ROZHOVOR: Boris Holečko a.k.a. talentovaný slovenský videomaker, ktorý spolupracuje na Sajfových videách

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 23 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Boris Holečko. Možno vám toto meno niečo hovorí, no možno aj nie. Pokiaľ ste však niekedy videli nejaké Sajfove video alebo videoklip od Gramo Rokkaz, je možné, že ho natočil a strihal práve Boris. Tento chalan je totižto jedným z najlepších videomakerov na Slovensku, má zaujímavý vlastný štýl a vo videách zanecháva svoj rukopis. Pracuje vo Fun Rádiu, strihá lvl lamu a spolupracuje so Sajfom na jeho vlogoch. Takisto pracoval už aj s Gogom a je „komorným“ tvorcom klipov pre Gramo Rokkaz. Video je téma, ktorou sa zaoberáme rovnako ako filmami, a tak sa naozaj tešíme príležitosti spraviť s Borisom rozhovor. Dámy a Páni, zoznámte sa. Boris Holečko!

Boris Holečko
Zdroj: Boris Holečko
Čauko Boris! Si nepochybne jedným z najlepších videomakerov na Slovensku. Pred pár dňami ste so Sajfom vydali stý vlog, k čomu naozaj gratulujem. Aké máš ohľadom vašej spolupráce pocity a myslíš, že vaše vlogy posúvajú slovenskú mládež ďalej?

Ahoj, ďakujem, ale jeden z najlepších videomakerov na Slovensku si prestrelil. No snažím sa napredovať. Spolupráca so Sajfom je pre mňa viac ako práca, je to v prvom rade zábava s človekom, ktorý to má v hlave upratané a má mi čo odovzdať. To či jeho vlogy posúvajú slovenskú mládež neviem, komentáre pod videami však vyzerajú tak, že vlogy bavia a možno aj motivujú, čo je super, nie?

Táto otázka je zameraná hlavne pre študentov. Aké školy si vyštudoval a dostal by si sa tam, kde si teraz aj bez nich? Dokázal by si nabrať také skúsenosti a zručnosti aj bez školy, napríklad iba pomocou praxe a internetu?

Na strednej škole som študoval Grafiku digitálnych médií a na vysokej škole masmediálnu komunikáciu. Ku videu som sa dostal až na výške, takže dnes by som asi nerobil to čo robím, keby nebolo výšky. Jasné, skúsenosti a zručnosti sú hlavne o praxi, skúšať nové veci, chcieť sa zdokonalovať a napredovať.

Pre stý vlog ste si požičali profesionálnu filmovú kameru RED. Ako sa ti s ňou pracovalo, a rád by si s ňou natočil aj niečo vlastné? Pokiaľ áno, čo by to bolo?

REDka je delo, ale nie na vlogy. Keď chceš točiť na filmovú kameru, potrebuješ pekne nasvietené scény (reklamy, filmy..). Pri vlogoch je to taká viac pankáčina, ako veľká produkcia. Určite by som ňou rád točil aj vlastné veci, však kto nie, no nie je to najlacnejšia záležitosť. Viem si predstaviť nejaký pekný vizuál klipu alebo wedding clip na REDku, otázka je len, že kto to zaplatí.

V akom strihacom programe striháš svoje videá a ktorý by si doporučil študentom, ktorí si nemôžu dovoliť varianty ako Premiere Pro alebo Sony Vegas?

Strihám v Premiere Pro, ale super variant na začiatok je asi iMovie, však Sajfa by ti o tom povedal :D

Boris Holečko
Zdroj: Boris Holečko
Kedže sme filmový portál, nevyhneš sa otázke, aká je tvoja Top 5 najobľúbenejších filmov. Ktoré sú teda tvoji favoriti? 

The Revenant, Grandhotel Budapešť, Inception, Superbad, Deadpool

Rozmýšľal si, že si niekedy okrem videí skúsiš aj kinematografiu? Natočiť si nejaký vlastný krátky film, alebo byť kameramanom/strihačom niečoho väčšieho?

Zatiaľ nie, no keby sa takáto príležitosť naskytne, určite by som jej bol otvorený.

Tvoje portfólio je plné výborných a kvalitne natočených videí. Ktoré máš najradšej a považuješ ho za svoj osobný vrchol? Ktoré si si naopak najviac užil natáčať, a máš z neho nejakú vtipnú storku?

Veľmi rád mám video z Wings For Life World Run, alebo klipy pre GR Team. Pri každom nakrúcaní je kopec zábavy. Ale najviac bolo asi točenie klipu GR team – daj mi pokoj v Zagrebe, kde bolo -20 stupňov a mrzli nám veci, ruky, nohy, všetko. Záchrana boli dámske zimné rukavice, ktoré boli akurát na moje ruky :D

Aký setup používaš bežne na natáčanie videoklipov, svadieb alebo Sajfových videí? A koľko ťa cca stál?

Momentálne fungujem na Sony A7sII a pár objektívov, DJI Ronin M a DJI Mavic PRO. Radšej to ani nejdem počítať koľko euro to je dokopy.

Boris Holečko
Zdroj: Boris Holečko
Či už vo videách alebo na instagrame je vidieť, že si začal cvičiť a robiť bojový šport. Koľko sa tomu už venuješ a ako často stíhaš popri video tvorbe chodiť do posilky?

Začal som niekedy koncom januára, plán bol schudnúť, celkom sa mi to aj podarilo. Do toho som začal robiť aj thajský box a je to super kardio a odreagovanie od všetkého, aspoň na chvíľu.

Ďakujem za rozhovor Boris, prajem ti veľa šťastia do budúcnosti či už osobných projektov, alebo vlogov so Sajfom. Čo by si ty na rozlúčku poprial a poradil začínajúcim videomakerom?

Ja ďakujem. Asi len, že ak ich to baví, aby makali na sebe a mali otvorené oči, príležitosti sú všade okolo :)

Pokiaľ sa chcete o Borisovi dozvedieť niečo málo viac, alebo si pozrieť celé jeho portfólio, určite klikajte na jeho stránku borisholecko.com!

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -