Radujte sa, náš spasiteľ prichádza! | Saint Maud RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

Saint Maud RECENZIA

Saint Maud RECENZIA – Britská režisérka Rose Glass prináša na plátna… televízie streamingových služieb svoj filmový debut, ktorý sa po celom svete pýši do neba vychvaľujúcimi recenziami. Aspoň u kritikov. Film Saint Maud vyvolal medzi fanúšikmi znepokojujúco atmosférických snímok veľké nadšenie. A áno, každý nový ambiciózny horor, ktorý sa vyhýba lacným „ľakačkám“, si v dnešnej dobe zaslúži pozornosť. To je už hádam trend.

V hlavnej roli svätej Maud sa predstavila výborná herečka Morfydd Clark, ktorej sekunduje a nezaostáva Jennifer Ehle. Tento komorný psychologický horor, ktorý sa neskôr zaradil do knižnice štúdia A24, zavítal na streamovaciu službu Amazon Prime Video. Po Prvom napravenom a Jokerovi ide o ďalšiu variáciu na film Taxikár režiséra Martina Scorseseho.

Morfydd Clark
Zdroj: squarespace-cdn.com

Odovzdaj sa do náruče Pána

Maud (Morfydd Clark) je pobožná zdravotná opatrovateľka, ktorá toho veľa nenahovorí. Avšak aj napriek jej na prvý pohľad nevýraznej povahe, je na dôležitej misii – doviesť stratené duše do náručia Boha. Jej najnovšou klientkou je svojská Amanda (Jennifer Ehle), ktorá nie je zrovna ukážková kresťanka. Svoje posledné dni trávi pri fľaši whisky, oddávajúca sa sexuálnym službám mladých dievčat.

Záchrana jej duše pred peklom sa stane pre Maud prioritou, ktorá hraničí s posadnutosťou. Maud verí, že má pre ňu Boh plán a jej pacientka v ňom figuruje. Verí, že je hrdinkou svojho vlastného biblického príbehu. Príbehu, v ktorom postupne prestáva rozlišovať hranicu medzi realitou a fantáziou…

Saint Maud recenzia
Zdroj: squarespace-cdn.com

Nepríjemné vyobrazenie psychickej choroby

Ako som už spomínal, Saint Maud je po Prvom napravenom a Jokerovi ďalšou variáciou na film Taxikár. Film, v ktorom opäť sledujeme osamelú postavu ubitú životom na ceste k falošnej spáse. Režisérka a scenáristka Rose Glass sleduje svoju hlavnú postavu Maud veľmi komorným a intímnym spôsobom. Nikam na neponáhľa. Snímka má veľmi pomalé tempo a zakladá skôr na svojej pochmúrnej atmosfére a hereckom výkone Morfydd Clark.

Ide o dva najlepšie aspekty Saint Maud. Pomalé kamerové jazdy a záberovanie prevažne v detailoch zlovestne dopĺňa jednoduchý, ale znepokojujúci soundtrack skladateľa Adama Janota Bzowskiho. Celý film sa pozeráme na hlavnú hrdinku, niet scény v ktorej by nebola. Clark je vo filme výborná. Jej herecký výkon je minimalistický a prirodzený, čo dodáva na šoku v neskorších scénach, kde sa naplno ukáže.

Strach a napätie plynie z nepredvídateľnosti hlavnej postavy. Čo neuľahčuje fakt, že sa na film aj pozeráme z perspektívy hlavnej postavy – podobne ako pri vyššie spomínaných filmoch. I keď pri Saint Maud je hranica medzi realitou a fantáziou väčšinou viac zreteľná. Vo filme ma prekvapila nečakaná dávka „Body hororu“, alebo aspoň náznak tohto hororového podžánru. Práve „náznak“ samotný je nástrojom, ktorým režisérka vytvorila napätie v celom filme.

Saint Maud recenzia
Zdroj: wixstatic.com

Plameň očisťuje

Jednotlivé scény sú formálne dosť realistické. Občas máme pri ich sledovaní pocit, že sa pozeráme na niečo, na čo by sme sa pozerať nemali. Spôsob, akým režisérka Rose Glass komponuje psychologické rozpoloženie hlavnej postavy, je nepríjemný. Jednoducho ako diváci veríme, že postava Maud má vážny problém a nechceme vidieť v čo vyústi. Čomu hovorím splnený autorský zámer.

Klasických žánrových prvkov je tu veľmi málo. A keď už prídu, tak iným spôsobom, ako by sme pri podobnom filme čakali. I keď to taktiež záleží od uhla pohľadu, respektíve vašej teórii o čo v príbehu naozaj šlo. Aj keď je to podľa mňa jasné, určite sa nájdu interpretácie, ktoré ma prekvapia a možno aj ovplyvnia spôsob, akým sa budem na Saint Maud pozerať.

Čo sa negatív týka, občas je z filmu trochu cítiť jeho nízky rozpočet. Mal som pocit, že niektoré scény vyzerali v režisérkinej vízii veľkolepejšie. Najviac je to vidno pri exteriérových scénach v meste. Scenár si taktiež dáva možno až príliš načas s dávkovaním expozície a stavia skôr na atmosféru, čo môže odradiť bežného diváka. Takže áno, pozitívne stránky Saint Maud sa z pochopiteľných dôvodov stanú pre niektorých divákov negatívnymi.

Saint Maud recenzia
Zdroj: brightspotcdn.com

Saint Maud RECENZIA – Zhrnutie

Saint Maud je veľmi zaujímavým filmom, ktorý prináša zvrat na klasický hororový príbeh. Pomalé tempo, dusná atmosféra a výborné herecké výkony bez jedinej „ľakačky“. Pokiaľ ste fanúšikmi titulov zo štúdia A24, Saint Maud je film pre vás. Pokiaľ uprednostňujete priamočiarejší horor plný žánrovej šťavnatosti, radšej sa tejto pomätenej opatrovateľke vyhnite. 8/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -