Celosvetový IT trapas: Rusku unikol zoznam tajných základní a špiónov, máme k dispozícii mapu

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

MAPA: Lokality ruských tajných základní boli odhalené

Vďaka omylu Rusi odhalili pozície svojich tajných základní a špiónov. Dáta boli zverejnené prostredníctvom oficiálnej webstránky, uvádza Cybernews. Na vine sú distribučné zoznamy moskovskej elektrickej siete.

Ruská federácia, podobne ako to robia ostatné krajiny, detailne zaznamenáva zoznam odberateľov elektrickej energie. To zahŕňa obyčajných občanov, firmy, továrne – jednoducho všetky objekty napojené na elektrickú sieť. V tejto kope sena sa žurnalistom z Dossier Center podarilo identifikovať dôležité ihly, a to tzv. „špeciálnych odberateľov“.

Kompletný zoznam plný citlivých údajov sa dostal na verejný internet prostredníctvom oficiálnej webstránky moskovskej radnice. Je plný nepodozrivých lokalít. Obsahuje špeciálnych spotrebiteľov elektriny, ktorých nemožno za žiadnych okolností odpojiť od napájania. V mnohých prípadoch ide o kritickú infraštruktúru, napríklad nemocnice, vlakové stanice, federálne a mestské úrady, políciu či záchranárov. Zaujímavejšie to však začne byť, keď natrafíte na objekty vojenského rezortu a spravodajských služieb.

zoznam objektov
Zdroj: Dossier Center

Zoznam je neuveriteľne rozsiahly

V dokumente sa nachádzajú informácie o takmer všetkých inštitúciách a organizáciách ministerstva obrany v Moskve aj zvyšku krajiny. Nechýbajú ani informácie ohľadom rozmiestnenia jednotiek pomedzi tieto objekty.

Okrem známych adries, na ktorých sa nachádzajú jednotlivé objekty, dokument umožňuje identifikovať navonok nenápadné budovy, ktoré sú v skutočnosti spojené so spravodajskými službami a orgánmi činnými v trestnom konaní. Nenápadné objekty FSO v Moskve, tajná základňa externej dozornej služby Federálnej väzenskej služby v Petrohrade, muničný sklad v Leningradskej oblasti – všetko bolo odhalené. Moskva samozrejme svoj omyl ihneď opravila. Už je však neskoro.

Údaje z 434-stranového dokumentu samozrejme okamžite stiahli a uložili rôzne organizácie po celom svete, Rusko teda už nemá šancu ich vymazať. Zahraniční žurnalisti z nich dokonca vytvorili interaktívnu mapu, ktorá odhaľuje všetky vojenské a spravodajské objekty. Vypátrať na nej dokážete napríklad Sídlo hraničného oddelenia FSB na 1. Berezovayovej Aleji, budova 45 alebo peknú chatu v rekreačnej oblasti – na pobreží Fínskeho zálivu v Solnechnom na Leningradskej ulici, budova 4, ktorá taktiež patrí Federálnej bezpečnostnej službe Ruskej federácie.

chata fsb
Zdroj: Dossier Center

Zoznam obsahuje napríklad aj adresy dvoch domov v Moskve, ktoré využívajú špióni.

Rusko je notoricky známe prísnymi trestami pre vlastizradcov. Za zverejnenie vyššie uvedených údajov občanovi federácie hrozí až 7-ročné väzenie. Veľkou iróniou je teda fakt, že tentokrát to boli práve oficiálne úrady, ktoré vyzradili informácie zákonom považované za štátne tajomstvá.

Zdroj: Cybernews, Dossier Center

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -