudba bola opäť geniálna a k animácii sa ani nevyjadrujem (neskutočná). Postavy sú snáď ešte lepšie napísané ako v jednotke (predovšetkým Jack Jack a Violet, ktorí si brali scény pre seba) a dynamika medzi všetkými je opäť úžasná. No a síce je to už viac zamerané na tie problémy superhrdinov so svetom, v hĺbke duši je to stále aj o problémoch rodiny v domácnosti. Síce nie v takej miere ako v jednotke, no stále bolo naplňujúce vidieť rovnakú hĺbku ako pred 14 rokmi. Garantujem vám, že mnohí sa hneď niekoľkokrát stotožníte s hlavnými postavami a možno si aj povzdychnete.

V podstate je to teda opäť priam dokonalý film, na aké sme od Pixaru zvyknutí, len tá dĺžka tu nejak nesadla, hlavne scénach akých bola. Ak sa vám teda podarí film vidieť v originále, asi mu uberiete len jeden bod keďže úprimne, ide o ďalšie kompletne originálne a neuveriteľne spracované pixarovské majstrovstvo, na aké sa bolo radosť pozerať. Absolútne si želám, aby vznikol aj tretí diel, keďže ako superhrdinský film to bolo omnoho lepšie ako všetko to čo sa tu na nás momentálne chŕli. Rodinka Úžasných 2 je teda ukážka toho, že v superhrdinskom žánri nemôže ísť len o zaujímavých hrdinov, ktorí opakujú rovnaký príbeh stále dokola, ale aj originálny námet, ktorý treba pojať najzaujímavejšie ako sa dá. 8/10

PS:

Bao

Chcem ešte napísať zopár viet o krátkomentážnom animovanom filme Bao, ktorý sa púšťal pred filmom. Bao vás hneď v prvých sekundách naladí na známu pixarovskú nôtu a opäť dokazuje, že títo ľudia sú stále majstrami v rozprávaní príbehov bez jediného slova. Síce Bao mohol ponúknuť trošku silnejší motív, ide opäť raz o milý, vtipný a citlivý krátky príbeh s prenádhernou animáciou.

Bao je ďalším nádherným krátkomentážnym Pixar filmomZdroj: collider.com

Súhlasíte s mojím hodnotením filmu Rodinka Úžasných 2? Prekonal podľa vás jednotku? Ako ho hodnotíte spomedzi ostatných Pixar filmov? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Nádherne animovaný, brilantne napísaný a síce vymyslený, ohromne reálny. Rodinka Úžasných 2 opäť dokazuje majstrovstvo Pixaru v zatiaľ ich najdospelejšom počine z hlavy majstra Brada Birda. 14 rokov čakania naším hrdinom iba pridalo na kráse a jediná škoda je, že to nemôže opakovať ústrednú tému jednotky v takej sile, ako v roku 2004. Dostávame tu však silne napísanú komiksovku, ktorá je síce dlhšia než mohla byť, no ktorá v mnohých hodnotách prekonáva superhrdinské filmy posledných rokov.Dokázal Pixar svojou originalitou prekonať dnešné superhrdinské počiny? | Rodinka Úžasných 2 RECENZIA