RTVS zožal historický úspech v sledovanosti. Nový dobový seriál oslovil rekordný počet Slovákov

Nenechajte si ujsť

Nový seriál od RTVS zaznamenal obrovský divácky úspech

V nedeľu večer na Jednotke odštartoval očakávaný historický seriál Čas nádejí. 8-dielnu výpravnú novinku, ktorá sa odohráva naprieč rokmi 1914 až 1951, si hneď pri štarte nenechal ujsť rekordný počet divákov. Ako informuje Mediaboom, ide o historicky prvý seriál RTVS, ktorého úvodná epizóda prekročila polmiliónovú hranicu.

Čas nádejí hneď pri premiére ovládol trh a s podielom 24 % sa stal jasným lídrom večera. Prvý diel si nenechalo ujsť 532-tisíc divákov v univerzálnej cieľovej skupine, čo je pre nášho verejnoprávneho vysielateľa zatiaľ najlepší zaznamenaný debut. Ani jedna z predchádzajúcich seriálových noviniek od RTVS v sledovanosti neprekročila pol miliónovú hranicu. Najbližšie k tomu mal seriál Priznanie pri svojom debute v januári 2022, keď si ho pozrelo 491-tisíc divákov.

Historické seriály sa medzi slovenskými divákmi čelia veľkej popularite, a to bez ohľadu na vysielateľa. Divácky úspech pri premiére zaznamenali aj historické novinky 1890 a Slovania, ktoré uviedla televízia JOJ. Konkurenčná Markíza minulý rok opakovane bodovala so seriálom Dunaj, k vašim službám, s ktorým viackrát oslovila rekordný počet divákov.

Očakávaný slovenský seriál RTVS odštartoval

Pôvodná správa: RTVS pripravila pre divákov premiérový nedeľný večer. Verejnoprávny vysielateľ do programu na Jednotke zaradí hneď dve očakávané novinky. Pozornosť budí predovšetkým historická sága Čas nádejí, ktorú vysielateľ nasadí do večerného prime-time. Po jej skončení uvedie RTVS prvú časť nového dokumentárneho cyklu Opri sa o mňa. Ten odhalí zlomové situácie a neľahké životné obdobia, ktoré prežili známe osobnosti.

Nová historická dráma na RTVS

8-dielny historický výpravný seriál Čas nádejí mapuje osudy slovenskej rodiny v priebehu rokov 1914 až 1951. V dramatickom príbehu plnom emócii a napínavých zvratov má divák možnosť sledovať najvýznamnejšie historické míľniky nášho národa: prvú svetovú vojnu a rozpad Rakúsko-Uhorska, vznik Československej republiky, druhú svetovú vojnu, Slovenské národné povstanie, Február 1948.

RTVS

Príbeh Gézu Violu, syna nemeckej evanjeličky Gréty a Slováka Jana Violovského, ktorý si zmení meno a národnosť (Jánoš Viola), len aby dostal licenciu na svoju vysnenú krčmu, je príbehom syna, ktorý chce žiť svoj život inak.

„Na projekte historického seriálu Čas nádejí som spolupracoval s autorkou Scarlett Čanakyovou a spoločne s dramaturgiou RTVS od roku 2018. Jeho výnimočnosť vidím nielen v tom, že zobrazuje slovenskú históriu v období rokov 1914 až 1951, ale hlavne, že autorka dokázala faktické vedomosti v scenári pretaviť do pútavého dramatického príbehu s uveriteľnými postavami. Je to seriál, v ktorom sú obsiahnuté pestré farby života a filmový výtvarný spôsob rozprávania by to mal len potvrdiť. Náročnosť projektu je vyvážená atraktivitou a verím, že i diváckou príťažlivosťou moderne natočeného slovenského historického seriálu,“ hovorí režisér Ján Sebechlebský.

V hlavných úlohách sa predstavia Dominika Morávková-Zeleníková a Daniel Žulčák. V seriáli uvidia diváci aj Róberta Siposa, Zuzanu Mauréry, Martina Šalachu, Mateja Landla, Katarínu Krajčovičovú, Judit Pecháček, Juraja Hrčku, Michala Režného, Petra Kočiša, Adyho Hajdu, Martu Maťovú a mnohých ďalších.

Nakrúcal sa po celom Slovensku

So seriálom je spojených niekoľko zaujímavostí. Nakrúcanie seriálu prebiehalo od júla 2022 do mája 2023 počas 70-tich filmovacích dní na rôznych miestach a v rôznych ročných obdobiach – v bratislavských uličkách Starého Mesta, v kaštieli v Malinove, v mlyne v Tomášikove, v Seredi, v Česku i v skanzene Vychylovka.

Ústredný motív, priestor krčmy s dvorom, s príslušenstvom a s priľahlým bytom bolo nutné postaviť na mieru na nádvorí kaštieľa v Malinove, keďže takýto priestor prechádzajúci vplyvom rôznych období nebolo možné nájsť.

Hlavné postavy počas 8 dielov zostarnú v niektorých prípadoch aj o 30 až 40 rokov, takže nároky na maskovanie a úpravy boli mimoriadne náročné. Seriál je výnimočný aj svojou hudobnou zložkou. Výpravnú hudbu skomponoval skladateľ Vladimír Martinka a nahral ju spolu so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu. Diváci sa na 8-dielnu seriálovú novinku RTVS môžu tešiť od 7. januára každú nedeľu o 20.30 h na Jednotke.

Príde aj ďalšia novinka

RTVS odvysiela v nedeľu 7. januára o 21.35 h na Jednotke aj prvú epizódu nového dokumentárneho cyklu Opri sa o mňa. Televízny dokument z dielne RTVS sa venuje celospoločenský témam a ľuďom, ktorí prežili zlomové situácie, kedy sa ocitli na križovatke a museli v sebe nájsť silu a aj odvahu vykročiť na novú cestu. Či už sa stretli s nenávisťou, zasiahlo do ich života a kariéry rodičovstvo, závislosti alebo sa stretli násilím, nečakanými chorobami a úmrtiami, ich životný príbeh je inšpiratívny a nájdu sa v ňom aj mnohí diváci.

V prvej epizóde dokumentárneho cyklu Opri sa o mňa sa diváci pozrú na príbeh prvej víťazky Slovensko hľadá Superstar, Kataríny Koščovej. Čo všetko stálo za tým, že sa z veselého, spoločenského, optimistického dievčaťa stala zranená, konfliktná žena bojujúca s pocitmi menejcennosti? Čo urobila, aby začala žiť radostný naplnený život? Práve odpovede na tieto a ďalšie otázky prinesie nový dokumentárny cyklus, v ktorom budú každý týždeň nasledovať ďalší zaujímaví hostia.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -