Šokujúci a nečakaný zvrat na konci thrilleru Rozpoltený plánoval režisér M. Night Shyamalan vyše 15 rokov

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

POZOR: článok obsahuje spoilery o konci filmu Rozpoltený

Nemalo by byť priveľmi prekvapujúce, že thriller Rozpoltený od režiséra M. Night Shyamalana má na konci príbehový zvrat. Na to sme si už po rokoch tvorby tohoto filmára zvykli. Plot twist, ktorým disponuje Rozpoltený je ale celkom zvláštnym a neobyčajným. Výnimočným, dalo by sa povedať. Jedna polovica ľudí po jeho zhliadnutí stratí slová a ostane v šoku, druhá polovica nepochopí, čo za nezmysel sa to práve stalo. Inak povedané, jedná sa o vec, ktorá si priamo žiada diskusiu. Logicky, článok bude obsahovať veľké spoilery. Ak ste film ešte nevideli a máte v pláne si ho pozrieť, odporúčam ďalej nečítať.

James McAvoy Rozpoltený recenzia
Myslím to vážne. Veľké spoilery. | Zdroj: fandango.com

Film sa končí pri Kevinovi (James McAvoy), ktorý je ešte celkom živý a na úteku. Tri z jeho 23 osobností ho naďalej ovládajú, nad telom prevzali absolútnu kontrolu a ostatných zo svetla vytlačili. Aj keď sa im nepodarilo zabiť mladú Casey (Anya Taylor-Joy), svoj hlavný cieľ splnili – rozpútali 24. osobnosť, známu ako The Beast. Zviera disponuje krvilačnou nadľudskou silou, výdržou a odolnosťou. Celkom divoké, hlúpe a šialené, ale vcelku to fungovalo.

Ak by film skončil tu, Rozpoltený by bol nadpriemerným a dobre pozerateľným thrillerom. Avšak, snímka mala ešte jedno posledné eso v rukáve – ktoré vás donúti nazrieť do minulosti a pozrieť sa na veci inak.

Toto čakal málokto

Po záverečnom logu sa strihom dostaneme do kaviarne vo Filadelfii, v ktorej občania diskutujú o udalostiach, ktoré sa udiali za posledných pár dní a o vrahovi, ktorému média dali prezývku „Horda“. Jeden zákazník kaviarne sa nad celou situáciou pozastaví a spomenie si, že v minulosti sa už niečo podobné udialo: „Ako sa len volal ten chlapík?“. A vtedy sa na plátne objaví David Dunn (Bruce Willis) a odpovie vetou „Volali ho Mr. Glass“.

Tu to máte. Rozpoltený (Split) je tajným pokračovaním filmu Vyvolený (Unbreakable), ktoré nám M. Night Shyamalan sľuboval roky. 

Rozpoltený by bol skvelým filmom aj bez finálnej scény, ale vedieť, že sa odohráva v rovnakej Filadelfii ako Unbreakable je vzrušujúce. Koniec snímky nebol bodkou na konci príbehu, bol zlomovým bodom. Tak ako sa vo filme Unbreakable zrodil hrdina, Split rozprával o zrode krutej postavy. Veľmi zlej a krutej.

M. Night Shyamalan Rozpoltený Split
Režisér M. Night Shyamalan | Zdroj: variety.com

M. Night Shyamalan v rôznych rozhovoroch odhalil, že postava Kevina Wendela Crumba sa mala objaviť už v Unbreakable z roku 2000. Popri písaní scenára sa ale nakoniec rozhodol postavu vypustiť, lebo mal pocit, že by vo filme nemala dostatok priestoru. To znamená, a aj sám Shyamalan to povedal, že základná premisia filmu v jeho hlave existovala niečo cez 15 rokov. Režisér sa taktiež vyjadril, že by rád natočil ďalší film, v ktorom tieto dva príbehy ešte viac prepojí. Pravdepodobne by v takej snímke došlo ku zaujímavému stretu Davida Dunna a Kevina.

Šokovalo vás zistenie, že Rozpoltený = Vyvolený 2? Ako by ste uvítali „tretí“ film?

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -